Aktualizacja: 19 października 2022
Olejek pomarańczowy ceniony jest przede wszystkim ze względu na swój energetyzujący, przyjemny i orzeźwiający aromat. Posiada także wiele ważnych składników oddziałujących pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Należy do grona najczęściej używanych olejków w aromaterapii, bardzo dobrze sprawdza się w domu do odświeżania pomieszczeń.
Spis treści
Olejek pomarańczowy – właściwości
W olejku pomarańczowym znaleźć można aż 200 różnych związków fitochemicznych, w tym minerały, witaminy i antyoksydanty. Produkt znany jest przede wszystkim ze względu na swój odświeżający zapach. Z tego względu wykazuje działanie pobudzające, zwiększające motywację i wigor, a także poprawiające libido. To jeden z ulubionych zapachów podczas relaksacyjnych kąpieli czy wchodząc do domu. Dodaje się go więc do dyfuzorów i nawilżaczy powietrza. Udowodniono, że jego zapach świetnie wpływa na stan psychiczny i emocjonalny, z tego względu wykorzystuje się go w leczeniu depresji, stanów lękowych i apatii. Sprawdzi się w przypadku osób zmagających się z nadmiernym stresem, wypaleniem zawodowym czy chronicznym zmęczeniem. Jego zastosowanie wskazane jest szczególnie jesienią i zimą, gdy każdy człowiek potrzebuje powiewu letniej energii.
W jego składzie znajdziemy m.in. mircen (działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco), alfa-pinen (działa przeciwlękowo i antybakteryjnie) oraz geraniol (ma właściwości przeciwnowotworowe i odstrasza owady). Olejek pomarańczowy dodatkowo działa rozkurczowo i odprężająco. Wpływa korzystnie na układ pokarmowy, łagodząc objawy refluksu i zgagi. W medycynie alternatywnej bywa wykorzystywany do leczenia kamicy żółciowej, przeziębienia i grypy, a także zaburzeń odporności.
Olejek pomarańczowy w kosmetologii
Olejek pomarańczowy wpływa pozytywnie na skórę trądzikową i dojrzałą. Wygładza, zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Chroni również przed powstawaniem tzw. pajączków, ponieważ ze względu na wysoką zawartość witaminy C uszczelnia naczynia krwionośne. Można go dodawać do domowych kosmetyków, kąpieli aromaterapeutycznych czy relaksacyjnych masaży. Masaże z dodatkiem olejku pomarańczowego zmniejszają widoczność cellulitu i ujędrniają skórę.
Olejek pomarańczowy na owady
Olejek pomarańczowy wykazuje działanie odstraszające owady, w tym komary. Zwłaszcza, jeśli połączymy go z olejkiem lawendowym lub rozmarynowym. Można przygotować stempel ziołowy zawierający zioła odstraszające owady takie jak:
Zioła te w połączeniu z olejkiem pomarańczowym, następnie wystarczy powiesić koło okna.
Zastosowanie domowe olejku pomarańczowego
Olejek pomarańczowy odświeża powietrze, można więc z jego pomocą pozbyć się przykrych zapachów, np. po pleśni czy dymie tytoniowym. Świetnie radzi sobie również z trudnymi plamami i nadaje odzieży odświeżający, energetyzujący zapach.
Olejek pomarańczowy – przeciwwskazania
Szczególną ostrożność należy zachować latem, ponieważ produkt działa fotouczulająco. Po jego zastosowaniu bezpośrednio na skórę należy więc unikać wyjść na pełne słońce bez zabezpieczenia skóry, np. odzieżą. Olejek pomarańczowy działa intensywnie, dlatego aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry warto przed użyciem rozcieńczyć go z olejem bazowym. Nie odnotowano przeciwwskazań do stosowania olejku.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Aydeniz B., Cold pressed orange (Citrus sinensis) oil, 2020.
- Torres-Alvarez C., Gonzalez N., Castillo R., Leos-Rivas C., Baez-Gonzalez J., Chemical composition, antimicrobial, and antioxidant activities of orange essential oil and its concentrated oils, Journal of Food, 1/2017.
Zostaw komentarz