Aktualizacja: 17 sierpnia 2021
Cera atroficzna, atrofia (zanik) skóry występuje w wielu dermatozach (ogólne określenie choroby skóry). Atrofia fizjologicznie związana jest z procesem starzenia się, którego tempo zależy od czynników genetycznych. Zewnętrzne starzenie się skóry występuje gdy jest ona narażona na kontakt z czynnikami zaburzającymi jej normalne funkcjonowanie. Głównie jest to słońce.
Przyczyna starzenia się skóry
Symptomy starzenia występują na powierzchni skóry jak również w głębszych warstwach naskórka. Zmiany zaczynają być widoczne już około 30 roku życia. Zmarszczki mimiczne stopniowo przechodzą w trwałe, widoczne nawet przy całkowitym rozluźnieniu mięśni twarzy. Po czterdziestym roku życia pojawiają się promieniste zmarszczki nad wargą górną. Początkowo są one nieduże, jednak w miarę upływu czasu zaczynają się coraz głębsze. Do powstawania takiego stanu przyczyniają się między innymi:
- częste palenie papierosów;
- ściąganie mimiczne ust;
- ubytki uzębienia;
- nadmierne opalanie.
Przyczyną szybkiego starzenia się skóry jest zanik elastycznych włókien kolagenowych oraz płaszcza hydrolipidowego, zmniejszanie się naturalnego nawilżenia, a także zwiększenie się przebarwień pigmentacyjnych. Następuje powolna degradacja naczyń krwionośnych, które dostarczają skórze składników odżywczych. Na nadmierne starzenie się skóry mają znaczenie jeszcze inne czynniki takie jak zmiany hormonalne, szczególnie w okresie przekwitania w trakcie, którego oprócz zaniku hormonów występuje częste osłabienie stanu psychicznego, co objawia się opadającymi policzkami, widocznymi zmarszczkami, które pojawiają się na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie. Znaczenie ma również palenie papierosów, ponieważ zawarta w nich nikotyna przyczynia się do skurczu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie gorsze odżywienie skóry. Wygląd skóry u osób palących różni się od skóry osoby niepalące. Występuje na niej dużo więcej zmarszczek, ma kolor ziemisty i często pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne. U osób palących proces starzenia ulega bardzo szybkiemu przyśpieszeniu.
Zobacz również: Jak palenie wpływa na cerę?
Rodzaje atrofii
Skóra atroficzna ulega ścienieniu, traci rozciągliwość i elastyczność, następuje regres tkanki tłuszczowej, zanik przydatków skóry, powstają głębokie zmarszczki i występują zwyrodnienia tkanki łącznej, co w rezultacie prowadzi do zaniku włókien sprężystych i kolagenowych. Atrofia, czyli zanik może powstawać spontanicznie lub jako konsekwencja innych chorób skóry. Zmiany mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Atrofia nabyta (z punktu widzenia kosmetycznego) dzieli się na:
- słoneczną;
- zanik plamisty – na skórze występują grudki rumieniowe i obrzęki, które doprowadzają do miejscowego zaniku i zwiotczeniu skóry, skóra wygląda jak pomarszczona bibuła, tworzą się na niej dołki workowate, które zapadają się przy ucisku. Zmiany te dotyczą wyłącznie kobiet, najczęściej lokalizują się na tułowiu, rzadko na kończynach, twarz jest „atakowana” w sporadycznych przypadkach;
- zanik rogowy – jego przyczyną są najprawdopodobniej zmiany spowodowane nadmiernym rogowaceniem mieszkowym. Zanik jest wynikiem ucisku wywieranego przez masy rogowe, zalegające w ujściach mieszków włosowych. Objawem klinicznym są drobne zaniki kropkowate i bruzdowate, podzielone beleczkami. Skóra ma wygląd siateczki (którą można porównać do pnia drzewa zaatakowanego przez szkodniki). Najczęściej występuje na policzkach, czasami na skroniach i podbródku. Schorzenie to dotyczy głównie dzieci przed okresem dojrzewania.
Jak leczyć i dbać o cerę atroficzną
Jedną z metod leczenia cery atroficznej jest mezoterapia (terapia przeciwzmarszczkowa, polegająca na wstrzykiwaniu pod skórę leków pobudzających przemianę komórkową). W przypadku cery atroficznej stosuje się implanty kolagenu wstrzykiwane w celu powiększenia objętości tkanki miękkiej w zmarszczce. Wskazaniami do iniekcji kolagenowej są zmarszczki w kącikach ust.
W okresie letnim konieczne jest aplikowanie kremów i kosmetyków do makijażu zawierających blokery przeciwsłoneczne. Dodatkowo zakazane jest korzystanie z kąpieli słonecznych i solariów. Nie wolno palić papierosów oraz należy unikać stresu.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Resich-Kozieł L., Niemyska K., Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, 1/2020.
- Goździalska A., Jaśkiewicz J., Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Kraków 2012.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
Zostaw komentarz