Aktualizacja: 5 września 2022
Mata do akupresury to sposób na czerpanie korzyści z zalet akupresury w domowym zaciszu. Akupresura wywodzi się ze starożytnych Chin i cieszy się ponad 7000-letnią tradycją. Opiera się na leczniczym uciskaniu określonych punktów na ciele, przez które przepływa pozytywna energia wywierając zdrowotne efekty. To rozwiązanie dla osób bez względu na wiek i styl życia.
Spis treści
Jak korzystać z maty do akupresury?
Czas trwania pojedynczej sesji powinien wynosić 30 minut, przy czym należy korzystać z maty codziennie. Wyłącznie regularność przyniesie oczekiwane rezultaty. Osoby, które korzystają z maty z kolcami po raz pierwszy, mogą odczuwać dyskomfort do momentu, w którym skóra nie przyzwyczai się do nowych bodźców. Aby uniknąć dyskomfortu można korzystać z maty w ubraniu (docelowo dąży się do kontaktu odsłoniętej skóry z matą), początkowo po 5-10 minut dziennie, z każdą kolejną sesją wydłużając ten czas o 5 minut.
Leżąc na macie należy spokojnie i głęboko oddychać, kierując powietrze do dolnych żeber i przepony. W zależności od preferencji można włączyć relaksacyjną muzykę bądź przebywać w całkowitej ciszy, skupiając się wyłącznie na oddechu i medytacji. Przeciwwskazany jest hałas i częste przerywanie sesji domowymi obowiązkami.
Mata do akupresury – wskazania
Regularne korzystanie z maty do akupresury skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony stawów i mięśni. Sesje pomagają przy chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz innych chorobach przewlekłych. Wypustki zlokalizowane na całej powierzchni produktu głęboko relaksują mięśnie, oczyszczając je z toksyn (oraz z kwasu mlekowego nagromadzonego wskutek intensywnych treningów). Mata do akupresury może być uzupełnieniem treningu lub sposobem na uspokojenie się, odstresowanie i relaks po całym dniu obowiązków i ciężkiej pracy. Wskazaniami do korzystania z maty są również:
- bezsenność;
- rwa kulszowa;
- bóle kręgosłupa;
- sztywność stawów;
- wzmożone napięcie mięśni;
- zespół stresu pourazowego;
- depresja;
- migrena, przewlekłe bóle głowy;
- bolesne miesiączki lub ból podczas współżycia;
- słabe krążenie krwi;
- cellulit, wiotka skóra.
To świetny sposób na ukojenie ciała i duszy po całym dniu, a także na rozpoczęcie dnia w pełni sił i z dużą dawką energii.
Mata do akupresury – przeciwwskazania
Mimo swoich licznych zalet mata do akupresury nie zawsze może być wykorzystywana. Spośród przeciwwskazań do użytkowania najczęściej wymienia się:
- zagrożoną ciążę lub ciążę w I trymestrze;
- otwarte rany i uszkodzenia skóry (oparzenia, odmrożenia, odleżyny) w miejscu przylegania maty do ciała;
- ostre choroby infekcyjne;
- ostre zakrzepowe zapalenie żył;
- wykwity skórne;
- grzybicę;
- skrajne wycieńczenie organizmu;
- uczulenie na którykolwiek składnik tworzywa, z którego wykonano matę;
- poważne choroby krwi i narządów krwiotwórczych;
- gorączkę.
Wszelkie znamiona (brodawki, większe pieprzyki, kurzajki) należy zabezpieczyć przed skorzystaniem z maty. Można je choćby zakleić plastrem.
Jaka mata do akupresury?
Wybór mat z kolcami jest obecnie bardzo duży. Warto wybrać jednak tą, która została wykonana z naturalnych materiałów, ponieważ będą one mieć każdego dnia bezpośredni kontakt ze skórą. To ważne zwłaszcza u alergików. Rozmiar powinien być uzależniony od własnych preferencji. Najlepszym wyborem będzie jednak mata, która obejmie cały grzbiet oraz pośladki. Dodatkowo warto zakupić również poduszkę z kolcami, która często bywa dołączona do maty jako zestaw. Taką poduszkę można umieszczać pod karkiem, odcinkiem lędźwiowym bądź pod stopami, korzystając jednocześnie z zalet refleksoterapii.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Turgeon M., Akupresura bez tajemnic,Wydawnictwo KDC, Warszawa 2003.
- Weinmann M., Akupresura – łagodzenie najczęstszych dolegliwości, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2000.
Zostaw komentarz