Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 lipca 2022

Trzeciorzędowe cechy płcioweTrzeciorzędowe cechy płciowe warunkowane są przede wszystkim hormonami płciowymi. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Charakteryzując je można odróżnić osobników obu płci od siebie. W dzisiejszych czasach różnice te jednak zanikają, dlatego nierzadko spotkać można kobietę z wąskimi biodrami i szerokimi ramionami, a także mężczyzn bez owłosienia typowego dla tej płci.

Trzeciorzędowe cechy płciowe kobiet

Ciało kobiety zazwyczaj posiada kształt gruszki. Typowe są szerokie biodra i wąskie ramiona, choć najbardziej pożądanym kształtem kobiecej sylwetki jest klepsydra. Za rozwój trzeciorzędowych cech płciowych u kobiet odpowiadają estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Tymi cechami są:

  • obecność biustu;
  • brak owłosienia ciała w typowych dla mężczyzn miejscach, np. na twarzy;
  • specyficzne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej na ciele, w największych ilościach na udach i pośladkach;
  • wysoka barwa głosu.

Trzeciorzędowe cechy płciowe kobiet zaczynają rozwijać się najintensywniej w okresie pokwitania.

Trzeciorzędowe cechy płciowe mężczyzn

Sylwetka mężczyzny opisywana jest jako odwrócony trójkąt. Typowe są szerokie ramiona oraz wąskie biodra, przy braku większego wcięcia w talii. Androgeny (męskie hormony płciowe) odpowiadają za trzeciorzędowe cechy płciowe u mężczyzn, takie jak:

  • zarost i owłosienie ciała;
  • muskulatura;
  • pogrubienie strun głosowych, a w związku z tym obniżenie głosu;
  • wysokie libido;
  • obecność jabłka Adama na krtani.

Trzeciorzędowe cechy płciowe mężczyzn rozwijają się w okresie pokwitania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kobiet. Mężczyźni dojrzewają jednak 2-3 lata później niż kobiety.

Co to są trzeciorzędowe cechy płciowe?

Podsumowując, trzeciorzędowe cechy płciowe (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) wyrażają płeć somatyczną i mogą być z nią kojarzone. Są warunkowane aktywnością układu wydzielania wewnętrznego i zależą od poziomu poszczególnych hormonów, zwłaszcza płciowych. Nie podlegają wpływom środowiska i kształtują się w okresie dojrzewania, a więc w okolicach 11-12 roku życia u dziewcząt i w okolicach 14-15 roku życia u chłopców.

Brak trzeciorzędowych cech płciowych

Trzeciorzędowe cechy płciowe zawsze ulegają wykształceniu, choć w zależności od osoby mogą być mniej lub bardziej wyrażone. Przykładowo, w dzisiejszych czasach często spotkać można mężczyzn bez intensywnego owłosienia czy muskulatury, co wcale nie świadczy o jakichkolwiek problemach zdrowotnych. Podobnie w przypadku kobiet, nietrudno spotkać taką, która posiada niską barwę głosu, wąsik bądź biust rozmiaru A. To również nie wskazuje na problemy zdrowotne. Na wystąpienie trzeciorzędowych cech płciowych w dużym stopniu wpływa także genetyka – wiele z tych cech dziedziczymy (np. rozmiar biustu, intensywność owłosienia czy kształt sylwetki).

Brak trzeciorzędowych cech płciowych lub pojawienie się tych cech, które są charakterystyczne dla płci przeciwnej, powinny jednak nas zaniepokoić. Zwłaszcza, gdy u kobiety pojawia się mocny zarost na twarzy, zaś u mężczyzn zaczynają powiększać się piersi (ginekomastia). Z dużym prawdopodobieństwem mają wówczas miejsce problemy zdrowotne, zwłaszcza dotyczące gospodarki hormonalnej. Podstawą ich diagnostyki są badania hormonów płciowych (z krwi). Diagnostyką i leczeniem problemów hormonalnych zajmuje się najczęściej lekarz endokrynolog.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Czerwiec K., Płciowość jako biologiczna i społeczna przynależność człowieka do określonych kategorii, EbiŚ, 4/2019.
  3. Ganong W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami