Aktualizacja: 15 września 2022
Olej z czarnuszki uznaje się na jedną z bezpieczniejszych i skuteczniejszych metod w walce ze zmianami skórnymi. Trądzik w różnych odmianach jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych. Nie niesie ze sobą zwykle żadnego poważniejszego zagrożenia, ale niewłaściwie leczony może powodować powstanie nieestetycznych blizn na twarzy, szyi czy dekolcie. Ich usunięcie jest problematyczne przede wszystkim ze względu na miejscowy charakter zmian i delikatność skóry twarzy. Z tego powodu często nie można stosować dość agresywnych kosmetyków leczących blizny. Na szczęście są jeszcze metody naturalne.
Spis treści
Dlaczego naturalnie znaczy lepiej?
Zastosowanie naturalnych produktów do leczenia blizn potrądzikowych ma tę zaletę, że w większości są to preparaty delikatniej działające niż syntetyki, a więc zdecydowanie mniejsze jest ryzyko podrażnienia delikatnej skóry twarzy. Poza tym większość tych kosmetyków nie uczula. To tym ważniejsze, że wiele osób po przejściu przez trądzik ma skórę nadwrażliwą i często nawet delikatne substancje powodują reakcję uczuleniową.
Czym leczyć blizny potrądzikowe?
Jest kilka grup związków chemicznych, które są pomocne w leczeniu blizn po zmianach trądzikowych:
- naturalne oleje roślinne (nienasycone) – stanowią niezbędny materiał budulcowy, a także działają nawilżająco. To na często przesuszonej skórze po ustąpieniu trądziku jest bardzo istotne, gdyż bez przywrócenia skórze równowagi nie można pozbyć się nawet drobniejszych blizn. Poza tym nawilżenie hamuje produkcję własnego łoju, więc mniejsze jest ryzyko, że trądzik powróci;
- witaminy – działają normalizująco i tonizująco, a także pomagają przywrócić stan naturalnej równowagi mikrobioty skórnej, czyli zgrupowania pożytecznych bakterii. Są ponadto katalizatorami wielu reakcji, więc nawet jeśli nie wnikną w głębsze warstwy skóry, również na powierzchni będą miały ważną rolę do odegrania;
- naturalne olejki eteryczne – delikatnie podrażniają skórę, pobudzając komórki do podziałów i lepszego metabolizmu. Poza tym mogą działać ściągająco oraz antybakteryjnie i antyseptycznie. Dzięki temu zmniejsza się rozległość stanu zapalnego i spada ryzyko wtórnej kolonizacji przez bakterie trądzikowe;
- naturalne kwasy organiczne – działają stymulująco, ale również rozjaśniają skórę, sprawiając, że blizny stają się mniej widoczne. Jednocześnie stanowią rozpuszczalnik, nośnik tłuszczu, pozwalają więc usuwać nadmiar łoju.
Dlaczego właśnie olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki ma bardzo bogaty skład chemiczny. Jego podstawę stanowią kwasy tłuszczowe nienasycone, w których rozpuszczają się witaminy A, K, D i E niezbędne dla prawidłowej pracy skóry i jej gruczołów. Poza tym w składzie oleju z czarnuszki znajdują się spore ilości dość mocnych olejków eterycznych, które same w sobie powodują usuwanie blizn. Dodatkowo rozjaśniają cerę i pobudzają metabolizm komórek skóry, dzięki czemu blizny znikają jeszcze szybciej. Co ważne, olej z czarnuszki nie zawiera zbyt wielu alergenów i jest lekki. Nie tworzy na skórze grubej warstwy, co pozwala na normalną wymianę gazową między tkanką a otoczeniem, co sprzyja minimalizowaniu również innych oznak trądziku.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Wolski T., Najda A., Wolska-Gawron K., Zawartość lipidów i olejku eterycznego oraz właściwości biologiczne nasion czarnuszki siewnej, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
- Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 17/2016.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
jestem na etapie poszukiwania czegoś, co wyrówna koloryt mojej skóry. Być może ten specyfik sprawdzi się w moim przypadku.
Pozdrawiam