Aktualizacja: 5 października 2022
Bolesne współżycie jest poważnym problemem, znacznie obniżającym komfort kontaktów partnerskich, a wręcz przyczyniającym się do kryzysów związkowych. Do niedawna bagatelizowany i uznawany za temat tabu, obecnie jest częstym powodem poszukiwania profesjonalnej pomocy. Można ją uzyskać przede wszystkim u fizjoterapeuty uroginekologicznego oraz u doświadczonego ginekologa.
Spis treści
Bolesne współżycie – rodzaje
Wyróżniamy 2 dolegliwości, które powodują bolesne współżycie. Są to:
- pochwica – nagły i niekontrolowany skurcz powierzchownej (i niekiedy pozostałych) warstwy mięśni dna miednicy, zlokalizowanych wokół przedsionka pochwy. Uniemożliwia to penetrację pochwy, a niekiedy nawet zwykłe badanie ginekologiczne;
- dyspareunia – utrzymujący się lub nawracający ból odczuwany podczas stosunku seksualnego, który może mieć wiele przyczyn.
Dolegliwości te najprościej można odróżnić od siebie za pomocą badania per vaginam i badania per rectum. Warto przy tym wiedzieć, że dyspareunia może występować zarówno u mężczyzn (ból żołędzi), jak i u kobiet, jednak to właśnie kobiet dotyczy najczęściej.
Przyczyny bolesnego współżycia
Przyczyn bolesnego współżycia może być wiele, nierzadko etiopatogeneza jest wieloczynnikowa. Przyczyny możemy podzielić na psychiczne oraz zdrowotne. W pierwszej grupie znajdują się:
- wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie;
- nadmierne poczucie wstydu lub winy, np. w związku ze sposobem wychowania;
- strach przed stosunkiem seksualnym, także przed zajściem w ciążę.
Z kolei w grupie przyczyn zdrowotnych warto wyróżnić następujące:
- stany zapalne w obrębie narządu rodnego;
- przeczulica skórna w obrębie zewnętrznych narządów rodnych;
- wzmożone napięcie mięśni dna miednicy;
- obecność blizn i zrostów pooperacyjnych w okolicy miednicy mniejszej i narządów rodnych, w tym także blizny po pęknięciu i przecięciu krocza przy porodzie siłami natury;
- endometrioza;
- różnego rodzaju infekcje intymne;
- choroby weneryczne.
Chcąc znaleźć przyczynę bolesnych współżyć, w pierwszej kolejności warto udać się do ginekologa, aby wykluczył endometriozę, choroby weneryczne, stany zapalne i inne możliwe choroby. Jeśli okaże się, że są one obecne, konieczna okaże się farmakoterapia. Jeśli jednak ból podczas stosunku seksualnego pojawił się po porodzie lub badanie ginekologiczne nie wykazało nieprawidłowości, warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Bolesne współżycie – objawy
Ból może pojawić się zarówno podczas współżycia, jak i po jego zakończeniu. Ma charakter rozlany, tępy, kłujący lub ostry. W wielu przypadkach uniemożliwia wręcz wprowadzenie członka do pochwy (zwłaszcza w przypadku pochwicy lub nadmiernej suchości pochwy). Dyskomfort, suchość pochwy, a niekiedy wręcz odczuwanie parcia na pęcherz moczowy są częstymi objawami współtowarzyszącymi. Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej warto wspomnieć o ewentualnym nietrzymaniu moczu i/lub stolca, a także bolesnych menstruacjach, jeśli występują.
Bolesne współżycie – leczenie
Leczenie opiera się na odnalezieniu przyczyny bólu. Przy chorobach i infekcjach obejmie farmakoterapię, przy problemach natury psychicznej konieczna będzie regularna psychoterapia, niekiedy partnerska. Przede wszystkim jednak kobieta potrzebuje wsparcia partnera i jego zrozumienia. Powinien wykazać się cierpliwością i aktywnie uczestniczyć w powrocie kobiety do zdrowia.
Ogromne znaczenie ma fizjoterapia. Jeśli przyczyną są blizny i zrosty, wprowadza się pracę manualną na mięśniach dna miednicy. Terapia punktów spustowych, masaż tkanek głębokich, mobilizacja blizny są kluczowe, aby nadać tkanką ponownie elastyczność. Z kolei przy pochwicy i wzmożonym napięciu mięśni dna miednicy konieczne będą techniki rozluźniające, oddechowe. Uzupełnieniem są indywidualnie dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy, początkowo z biofeedbackiem. Ćwiczenia zawsze wykonuje się zgodnie z fazą oddechu.
Przykład
Delikatnie aktywujemy warstwę powierzchowną mięśni dna miednicy na wydechu, zaś na wdechu rozluźniamy tkanki. Wszystko łączy się z odpowiednią wizualizacją.
Podczas bolesnych współżyć oboje partnerzy muszą postawić na długą grę wstępną i duże nawilżenie pochwy. W drugim przypadku dobrze sprawdzą się specjalne żele, warto także założyć prezerwatywę (o gładkiej strukturze, bez wypustek), która nada dodatkowy poślizg. Wskazany jest brak pośpiechu i szczera rozmowa odnośnie oczekiwań.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jarząbek-Bielecka G., Dysfunkcja seksualna niespowodowana zaburzeniami organicznymi ani chorobami somatycznymi. Dyspareunia w okresie przekwitania, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
- Filipek K., Marcyniak M., Kuran J., Rozpoczęcie współżycia płciowego po zakończonym połogu, Seksuologia Polska, 12/2014.
- Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Zostaw komentarz