Kolagen do picia
Kolagen do picia

Woda mineralnaWoda mineralna to woda pochodząca ze złoża podziemnego izolowanego geologicznie, wolna od zanieczyszczeń zewnętrznych. Jest najlepszą wodą dostępną na rynku, którą można kupić w sklepie. Głównie ze względu na bardzo dobry skład. Jej regularne picie wspiera gospodarkę wodno-elektrolitową ustroju i zapewnia stałe uzupełnianie codziennych strat minerałów.

Rodzaje wody

Znajomość rodzajów wód pozwala na świadome, lepsze wybory konsumenckie. Na półkach sklepowych możemy znaleźć przede wszystkim wodę:

  • mineralną – podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Wyróżnia się stałym, charakterystycznym składem mineralnym. Zawartość pierwiastków wynosi od 500 do 1000 mg/l;
  • źródlaną – podziemna, w której zawartość pierwiastków wynosi do 500 mg/l;
  • stołową – powstaje z połączenia niskozmineralizowanej naturalnej wody mineralnej lub wody źródlanej i wody mineralnej wysokozmineralizowanej.

Zdrowa osoba dorosła powinna wybierać wodę mineralną ze względu na najbogatszy skład. Wody o zawartości powyżej 1000 mg/l składników mineralnych zwie się już wodami leczniczymi.

Woda mineralna – charakterystyka

Naturalna woda mineralna różni się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (wodociągowej) swoją naturą. Posiada znacznie wyższą zawartość składników mineralnych, pierwiastków śladowych lub innych składników oraz wysoką pierwotną czystość. W przypadku wód mineralnych na opakowaniu można znaleźć następujące informacje:

  • zawiera wodorowęglany – gdy ich zawartość jest wyższa niż 600 mg/l;
  • zawiera siarczyny – gdy ich zawartość jest wyższa niż 200 mg/l;
  • zawiera chlorki – gdy ich zawartość jest wyższa niż 200 mg/l;
  • zawiera wapń – gdy jego zawartość jest wyższa niż 150 mg/l;
  • zawiera magnez – gdy jego zawartość jest wyższa niż 50 mg/l;
  • zawiera fluorki – gdy ich zawartość jest wyższa niż 1 mg/l;
  • zawiera żelazo – gdy jego zawartość jest wyższa niż 1 mg/l;
  • kwasowęglowa – gdy zawartość naturalnego dwutlenku węgla w wodzie przy ujęciu jest wyższa niż 250 mg/l.

Woda mineralna może również posiadać oznaczenie „odpowiednia dla przygotowywania żywności dla niemowląt”, pod warunkiem, że zawartość sodu lub chlorków nie przekracza 20 mg/l, fluorków: 0,7 mg/l, azotynów: 0,02 mg/l oraz azotanów: 10 mg/l. Woda mineralna może mieć różne nasycenie dwutlenkiem węgla, w zależności od procesu produkcji:

  • niskonasycona – do 1500 mg dwutlenku węgla na 1l;
  • średnionasycona – 1500-4000 mg dwutlenku węgla na 1l;
  • wysokonasycona – powyżej 4000 mg dwutlenku węgla na 1l.

Woda mineralna może być naturalnie nasycona dwutlenkiem węgla lub wzbogacona nim. Wody naturalnie nasycone dwutlenkiem węgla występują w Polsce w największych ilościach na terenie Sudetów i Karpat.

Czy woda mineralna jest zdrowa?

Woda mineralna zawiera najwyższą dostępną zawartość składników mineralnych wśród wód dostępnych na półkach sklepowych (nie będących wodami leczniczymi). Z kolei każdy wie, że składniki mineralne są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Stanowią materiał budulcowy, wpływają na przebieg procesów metabolicznych oraz regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Przykładowo, magnez zapobiega bolesnym skurczom mięśniowym, wapń buduje kości i zęby, żelazo wpływa na właściwą jakość krwi i erytrocytów, z kolei potas kontroluje objętość płynów ustrojowych. Jony pierwiastków tracimy każdego dnia wraz z moczem, potem, a nawet wydychanym powietrzem. Dlatego niezwykle ważne jest stałe uzupełnianie niedoborów z codzienną dietą.

Najlepsza dla zdrowia jest właśnie wydobywana z głębi ziemi woda mineralna, bez zanieczyszczeń bakteriologicznych i szkodliwych substancji, o odpowiednim poziomie składników mineralnych. Woda taka może stanowić doskonały czynnik ekologicznej profilaktyki zdrowotnej.

Ile powinno się pić wody mineralnej?

Ilość rekomendowanych szklanek zależy od stopnia zmineralizowania wody. Woda mineralna wysokozmineralizowana zalecana jest w ilości 1 szklanka na dobę. Należy pamiętać, że mniej zmineralizowane wody powinny być podstawą codziennej diety. Rekomenduje się spożycie przynajmniej 1,5 l wody dziennie – ilość ta wzrasta w zależności od stanu zdrowia, temperatury na zewnątrz, aktywności fizycznej czy wielu innych czynników.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wojtaszek T., Woda mineralna jako czynnik ekologicznej profilaktyki zdrowotnej, J. Elementol., 11/2006.
  2. Salomon A., Regulska-Ilow B., Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze – charakterystyka i zastosowanie, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami