Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 maja 2022

Bromelaina enzym z ananasaBromelaina jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który łagodzi bóle i opuchliznę oraz wspomaga gojenie tkanek. Jest to enzym rozkładający i ścinający białko, który naturalnie występuje w świeżych ananasach. Dostępny preparat w sklepach jest zazwyczaj pozyskiwany z łodygi ananasa i różni się od enzymu występującego w owocu. Preparaty zawierające bromelainę są wytwarzane głównie w Japonii oraz na Tajwanie i w Himalajach.

Bromelaina – działanie

Uważa się, że jest ona skuteczna dzięki temu, że współdziała z prostaglandynami, czyli substancjami podobnymi do hormonów. Bromelaina hamuje działanie tych prostaglandyn, które wywołują ból i stan zapalny, a jednocześnie pobudza tworzenie się prostaglandyn przeciwzapalnych. Stymuluje także rozkład włóknika, czyli fibryny – nierozpuszczalnego białka, które jest jedną z najważniejszych substancji, biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Jest ona wyjątkiem wśród enzymów rozkładających białka, ponieważ przechodzi nierozłożona przez przewód pokarmowy i jest przyswajana przez organizm w pierwotnej postaci.

Bromelaina – zastosowanie

Dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym skutecznie zmniejsza ból i opuchliznę, które powstają w wyniku urazów stawów i uszkodzeń mięśni oraz leczy rany, a także oparzenia. Podczas badań przeprowadzonych wśród 700 strażaków okazało się, że u tych którzy zażywali bromelainę, oparzenia goiły się nawet dwa razy szybciej niż u pozostałych uczestników eksperymentu. Bromelaina łagodzi rany i ból po niezbyt skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, szczególnie u kobiet, które poddano operacji z powodu komplikacji porodowych. Bromelaina razem z innym enzymem proteolitycznym, trypsyną działa skutecznie na stany zapalne dróg moczowych. Badania wskazały, że 78% pacjentów cierpiących na takie stany zapalne odczuło ulgę w wyniku przyjmowania obu tych substancji.

Enzym ten przeciwdziała nadmiernej lepkości płytek krwi, dzięki czemu pomaga zwalczyć choroby układu sercowo-naczyniowego, zmniejszając ryzyko zakrzepicy i choroby wieńcowej, a także zapobiega zwężeniu tętnic. U osób cierpiących na chorobę wieńcową, które zażywają 1 do 1,4 grama bromelainy dziennie, w ciągu 4 do 90 dni następuje złagodzenie objawów (im bardziej zaawansowana choroba, tym potrzeba jest więcej czasu).

Bromelaina jako enzym rozkładający białko działa prawdopodobnie antynowotworowo, lecz brak na to wystarczających dowodów i dalsze badania są potrzebne. Prawdopodobnie wspomaga skuteczność chemioterapii i hamuje rozrost komórek rakowych. Stosowana doustnie powoduje powstawanie w organizmie substancji antynowotworowych.

Bromelaina zmniejsza gęstość śluzu, dzięki czemu może się okazać skutecznym środkiem w leczeniu astmy oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dowiedziono, że przynosi ulgę w zapaleniu zatok. Inne badania wykazują, że prawdopodobnie pomaga w przyswajaniu przez organizm antybiotyków, takich jak amoksycylina i penicylina, a także kurkuminy, czynnego związku występującego w kurkumie. Istnieją przesłanki, które pozwalają sadzić, że w połączeniu z enzymem proteolitycznym papainą, bromelaina może łagodzić bóle miesiączkowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym może być bardzo skutecznym środkiem na reumatoidalne zapalenie stawów. Przeprowadzono badania, podczas których pacjentom podawano bromelainę przez okres od 3 tygodni do 13 miesięcy. Aż u 73% badanych zauważono bardzo obiecujące wyniki.

Bromelaina – stosowanie

Bromelainę zażywa się zwykle na czczo, natomiast jako środek ułatwiający trawienie – podczas posiłków, zwłaszcza jeśli składają się one z tłustych lub zawierających dużo białka potraw. W razie obrzęków i stanów zapalnych należy przyjmować aż do chwili ustąpienia objawów. Substancja przyjmowana nawet w dużych dawkach bardzo rzadko powoduje skutki uboczne. Osoby wrażliwe mogą wykazywać reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Pewne badania wykazują również, że może ona przyśpieszyć czynność serca.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zielonka-Brzezicka J., Nowak A., Klimowicz A., Duchnik W., Ocena aktywności antyoksydacyjnej ananasa jadalnego, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
  2. Zdrojewicz Z., Chorbińska J., Bieżyński B., Krajewski P., Prozdrowotne właściwości ananasa, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 14/2018.
  3. Zielonka-Brzezicka J., Synowiec L., Nowak A., Klimowicz A., Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, Postępy Fitoterapii, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami