Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Stemple ziołoweStemple ziołowe to sakiewki wypełnione rozmaitymi ziołami, kwiatami i olejkami eterycznymi o właściwościach leczniczych. Ich użycie wpływa bezpośrednio na kondycję skóry, poprawia samopoczucie, głęboko relaksuje oraz oddziałuje na zdrowie fizyczne. Wykorzystując stemple ziołowe można wykonać niezwykle odprężający masaż całego ciała.

 

Co to są stemple ziołowe?

Stemple ziołowe, zwane również stemplami do masażu, to kompozycje różnego rodzaju ziół, kwiatów, zbóż, olejków eterycznych czy nawet wiórków kokosowych. Wszystkie użyte składniki wykazują zdrowotne właściwości i od lat są cenione w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej. Aby ich użycie było wygodne i przyjemne, ziołowe mieszanki znajdują się w woreczkach lnianych, bawełnianych lub wykonanych z innego tworzywa. Warunkiem jest jednak aby było ono całkowicie naturalne i ekologiczne, nie może przy tym powodować podrażnień i musi być przyjazne nawet dla wrażliwej skóry.

Stemple ziołowe przygotowywane są przez doświadczonego fitoterapeutę. Specjalista powinien znać działanie poszczególnych ziół i posiadać wiedzę z zakresu ich korzystnego łączenia. Inna kompozycja ziołowa znajdzie zastosowanie we wspomaganiu leczenia depresji, inna zaś poprawi czynność układu oddechowego.

Jak zrobić stemple ziołowe?

Posiadając odpowiednią wiedzę stemple ziołowe można przygotować samodzielnie w domu, a następnie wykorzystać je podczas masażu bliskiej osoby. Używamy do tego surowców suszonych, które możemy pozyskać samodzielnie lub kupić w sklepie zielarskim. Chcąc wykonać tradycyjne stemple ziołowe tak często wykorzystywane w krajach azjatyckich należy zmieszać gałkę muszkatołową, kurkumę, wiórki kokosowe, liście eukaliptusa, cynamon, imbir oraz trawę cytrynową.

Stemple dodające energii i wpływające pozytywnie na sferę psychiczną oraz motywację mogą zawierać len, wiórki kokosowe, skórkę cytrynową, kwiaty nagietka, amlę, kozieradkę, koper i sól kamienną. Z kolei stemple uspokajające i odstresowujące mogą zawierać kwiaty lawendy, kozieradkę, miodłę indyjską oraz kłącze tataraku. Do każdego rodzaju mieszanki warto dodać kilka kropel olejku eterycznego zgodnie z jego właściwościami. Inne rodzaje stempli ziołowych w zależności od działania:

  • relaksujące – lawenda, róża, nagietek;
  • pobudzające – mięta, oregano, rozmaryn, cytryna;
  • przeciwzapalne – mięta, oregano, nagietek, rumianek.

Następnie wybrane zioła umieszczamy w woreczku lnianym lub bawełnianym i bardzo dobrze zawiązujemy go sznurkiem.

Jak używać stempli ziołowych?

Masaż stemplami ziołowymi jest prosty w wykonaniu i niezwykle przyjemny. Do garnka wlewamy 2 szklanki wody z dodatkiem 2 łyżek substancji oleistej. Dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek, olej kokosowy lub olej migdałowy. Całość podgrzewamy na małym ogniu około 5 minut, umieszczając wcześniej w garnku stemple ziołowe. Gdy zawartość sakiewek zacznie uwalniać swoje aromaty można je wyjąć, dobrze odcisnąć i wykorzystać w praktyce. Przed nałożeniem stempla na skórę warto sprawdzić jego temperaturę, aby zapobiec poparzeniom.

Masaż rozpoczynamy od pozycji leżącej na brzuchu. Stempel kładziemy na skórze osoby masowanej, po czym możemy delikatnie głaskać nim ciało, oklepywać czy rozcierać. Ruchy mogą odbywać się w dowolnym kierunku. Równie dobrze można zostawić przez chwilę ciepły stempel na skórze w miejscu szczególnego napięcia tkanek i kontynuować masaż ręcznie. Po opracowaniu tylnej części ciała osoba masowana układa się na plecach, dzięki czemu można zająć się brzuchem i przednią częścią ciała.

Stemple ziołowe – przeciwwskazania

Stemple ziołowe nie zawsze mogą być stosowane. Przede wszystkim należy się upewnić, że osoba masowana nie ma żadnych alergii na poszczególne składniki przygotowanej mieszanki ziołowej. Pozostałe przeciwwskazania są takie same jak w przypadku pozostałych rodzajów masażu, m.in.:

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Osoba wykonująca masaż powinna być natomiast poinformowana o wszelkich problemach zdrowotnych.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Magiera L., Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Wydawnictwo Bio-Styl, Kraków 2012.
  2. Leszczyński B., Masaż stemplami ziołowymi, Centrum Doskonalenia Masażu, 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami