Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Spirulina na trądzikTrądzik, czyli różnego rodzaju krosty i wypryski to wypełnione ropą zmiany, które mogą powodować stan zapalny, ból, a nawet obrzęk w miejscu zakażenia. Istnieje wiele metod leczenia trądziku, przy użyciu leków bez i na receptę. Istnieją również sposoby na trądzik przy pomocy naturalnych środków. Jeden z nich to alga Spirulina. Jest ona znana jako super żywność (superfood), która może znacznie przyczynić się do poprawy jakości skóry.

 

Trądzik

MayoClinic.com wskazuje, że trądzik ma wiele przyczyn. Wymienia się zatkane pory, zatkanie mieszków włosowych, nadmiernie przetłuszczoną skórę czy niedostateczną dbałość o stan skóry. Dodatkowymi czynnikami mogą być bakterie na skórze i zmiany hormonalne – szczególnie w okresie ciąży, dojrzewania i cykli miesiączkowych. Chociaż trądzik występuje najczęściej u młodzieży oraz u kobiet poddawanych kuracji hormonalnej, może on dotknąć każdego. Konwencjonalne leczenie trądziku obejmuje między innymi:

  • regularne pielęgnowanie skóry;
  • zabiegi w gabinetach kosmetologii lub medycyny estetycznej przy użyciu lasera;
  • leki bez recepty;
  • doustne środki antykoncepcyjne;
  • leki oczyszczające, antybiotyki;
  • kremy różnego rodzaju.

Jednak istnieją naturalne sposoby walki z trądzikiem. Spirulina jest jednym z nich.

Spirulina na trądzik

Spirulina to rodzaj algi, która jest pełna witamin, minerałów, białek i karotenoidów – rodzaj przeciwutleniaczy. Zawiera witaminę E, beta-karoten, kompleks witamin z grupy B, cynk, miedź, żelazo, mangan i kwas gamma-linolenowy, który jest rodzajem podstawowych kwasów tłuszczowych. Spirulina pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Dodatkowo wykorzystywana jest w leczeniu jako uzupełnienie białka podczas różnego rodzaju zakażeń, zmniejsza możliwość wystąpienia i skutki raka jamy ustnej. Stosuje się ją także do leczenia chorób wątroby. Alga ta dostępna jest jako Spirulina w proszku lub Spirulina w tabletkach.

Pomaga ona organizmowi zwalczać wolne rodniki i wyeliminować toksyny (m.in. wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu), w tym bakterie znajdujące się w i na skórze, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania trądziku. Ponadto powoduje również przyspieszenie metabolizmu skóry. Umożliwia to szybszą eliminację martwych komórek i produkcję nowych, zdrowych. Pisze o tym Rickie Banksen, autor książki „Jak pozbyć się trądziku – naturalne środki zaradcze”. Przy szybszym metabolizmie skóry, Twoje ciało jest w stanie skuteczniej leczyć zmiany trądzikowe, co zapobiega również powstawaniu blizn. Spirulina może również przeciwdziałać rozwojowi bakterii Candida, która w znacznym stopniu przyczynia się do tworzenia się wyprysków trądzikowych.

Zobacz również: Blizny potrądzikowe – domowe sposoby redukcji.

Podsumowanie

Spirulina nie została jeszcze zatwierdzona przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) jako metoda leczenia trądziku. Jednak jak pokazują liczne badania, ma ona wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, w tym także na kondycję skóry. Przed rozpoczęciem leczenia trądziku należy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł określić odpowiednią dawkę Spiruliny dostosowaną do indywidualnych potrzeb organizmu. To ważne, aby uzyskać najlepsze efekty. Standardowa dawka dla dorosłych wynosi od czterech do sześciu tabletek dziennie przy wielkości 500 mg każdej, zgodnie z zaleceniami ustalonymi przez Uniwersytet Medical Center w Maryland. Bezpieczne i skuteczne dawkowanie Spiruliny nie zostało ustalone dla dzieci w wieku poniżej 18 lat i powinno być odpowiednio mniejsze.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Janiczek M., Ruprich M., Substancje aktywne pozyskiwane z alg oraz ich zastosowanie w kosmeceutykach, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  2. Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
  3. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami