Aktualizacja: 3 listopada 2022
Nocne poty to nieprzyjemny objaw, który może mieć podłoże zarówno patologiczne, jak i fizjologiczne. Mówimy o nim wówczas, gdy piżama i pościel stają się mokre z powodu epizodu nadmiernej potliwości. Sporadyczne występowanie nocnych potów nie powinno być powodem do niepokoju, jednak częste powtarzanie się ich warto skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Spis treści
Nocne poty – przyczyny
Zdarza się, że omawiany objaw nie ma konkretnej przyczyny. Mimo szczegółowych badań lekarz nie jest w stanie ustalić diagnozy, a wyniki badań w większości są w normie. Wówczas mówimy o dolegliwości idiopatycznej. Nocne poty przyczyn możliwych do wskazania mogą mieć jednak wiele, zwykle wyróżnia się następujące:
- menopauza;
- infekcje wirusowe i bakteryjne, zwłaszcza przebiegające z gorączką;
- nadmierny stres w życiu codziennym;
- gruźlica;
- choroby nowotworowe;
- przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych, hormonalnych i na cukrzycę;
- picie zbyt dużej ilości alkoholu lub produktów z kofeiną;
- palenie papierosów;
- przyjmowanie substancji psychoaktywnych;
- cukrzyca;
- nadczynność tarczycy;
- choroba refluksowa przełyku;
- bruceloza;
- zespół POEMS;
- zespół stresu pourazowego;
- obturacyjny bezdech senny.
Bardzo często nocne poty pojawiają się w przebiegu chorób czy zaburzeń o podłożu psychicznych, takich jak np.
- depresja;
- choroba afektywna dwubiegunowa;
- nerwica;
- schizofrenia;
- różnego rodzaju lęki i fobie.
Większość zaburzeń hormonalnych także wiąże się z pojawianiem się omawianego objawu. Nocne poty są wyjątkowo niespecyficzne, dlatego ich obecność nie wskazuje na jedną, konkretną chorobę, wymaga więc szczegółowej diagnostyki.
Nocne poty u dziecka
W przypadku dzieci, pojawienie się nocnych potów najczęściej jest wynikiem:
- zbyt grubej piżamki;
- niedoboru witaminy D;
- chorób atopowych;
- koszmarów sennych;
- zatkanego nosa, problemów z oddychaniem;
- stresu i niepokoju, co może mieć związek np. z sytuacją rodzinną.
W pierwszej kolejności należy zmienić piżamkę na lżejszą i wykonaną z naturalnych, oddychających materiałów oraz zwrócić uwagę na grubość pościeli. Jeśli mimo tego dziecko w nocy nadmiernie się poci warto udać się do pediatry.
Zobacz również: Zimne poty.
Pojawienie się nocnych potów
Nocne poty, którym towarzyszą inne objawy, zwykle wskazują na toczące się w organizmie patologie. Przykładowo, nagła utrata masy ciała, przewlekłe osłabienie, ból węzłów chłonnych i swędzenie skóry mogą wskazywać na białaczkę. Z kolei gorączka i stany podgorączkowe z bólami kostno-stawowymi na infekcję. Gdy nocnym potom towarzyszą duszności, należy wykluczyć choroby układu oddechowego i gruźlicę. Diabetycy, u których pojawiają się nocne poty, zmagają się najczęściej z hipoglikemią. Podczas konsultacji lekarskiej należy wymienić wszystkie, nawet pozornie błahe objawy towarzyszące nocnym potom. Mogą mieć ogromny wpływ na rozpoznanie.
Nocne poty – leczenie
Nocne poty leczy się przyczynowo, a więc wdrażając terapię choroby, która je spowodowała. Lekarz rodzinny po wykonaniu badań podstawowych skieruje pacjenta do konkretnego specjalisty, np. hematologa, endokrynologa czy onkologa. Nocne poty związane z menstruacją czy menopauzą po pewnym czasie ustąpią, warto więc zwrócić uwagę na unikanie stresu, relaks i naturalne, domowe sposoby normujące czynność układów organizmu. Jednym z takich sposobów jest ziołolecznictwo, zwłaszcza picie szałwii, mięty pieprzowej, a także naparów z kozłka lekarskiego, liści malin czy lukrecji.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Doboszyńska A., Olszewska A., Rudnicka L., Objawy chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Gajewski P., Interna Szczeklika – mały podręcznik, Wydawnictwo MP, Kraków 2019.
Zostaw komentarz