Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2023

DziurawiecDziurawiec zwyczajny ( łac. Hypericum perforatum) to uprawiana na całym świecie bylina (roślina zielna) o jaskrawożółtych kwiatach. Nazwa poprzednia tej rośliny to ziele świętego Jana, ponieważ zaczyna ona kwitnąć około 24 czerwca, czyli dnia świętego Jana Chrzciciela. Nazwa dziurawiec pochodzi od małych wypustek, które znajdują się na liściach tej rośliny, wyglądem przypominające otworki. Wypustki te najlepiej widać gdy patrzy się na liście pod światło. Dziurawiec stosuje się jako środek uspokajający, leczący rany i oparzenia. Zioła robi się z wysuszonych kwiatów dziurawca, które zawierają liczne substancje lecznicze, między innymi barwnik hiperycynę oraz hiperforynę.

Dziurawiec zwyczajny – działanie

Dziurawiec poprawia nastrój, ponieważ wpływa on na wzrost stężenia co najmniej czterech neuroprzekaźników w mózgu, między innymi serotoniny. Jest on skutecznym, naturalnym lekiem przeciwdepresyjnym i z powodzeniem stosowany jest przy łagodnej lub umiarkowanej depresji. Pomaga również leczyć wiele stanów związanych z depresją takich jak: lęki, stresy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia oraz przewlekłe bóle. Czasami wykazuje nawet bezpośrednie działanie przeciwbólowe.

Korzystnie wpływa na sen i jest zalecany szczególnie w przypadkach depresji połączonej ze zmęczeniem, sennością i brakiem energii. Ułatwia leczenie depresji sezonowej, która pojawia się jesienią oraz zimą i ustępuje przy dobrym nasłonecznieniu, czyli wiosną oraz latem. Dziurawiec może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to szczególnie osób starczych, które często zażywają dużą ich ilość. Dziurawiec działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zwalcza wirusy opryszczki zwykłej i grypy oraz wirusa Epsteina i Barr (który wywołuje mononukleozę zakaźną). Odgrywa pewną pozytywną rolę w leczeniu AIDS. Po zastosowaniu maści z dziurawca na hemoroidy, ustępuje pieczenie i świąd. Dziurawiec pomaga również w walce z otyłością.

Podsumowując, dziurawiec zwyczajny:

  • wspomaga leczenie depresji;
  • pomaga zwalczać zakażenia wirusowe i bakteryjne;
  • wspomaga leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zespołu przewlekłego zmęczenia i fibromialgii;
  • łagodzi przewlekły ból;
  • uśmierza dolegliwości związane z hemoroidami;
  • pomaga pozbyć się nadwagi.

Dziurawiec zwyczajny – jak stosować?

Zalecana dawka wynosi 3 razy dziennie po 300 mg standaryzowanego wyciągu zawierającego 0,3% hiperycyny. Można także stosować jednorazowo całą dawkę, czyli 900 mg raz dziennie. Dziurawiec zwyczajny dostępny jest w kapsułkach, kremie, maściach, nalewkach, tabletkach czy żelu. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziurawiec powinno zażywać się podczas posiłków, aby nie podrażniał żołądka. Osobom, które leczą się dziurawcem zaleca się ograniczenie spożycia dojrzałych serów i picia czerwonego wina (są to te same produkty, które odradza się osobom z depresją). Aby dziurawiec zaczął działać, jego stężenie w organizmie musi osiągnąć określony poziom. Dlatego też zioło należy zażywać co najmniej przez 4 tygodnie, żeby przekonać się czy jest skuteczne. Można je stosować dowolnie długo. Chociaż nie stwierdzono, aby zażywanie dziurawca miało wpływ na kobiety w ciąży lub karmiące piersią, to zaleca się jednak ostrożność w stosowaniu w tym stanie dziurawca, ze względu na brak definitywnie potwierdzających wyników badań.

Dziurawiec zwyczajny – skutki uboczne

Zdarza się, że po zastosowaniu dziurawca mogą wystąpić zaparcia, rozstrój żołądka, zmęczenie, suchość w ustach i zawroty głowy. Osoby o jasnej karnacji, które zażywają dziurawiec, nie powinny przebywać zbyt długo na słońcu, chociaż przyjmowanie go w zalecanych dawkach nie zwiększa wrażliwości na światło.

Polecane produkty

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Turek S., Ziele dziurawca zwyczajnego – składniki czynne i potencjalne zastosowania lecznicze, Postępy Fitoterapii, 3-4/2005.
  2. Król-Kogus B., Dziurawiec zwyczajny – historia stosowania, współczesna charakterystyka fitochemiczna i zastosowanie.
  3. Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
  4. Telesiński A., Grzeszczuk M., Pobłocki J., Jankowski J., Jadczak D., Zakrzewska H., Aktywność przeciwutleniająca wybranych leków galenowych sporządzonych z dziurawca zwyczajnego z dodatkiem miodu, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2012.
  5. Gałuszko M., Cubała J., Rola dziurawca w leczeniu depresji, Psychiatria, 2/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami