Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 października 2022

TraumaTrauma to stan psychiczny spowodowany działaniem negatywnych czynników zewnętrznych, prowadzący jednocześnie do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. Nie jest to choroba lecz uraz emocjonalny. Dolegliwość można leczyć, jednak bardzo często zajmuje to wiele czasu i wiąże się ze skomplikowaną psychoterapią.

Czym jest trauma?

Początkowo trauma definiowana była jako pewien rodzaj stresora, który znajduje się poza zakresem normalnych ludzkich przeżyć. Współcześnie traumę określa się najczęściej jako uraz lub zdarzenie będące źródłem silnego i przykrego napięcia psychicznego. Wywołuje wyjątkowo negatywne emocje, trwały ślad w psychice pokrzywdzonej osoby. Innymi słowy, traumę można opisać jako intensywne, silne przeżycie, które długotrwale zmienia psychikę człowieka.

Trauma – przyczyny

Najczęściej obserwowanymi zdarzeniami wywołującymi traumę są:

  • gwałt;
  • molestowanie seksualne;
  • napad / porwanie;
  • śmiertelny wypadek bliskiej osoby lub udział / obserwowanie takiego wypadku;
  • poważna choroba lub śmierć bliskiej osoby;
  • własna poważna choroba;
  • przeżycie wojny lub klęski żywiołowej;
  • nadużycia fizyczne lub seksualne.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że sytuacja traumatyczna nie zawsze wiąże się z powyższymi sytuacjami. Każdy człowiek posiada własny poziom odczuwania stresu i silnych wrażeń, dlatego dla jednych wypadek będzie wiązać się z silną traumą, dla innych zaś będzie jedynie epizodem w życiu, o którym szybko się zapomni.

Trauma – objawy

Podobnie jak w przypadku urazu fizycznego, który pozostawia ślad na ciele, tak trauma pozostawia ślad w psychice człowieka. Pojawia się reakcja pourazowa, a jej zaawansowanie zależy od stopnia wrażliwości oraz rodzaju działającego bodźca zewnętrznego. Początkowo miejsce ma stan pobudzenia, unikania, niemożności zdystansowania się do przeżytej sytuacji. Jeśli trwa miesiąc po tym wydarzeniu mówimy o ostrej reakcji stresowej. Jeśli natomiast nie słabną po 2 miesiącach, a natrętne myśli wciąż powracają, mówimy o wytworzeniu się reakcji pourazowej.
Charakterystycznymi objawami pojawiającymi się u osoby zmagającej się z traumą są:

Do najbardziej typowych objawów somatycznych zaliczamy nadmierną potliwość ciała, utratę apetytu oraz utrata masy ciała. Trauma może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od tego, jak dana osoba radzi sobie z tą sytuacją.

Trauma – leczenie

Terapia traumy nie jest typową psychoterapią prowadzoną w przypadku innych problemów natury psychicznej. Zajmuje się przede wszystkim zintegrowaniem w pamięci zaistniałego zdarzenia oraz stworzeniem jednolitego zapisu informacji. Ma na celu obniżenie niepokoju, zmniejszenie reakcji pourazowych oraz zrozumienie i pogodzenie się z niechcianymi wspomnieniami. Terapia traumy może trwać nawet kilka lat, a przynosi pożądany skutek dopiero wtedy, gdy nie obserwuje się już reakcji unikania. Pacjent powinien świadomie decydować, kiedy mówić i myśleć o tym, co spowodowało traumę, a nie poddawać się niezależnemu od woli powrotowi wspomnień.

Początkowo terapię u psychoterapeuty lub psychiatry można wspomagać farmakoterapią. Leki są jednak zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Stosuje się je zwłaszcza wtedy, gdy jednocześnie pojawiają się objawy somatyczne (np. bezsenność, nudności, bóle głowy itd.). Jeśli trauma wystąpiła stosunkowo niedawno w dorosłym życiu, zazwyczaj wymaga około 15 spotkań ze specjalistą. Trauma złożona, powstała w dzieciństwie, wymaga pogłębionej i czasochłonnej terapii. W przypadku dzieci jest ona rozszerzona, obejmuje całą rodzinę.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Steuden S., Janowski K., Trauma – kontrowersje wokół pojęcia, diagnoza, następstwa, implikacje praktyczne, Roczniki Psychologiczne, 3/2016.
  2. Barton-Smoczyńska I., Chatizow J., Trauma czyli normalna reakcja na nienormalną sytuację.
  3. Przybek-Czuchrowska I., Kobieca trauma w świetle badań struktury rodziny, pochodzenia i rodziny własnej, Nowiny Lekarskie, 1/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami