Aktualizacja: 24 sierpnia 2022
Zaburzenia widzenia to szerokie grono różnych dolegliwości związanych z narządem wzroku, objawiających się problemami w odbieraniu ostrości czy kolorów obrazu. Są to odczucia subiektywne, dlatego kluczowe znaczenie w diagnostyce ma szczegółowy wywiad z pacjentem. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz okulista.
Spis treści
Zaburzenia widzenia – przyczyny i objawy
Przyczyn zaburzeń widzenia może być wiele. Najczęściej wiążą się one z wadami wzroku (zwłaszcza, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń odnośnie korekcji), naturalnym procesem starzenia się organizmu lub chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, anemia, toksoplazmoza). Zaburzenia widzenia są charakterystycznym objawem w przebiegu chorób narządu wzroku. Do najczęściej diagnozowanych zalicza się jaskrę, zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.
Przymglenie struktur oka
Zaburzenia widzenia związane z widzeniem jak przez mgłę często wiążą się z zaćmą, przymgleniem rogówki bądź zapaleniem tęczówki. Przy zaćmie najpierw obserwuje się upośledzenie widzenia kontrastu i konturu przedmiotów, a także błędne postrzeganie odległości od obserwowanego obiektu. Przymglenie rogówki może mieć charakter pourazowy lub pozapalny. Z kolei zapalenie tęczówki objawia się głównie nadwrażliwością na światło, zaczerwienieniem oczu i bólami głowy. Wszystkie choroby łączy fakt przymglonego widzenia.
Choroby siatkówki
Do chorób siatkówki zaliczamy:
- zwyrodnienie plamki żółtej;
- zapalenie siatkówki;
- zwyrodnienie barwnikowe siatkówki;
- odwarstwienie siatkówki.
Przy zwyrodnieniu plamki żółtej pacjent obserwuje stopniową utratę widzenia i zmniejszanie się jego pola. Zwykle mocniej nasilone przy widzeniu centralnym, w porównaniu do obwodowego. Zapalenie siatkówki bywa konsekwencją infekcji wirusowych lub pierwotniakowych, czemu towarzyszą bóle oczu i ich zaczerwienienie. Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki przebiega ze ślepotą nocną, zaś przy odwarstwieniu siatkówki pacjenci zgłaszają mroczki i świetlne rozbłyski w polu widzenia.
Choroby nerwu wzrokowego
Zaburzenia widzenia są konsekwencją zapalenia nerwu wzrokowego, czemu towarzyszy również ból podczas poruszania gałkami ocznymi. Upośledzona zostaje reakcja na światło, może pojawić się bolesność uciskowa gałek ocznych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia dróg wzrokowych w obrębie kory wzrokowej, pojawią się obustronne i symetryczne ubytki w polu widzenia.
Wady wzroku
Zaburzenia widzenia najczęściej pojawiają się w przebiegu wad wzroku. Wyróżniamy krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Pacjenci zgłaszają upośledzenie ostrości widzenia w zależności od lokalizacji obserwowanego obiektu. Przy krótkowzroczności pacjent dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko przed jego oczami, natomiast obiekty położone daleko stają się niewyraźne. Natomiast przy dalekowzroczności sytuacja jest odwrotna. Zamglone widzenie w dali i w bliży wskazuje na astygmatyzm.
Zaburzenia widzenia – pozostałe przyczyny i objawy
Zaburzenia widzenia pojawiają się przy chorobie zezowej. Pacjent może widzieć podwójnie, wzrasta ryzyko innych wad wzroku, pojawia się uczucie pieczenia i suchość oczu. Opisując w uproszczeniu – pacjent z zezem widzi „płasko”, ponieważ funkcjonowanie jednego oka nie jest kompatybilne z mózgiem i traci zdolność widzenia trójwymiarowego. Zaburzenia widzenia pojawiają się także przy:
- retinopatii cukrzycowej, która może doprowadzić nawet do ślepoty;
- nadczynności tarczycy – podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu, mroczki i plamki świetlne w polu widzenia;
- guzach przysadki mózgowej – niedowidzenie połowicze;
- niedoborze witaminy A i kurzej ślepocie – upośledzenie widzenia po zmierzchu;
- przyjmowaniu niektórych leków, których działaniami niepożądanymi są oczopląs, podwójne widzenie czy zaburzenia w odbiorze kolorów.
Istnieje wiele możliwych przyczyn zaburzeń widzenia, dlatego diagnostyka nie może ograniczać się wyłącznie do badania okulistycznego, choć ono jest kluczowe.
Zaburzenia widzenia – leczenie
Leczenie zaburzeń widzenia zależy od choroby podstawowej. Przy guzach mózgu najprawdopodobniej konieczne będzie ich chirurgiczne usunięcie, natomiast przy niedoborach witaminowych dąży się do uzupełnienia zapotrzebowania organizmu. Wady wzroku zawsze wymagają odpowiedniej korekcji w postaci okularów lub soczewek kontaktowych, choć w dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na laserową korekcję wzroku. Przy zaćmie, jaskrze i innych chorobach narządu wzroku także wykonuje się zabiegu chirurgiczne.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Łuksza L., Glasner L., Iwaszkiewicz-Bilikiewicz B., Raczyńska D., Polekowe uszkodzenia narządu wzroku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
- Moore Q., Zubidi-Al N., Yalamanchili S., Lee A., Zaburzenia widzenia niezależnie od przyczyn organicznych u dzieci, Okulistyka po Dyplomie, 5/2012.
Zostaw komentarz