Aktualizacja: 16 września 2022
Drgawki podczas snu mogą pojawić się bez względu na stan zdrowia czy wiek. Równie często wskazują na patologiczne zmiany toczące się w organizmie, co na fizjologiczną aktywność układu nerwowego, którego funkcjonowanie zmienia się w momencie zasypiania. Co dokładnie warto wiedzieć o drgawkach pojawiających się w trakcie snu bądź w momencie zasypiania?
Spis treści
Drgawki podczas snu – przyczyny
Napady drgawek podczas snu mogą wynikać z szeregu przyczyn patologicznych, do których zalicza się między innymi:
- padaczkę;
- chorobę Huntingtona;
- chorobę Alzheimera;
- mioklonie pourazowe i pozapalne;
- zatrucia metalami ciężkimi;
- infekcje wirusowe mózgu;
- alkoholizm;
- przyjmowanie niektórych leków, np. benzodiazepin;
- guzy mózgu lub nowotwory mózgu;
- stwardnienie rozsiane;
- przebyty udar mózgu.
Większość zdrowych osób jednak z pewnością doświadczyła zjawiska nagłego rzucania się lub drgawek w momencie zasypiania, co nie ma nic wspólnego z przyczynami patologicznymi. Drgawki występujące bezpośrednio przed zaśnięciem, opisywane jako zrywy lub uczucie spadania, powodujące natychmiastowe wybudzenie się, pojawiają się podczas fazy snu zwanej NREM. Wpływa na to specyficzna sytuacja, w której mózg i układ nerwowy znajdują się jednocześnie w stanie świadomości oraz nieświadomości. Mózg wysyła więc do mięśni mocne sygnały elektryczne, których celem jest sprawdzenie aktywności tkanek. Gdy odpowiedź z mięśni jest negatywna, dochodzi do powstania charakterystycznych, krótkotrwałych drgawek.
Istnieje również inna teoria twierdząca, że w momencie zasypiania dochodzi do nagłego rozluźnienia się mięśni. Mózg błędne interpretuje je jako zagrożenie (pojawiające się np. podczas spadania), w związku z czy wysyła do mięśni impulsy elektryczne mające na celu nagłe zwiększenie ich aktywności. Silny impuls powoduje drgawki.
Czy drgawki podczas snu są bezpieczne?
Pojawianie się drgawek podczas snu (gdy nie mają one podłoża patologicznego) nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Wszystko dlatego, że organizm uruchamia mechanizmy obronne i kompensujące, które są aktywne w ciągu całej nocy. Właśnie dzięki temu, śniąc o walce bokserskiej, zazwyczaj nie atakujemy śpiącej obok nas osoby, natomiast podczas drgawek jedynie się wybudzamy, czemu może towarzyszyć uczucie silnego niepokoju. Nie ma to wpływu na stan zdrowia, jedynie na samopoczucie. Udowodniono, że naturalnie występujące drgawki w momencie zasypiania mogą być wywoływane i stymulowane czynnikami takimi jak:
- silny stres w życiu codziennym;
- lęk, życie w strachu;
- zamartwianie się;
- aktywność fizyczna bezpośrednio przed pójściem spać;
- picie kawy lub mocnej herbaty tuż przed snem;
- nieregularny harmonogram snu;
- chroniczny brak snu i niewysypianie się;
- palenie papierosów.
Jak widać, styl życia ma duży wpływ na pojawianie się drgawek.
Drgawki podczas snu – jak sobie z nimi radzić?
Jeśli drgawki podczas snu wynikają z chorób czy schorzeń, podstawą jest wizyta u neurologa i wdrożenie leczenia przyczynowego. Prawdopodobnie zleci on podstawowe badania krwi i moczu, a następnie badania obrazowe mózgu. Może również skierować pacjenta do innego specjalisty, jeśli drgawki pozostają w jego obszarze zawodowych zainteresowań. Przykładowo, przy stwierdzeniu zmian w mózgu może się okazać konieczna wizyta u onkologa.
Jeśli jednak to naturalne reakcja organizmu, prawdopodobnie nie będziemy mieć na nią wpływu. Gdy drgawki w momencie zasypiania lub podczas snu są wyjątkowo uciążliwe, można spróbować modyfikacji stylu życia. W tym celu należy każdej nocy wysypiać się, unikać spożywania i przyjmowania stymulantów, pilnować zdrowej diety i pozostać aktywnym fizycznie, jednak nie bezpośrednio przed snem. Dobrze sprawdzi się suplementacja mająca na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, np. chlorella.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Lasoń W., Regulska M., Leśkiewicz M., Aspekty medyczne i biologiczne zaburzeń snu w padaczce, Neurobiologia snu, 3/2020.
- Szelenberger W., Neurobiologia snu, Pneumonologia i Alergologia Polska, 75/2007.
- Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zostaw komentarz