Aktualizacja: 4 października 2022
Stres (w znaczeniu biologicznym) określa każdą zmianę w środowisku, która zagraża aktualnemu, optymalnemu stanowi równowagi. Większość, o ile nie wszystkie, sytuacji stresowych wyzwala reakcje obronne organizmu na poziomie molekularnym, komórkowym bądź systemowym. Ich zadaniem jest przywrócenie stanu sprzed zaburzenia (tzw. reakcje homeostatyczne). Stres może być motywujący bądź szkodliwy.
Co to jest stres?
Stres to psychiczna i fizyczna reakcja organizmu na sytuację zewnętrzną, którą człowiek podświadomie uznaje za zagrażającą. Stresorem (bodźcem wywołującym taką reakcję) może być rzeczywista sytuacja, w której aktualnie znajduje się dana osoba bądź przewidywanie potencjalnej sytuacji, która dopiero może się wydarzyć. Stres pełni bardzo ważną funkcję w życiu człowieka, ponieważ mobilizuje do działania. Tysiące lat temu umożliwiał przeżycie (uciekaj albo walcz), współcześnie zmusza do większego zaangażowania w wykonywane czynności i wiąże się z wyrzutem adrenaliny.
Stres może jednak działać niekorzystnie na organizm. Zwłaszcza wtedy, gdy stresory oddziałują na organizm długo i często, są zbyt intensywne, a człowiek nie wykształcił w sobie mechanizmów radzenia sobie ze stresem.
Zobacz również: Koenzym Q10 na stres.
Przykłady stresorów
Stresorem są czynniki indywidualnie i subiektywnie oceniane przed daną osobą jako stresujące. Mogą to być przykładowo:
- przeszkody uniemożliwiający osiągnięcie zaplanowanego celu, np. w pracy;
- dyskryminacja;
- śmierć lub choroba bliskiej osoby;
- własna choroba;
- poczucie mniejszej wartości i brak kompetencji;
- konflikty z innymi ludźmi;
- przymus osiągnięcia danego celu;
- zbyt wygórowane oczekiwania partnera;
- znalezienie się w sytuacji bez wyjścia lub w sytuacji, z której zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne.
W rzeczywistości każda sytuacja może być dla danej osoby stresująca. Dla introwertyka będzie nią konieczność wygłoszenia ważnego przemówienia przed dużą liczbą osób, natomiast dla osób z lękiem wysokości silnym stresem będzie wspięcie się na stromą górę bez zabezpieczeń.
Stres pozytywny
O optymalnym, motywującym poziomie stresu mówimy wtedy, gdy pojawiają się następujące efekty:
- przyspieszenie refleksu;
- większe zaangażowanie;
- łatwość realizacji zadań;
- wiara w siebie;
- przypływ energii;
- odprężenie fizyczne;
- świadomość pewności siebie i poprawnego funkcjonowania;
- chęć realizacji postawionych sobie celów.
Stres negatywny
Z kolei zbyt wysoki poziom stresu niekorzystnie wpływa na organizm człowieka, powodując:
- spowolnienie refleksu;
- zamęt w głowie;
- poczucie bezradności;
- lęk i strach;
- stan depresyjny, przygnębienie;
- szereg objawów takich jak ból brzucha, zawroty głowy, osłabienie, wzmożona potliwość ciała, suchość w ustach czy burczenie w żołądku.
Jeśli za wysoki poziom stresu utrzymuje się zbyt długo lub zbyt często, w organizmie tworzy się nadmiar wolnych rodników. Te zaś są przyczyną licznych chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, miażdżyca, depresja, otyłość, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy nadciśnienie tętnicze. Jednocześnie należy sobie uświadomić, że stres jest zjawiskiem nieuchronnym, niemożliwym do usunięcia z naszego życia. Nadmierna koncentracja na negatywnych skutkach stresu powoduje, że praktycznie nie dostrzega się tego, że stres może być pożądanym czynnikiem wzrostu i rozwoju. Najważniejsze jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem.
Zobacz również: Jedzenie ze stresu.
Sposoby na stres
Każda osoba powinna wiedzieć, jak radzić sobie z nadmiernym stresem w życiu codziennym. Przede wszystkim należy każdego dnia poświęcić czas na własny relaks i głębokie odprężenie. Skutecznymi sposobami są m.in.: masaż i automasaż, medytacja, joga, stretching, rolowanie, akupresura (także z wykorzystaniem maty z kolcami), gorące kąpiele czy czytanie ulubionej książki. Każdy człowiek posiada pasję lub czynność, która powoduje u niego odprężenie. Jeśli natomiast znajdujemy się w sytuacji silnego stresu, najlepiej jest wypić drobnymi łyczkami napar ziołowy, uspokajający, np. z melisy czy szałwii, wykonanie kilka głębokich oddechów oraz uciśnięcie skroni.
Zobacz również: Jak złagodzić stres.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy stres wiąże się z bardzo poważnymi dla nas sytuacjami, np. zespołem stresu pourazowego czy traumatycznym przeżyciem. Wówczas najlepiej udać się do psychoterapeuty, który nauczy nas profesjonalnych metod radzenia sobie ze stresem. Wizyta u specjalisty może okazać się przydatna zawsze wtedy, gdy stres zaczyna rządzić codziennym życiem człowieka.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
- Kaczmarska A., Curyło-Sikora P., Problematyka stresu – przegląd koncepcji, Hygeia Public Health, 4/2016.
- Gajda E., Biskupek-Wanot A., Stres i jego skutki, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, 2020.
Zostaw komentarz