Aktualizacja: 19 października 2022
Zaburzenia pracy nerek mogą być wywołane przez wiele różnych czynników, zwłaszcza chorobowych. Najbardziej typowymi objawami tego stanu są: zmiany w zakresie wydalanego moczu, bóle w dolnej części pleców oraz obrzęki. W procesie diagnostycznym największe znaczenie mają badania krwi i badania moczu. Leczeniem schorzeń nerek zajmuje się natomiast nefrolog, nierzadko w konsultacji z urologiem i endokrynologiem.
Spis treści
Zaburzenia pracy nerek – przyczyny i rodzaje
Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń pracy nerek zaliczamy następujące choroby:
- infekcje dróg moczowych – zazwyczaj bakteryjne, prowadzące do bolesnego zapalenia nerek;
- kamicę układu moczowego – tworzą się nierozpuszczalne złogi zwane potocznie kamieniami lub piaskiem, które opuszczając moczowody powodują silny ból;
- przewlekłą niewydolność nerek – uszkodzenie nerek utrzymujące się przynajmniej 3 miesiące;
- nowotwór nerek – o nieznanej etiologii, późno rozpoznany daje poważne przerzuty do sąsiednich narządów;
- zespół nerczycowy – zaburzenie pracy nerek powodujące nadmierną utratę białka wraz z moczem.
Zaburzenia pracy nerek mogą zostać również wywołane chorobami ogólnoustrojowymi – bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi, przyjmowaniem niektórych leków oraz narażeniem na substancje toksyczne.
Objawy chorych nerek
Najpopularniejszym objawem chorych nerek jest silny ból rzutujący w okolicy tych narządów. Odczuwa się go więc w dolnej części pleców po tej stronie kręgosłupa, po której znajduje się chora nerka. Często ma charakter promieniujący i kłujący. Ból nasila się podczas wywoływania objawy Goldflama, co często ma miejsce podczas diagnostyki. Przy zaburzonej pracy nerek obserwuje się także liczne obrzęki, zwłaszcza w okolicy stóp, nasilające się z samego rana. Przy stanach zapalnych czy zwłóknieniu miąższu nerek znacznie rośnie ciśnienie tętnicze. Innymi możliwymi objawami są:
- nudności i wymioty;
- duszności i kaszel;
- zmiany zabarwienia, zapachu czy konsystencji moczu;
- nagła zmiana ilości wydalanego moczu;
- pienienie się moczu;
- utrata apetytu;
- osłabienie i przewlekłe zmęczenie;
- trudności z koncentracją.
Część objawów jest niespecyficzna, dlatego choroby nerek początkowo bywają bagatelizowane.
Zaburzenia pracy nerek – objawy
Przy podejrzeniu zaburzeń pracy nerek na samym początku wykonuje się badanie moczu i badanie krwi, zwłaszcza pod kątem kreatyniny. Na tej podstawie wylicza się GFR, czyli wskaźnik przesączania kłębuszkowego. Uwagę warto zwrócić także na poziom albuminy w moczu oraz poziom kwasu moczowego we krwi. Uzupełnieniem diagnostyki są badania obrazowe, zwłaszcza USG nerek. Uwidacznia między innymi torbiele, guzy, zmianę konsystencji tkanki nerkowej oraz obecność kamieni. Z kolei przy podejrzeniu problemów z naczyniami nerkowymi diagnostykę rozszerza się o angio-MR lub angio-TK.
Zaburzenia pracy nerek – leczenie
Leczenie zależy od przyczyny zaburzenia. Jeśli jest nią niedrożność w nerkach, dąży się do farmakologicznego lub chirurgicznego usunięcia jej. Z kolei przy zaawansowanej niewydolności nerek jedynym rozwiązaniem okazuje się być dializoterapia lub przeszczep nerki. Istotną rolę w leczeniu odgrywa modyfikacja stylu życia. Mowa głównie o redukcji masy ciała, regularnej aktywności fizycznej, odpowiednim nawodnieniu organizmu i zdrowej diecie. Konieczne jest ograniczenie spożycia soli, rzucenie palenia papierosów i ograniczenie alkoholu.
Jak poprawić pracę nerek?
Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Przeciwdziałają obrzękom, utrzymują równowagę wodno-elektrolitową, tworzą mocz i wydalają wraz z nim wszystkie toksyczne czy zbędne związki. Można więc powiedzieć, że wspólnie z wątrobą odpowiadają za oczyszczanie organizmu z toksyn. Aby poprawić pracę nerek przede wszystkim należy pić dużo wody oraz spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki. W diecie nie może zabraknąć warzyw takich jak pomidory, seler, koper, pietruszka czy bakłażany, które działają moczopędnie. Dobrze sprawdzą się również owoce bogate w wodę – truskawki, agrest, żurawina.
W ciągu tygodnia warto wypić kilka filiżanek naparu z ziół o działaniu moczopędnym. Są to między innymi brzoza, rdest ptasi oraz pokrzywa. Pomagają one dodatkowo wypłukać piasek z nerek. Sięgając po rozwiązania z zakresu ziołolecznictwa należy jednak upewnić się, że nie mamy ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i że zioła nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczelik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Zajączkowska M., Bieniaś B., Aktualny stan wiedzy na temat patogenezy, diagnostyki i leczenia przewlekłej choroby nerek, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2013.
- Małyszko J., Przewlekła niewydolność nerek – problem tylko nefrologów?, Choroby Serca i Naczyń, 2/2005.
- Król E., Rutkowski B., Przewlekła choroba nerek – klasyfikacja, epidemiologia i diagnostyka, Forum Nefrologiczne, 1/2008.
Zostaw komentarz