Aktualizacja: 29 września 2021
Spirulina jest uprawiana w wielu miejscach na świecie: w USA, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Tajwanie i nie tylko. Mogłoby się wydawać, że przecież skoro jest to ten sam glon, to nie będzie miało znaczenia, skąd on pochodzi. W praktyce jednak różnice są dość znaczne. W ścisłej czołówce producentów znajdują się Stany Zjednoczone, Australia i Tajwan. Jednak wiele wskazuje na to, że właśnie w tym ostatnim miejscu powstają suplementy o najwyższej jakości. Dlaczego?
Spirulina z Tajwanu, czyli jaka?
Spirulina z Tajwanu posiada wiele zalet:
- jest zawsze uprawiana za specjalnym pozwoleniem. Wprawdzie alga ta występuje tam również w stanie dzikim, to jednak do celów spożywczych potrzebna jest specjalna licencja, którą zdobywa się po dość żmudnym procesie certyfikacji, w czasie którego sprawdza się między innymi jakość warunków przyszłej hodowli;
- certyfikat pochodzenia jest również obowiązkowym dokumentem. Jest on wystawiany przez producentów, którzy chcą sprzedawać swoje suplementy na bazie Spirulina. To o tyle istotne, że dla końcowego użytkownika ta informacja stanowi gwarancję, że suplement wyprodukowano zgodnie z wyśrubowanymi normami jakościowymi;
- zgoda na produkcję – oto kolejna przeszkoda formalna. Kiedy plantacja Spiruliny zostanie dopuszczona do uruchomienia, przechodzi jeszcze szereg innych kontroli. Stwierdzają one, że wszystko odbyło się zgodnie z określonymi wymogami i pozyskane algi można wykorzystać do produkcji środków spożywczych;
- środowisko. Przynajmniej to nie jest wymogiem formalnym. Tajwan jednak znakomicie spełnia kryteria klimatyczne Spiruliny. Jest to alga o dość wąskim optimum życiowym, więc w wielu miejscach, aby w ogóle ją uprawiać, trzeba dość mocno ingerować w naturalny ekosystem, na przykład napowietrzać wodę, mieszać ją, czasem sztucznie podgrzewać, a to zawsze oznacza spadek jakości i wzrost ilości zanieczyszczeń. Tajwan jest miejscem idealnie odpowiadającym algom z gatunku Spirulina i tutaj są one najsilniejsze. Przekłada się to z jednej strony na znikomy udział innych alg w produkcie, a poza tym na optymalny i wartościowy skład samego suplementu.
Jakość a cena Spiruliny
Żeby przekonać się, jak ważne jest miejsce, warto porównać ceny. Spirulina z Tajwanu kosztuje około 50 dolarów za kilogram, ale nie ta gotowa, tylko półprodukt – wysuszona alga, która dopiero będzie przerabiana na tabletki albo strawny proszek. Indyjska czy Chińska może kosztować nawet czterokrotnie mniej. Byłaby to dobra wiadomość, gdyby nie fakt, że w tym przypadku cena dość dobrze odzwierciedla jakość. Nie jest tak, że Spirulina rośnie sama. O tę algę trzeba dbać i jest to proces czasochłonny, wymagający sporej wiedzy i niemałych nakładów finansowych nawet w najlepszym miejscu, jeśli pozyskany surowiec ma być naprawdę pierwszej jakości.
Spirulina z Tajwanu dostępna jest w ofertach kilku firm. Uprawia się ją tam w relatywnie niewielkich zbiornikach, często pochodzenia naturalnego. Firm, które mają swoje udziały w plantacjach nie ma wiele, dlatego warto patrzeć, czyj suplement się kupuje. Te tańsze, choć zasadniczo skład mają ten sam – 100% Spirulina – efektów mogą nie dać aż takich jakie byśmy się spodziewali, będą one dużo słabsze w działaniu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zostaw komentarz