Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

HepatomegaliaHepatomegalia to inaczej powiększenie wątroby. Nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, lecz objaw mogący wskazywać na rozmaite dolegliwości toczące się w organizmie. Powiększenie wątroby niemal zawsze wiąże się z upośledzeniem jej funkcjonowania, co w dłuższym okresie czasu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Diagnostyką i leczeniem hepatomegalii najczęściej zajmuje się lekarz hepatolog.

Hepatomegalia – przyczyny

Przyczyn hepatomegalii może być wiele. Wśród najczęściej występujących znajdują się:

Warto wspomnieć, że bardzo rzadko obserwuje się rzekome powiększenie wątroby związane z:

  • wadami klatki piersiowej;
  • niskim ustawieniem przepony;
  • powiększeniem lewej nerki;
  • charakterystyczną budową prawego płata wątroby, tzw. płata Riedla.

We wszystkich patologiach wątroby w początkowym ich stadium, niezależnie od etiologii, najczęściej dochodzi do powiększenia objętości tego narządu. W przypadku chorób infekcyjnych jest to zazwyczaj proces odwracalny.

Hepatomegalia – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem hepatomegalii jest widoczne lub wyczuwalne palpacyjnie powiększenie wątroby. Znajduje się ona w okolicy prawego podżebrza. Obraz kliniczny towarzyszący hepatomegalii może być niezwykle szeroki, w zależności od przyczyn tego objawu. Najczęściej obserwuje się:

Niekiedy pacjent skarży się na ból lub dyskomfort w okolicy jamy brzusznej, szczególnie po jej prawej stronie. Typowymi objawami wskazującymi często na hepatomegalię są również ciemne zabarwienie moczu i zmiana koloru stolca.

Wstępnie powiększenie wątroby można podejrzewać podczas dotykania jamy brzusznej. Uważa się, że hepatomegalia ma miejsce wówczas, gdy wątrobę można wyczuć powyżej 2 cm pod prawym łukiem żebrowym. Nie należy jednak podejmować się diagnostyki samodzielnie.

Hepatomegalia – rozpoznanie

Pierwszą czynnością, którą wykona każdy lekarz, będzie badanie palpacyjne. Poza wielkością narządów zwraca się uwagę również na ich konsystencję, która pośrednio może sugerować etiologię zmian. Przykładowo twarda konsystencja wątroby może wskazywać na przewlekłe spichrzanie w przebiegu choroby metabolicznej. Dokładniejszym badaniem jest USG wątroby. Z kolei tomografię komputerową wykonuje się w rozpoznawaniu ewentualnych zmian ogniskowych czy ocenie patologii dróg żółciowych.

Hepatomegalia – leczenie

Leczenie zależy od przyczyn dolegliwości. Zazwyczaj stosuje się farmakoterapię, spore znaczenie ma jednak również modyfikacja diety. Wątroba pracuje bardzo intensywnie podczas spożywania ciężkostrawnych dań, dlatego dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna i ograniczająca tłuszcz. Z jadłospisu należy wyeliminować potrawy wzdymające, zwłaszcza te zawierające groch i kapustę. Konieczna jest całkowita rezygnacja z alkoholu. W celach kontrolnych postępu leczenia wykonuje się regularne badania USG.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lipiński P., Jankowska I., Szymańska E., Rokicki D., Tylki-Szymańska A., Hepato- i splenomegalia w wybranych chorobach metabolicznych – diagnostyka i różnicowanie, Pediatria Polska, 1/2018.
  2. Damjanov I., Patofizjologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  3. Pawłowska-Kamieniak, Powiększenie wątroby u dzieci, Pediatria po Dyplomie, 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami