Aktualizacja: 26 września 2023
Wysypka u dziecka to objaw, który może wskazywać na wiele chorób. Jest ona częstym objawem klinicznym zakażeń wirusowych, tak powszechnych w wieku dziecięcym, jak również manifestacją chorób dermatologicznych czy ogólnoustrojowych. Uwzględniając charakter zmian skórnych dzielimy je na wysypki plamiste, plamisto-grudkowe (występujące najczęściej) i pęcherzykowe. Pojawienie się wysypki warto skonsultować z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym.
Wysypka u dziecka – przyczyny
Klasycznymi chorobami przebiegającymi z wysypką i najczęściej diagnozowanymi u dzieci są:
- różyczka;
- odra;
- ospa wietrzna;
- rumień nagły (tzw. trzydniówka);
- rumień zakaźny.
Innymi możliwymi chorobami wysypkowymi są:
- mononukleoza zakaźna;
- zakażenie HIV;
- zespół Gianottiego-Crostiego;
- półpasiec;
- płonica (szkarlatyna);
- atopowe zapalenie skóry;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- łuszczycowe zapalenie skóry;
- pieluszkowe zapalenie skóry;
- różnego rodzaju alergie.
W wieku dziecięcym coraz częściej obserwuje się alergie kontaktowe i pokarmowe przebiegające z wysypką (tzw. wysypka alergiczna). Sugeruje się, że wpływ na ich rozwój ma słabnąca odporność współczesnych ludzi w związku ze stylem życia, znacznie mniejszą aktywnością fizyczną i brakiem dostępu do naturalnego pożywienia, choć przyczyn może być więcej.
Objawy wysypki u dziecka
Najczęściej terminem wysypki określa się zmiany o charakterze plamek, czyli wykwity zlokalizowane na poziomie skóry, niewyczuwalne dotykiem. Mogą mieć różną wielkość, od 1 mm nawet do 1 cm. Inną formą wysypki są grudki, wystające ponad powierzchnię skóry, wyraźnie odgraniczone od ciała, niezawierające jednak płynu. Obie postacie zawsze należy odróżnić od wykwitów występujących w przebiegu ostrych reakcji alergicznych – tzw. bąbli pokrzywkowych. Zwykle przybierają one zabarwienie białokremowe, różowe lub czerwone, z rumieniową obwódką. Cechują się nieregularnym kształtem i wielkością, przy czym nierzadko towarzyszy im obrzęk skóry.
Wysypka u dziecka może mieć także rozmaitą lokalizację. Bywa, że pojawia się wyłącznie na rękach i nogach lub na buzi, a niekiedy obejmuje całe ciało. Na podstawie lokalizacji i objawów w niektórych przypadkach można ustalić rozpoznanie.
Przykładowo, w przebiegu odry pojawia się wysypka gruboplamista, żywoczerwona, rozpoczynająca się za uszami, na karku i wzdłuż linii włosów. W kolejnej dobie przenosi się na skórę twarzy, szyi, górnej części ramion i klatki piersiowej, zaś w jeszcze kolejnej ulega nasileniu i dodatkowo zajmuje klatkę piersiową, skórę brzucha oraz plecy. 4. dnia choroby wysypka zaczyna się przebarwiać, przybierając brunatne zabarwienie. Sprawia wtedy wrażenie suchej i brudnej, przy czym zaczyna się łuszczyć.
Wysypka u dziecka – leczenie
Leczenie dziecięcej wysypki zależy od jej przyczyny. Przykładowo, wysypki alergiczne leczy się głównie poprzez unikanie kontaktu z alergenami, przy czym w starszym wieku można spróbować leczenia odczulającego. Z kolei odrę, ospę wietrzną, różyczkę czy inne choroby wirusowe leczy się standardowo – odpoczynkiem, farmakoterapią przeciwgorączkową i przeciwzapalną (jeśli jest konieczna), lekkostrawną dietą i odpowiednim nawodnieniem organizmu. Pojawienie się niepokojących objawów, takich jak duszności, zasinienie powłok skórnych, wyjątkowa płaczliwość (w przypadku niemowląt) bądź zmiana napięcia mięśniowego jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przewlekłych chorób skóry przebiegających z wysypkami. Leczeniem zajmuje się wówczas dermatolog dziecięcy, a podstawą zwykle jest indywidualnie dobrana pielęgnacja skóry połączona z farmakoterapią (najczęściej w postaci kremów, maści i lotionów, niekiedy wykonywanych na zamówienie). Przy zaostrzeniu choroby można stosować miejscowe glikokortykosteroidy, choć w wieku dziecięcym powinny być one ostatecznością ze względu na wysoką częstotliwość skutków ubocznych.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kapoor R., Barnes K., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
- Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M., Dermatologia dziecięca w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz