Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 listopada 2022

Nocne potyNocne poty to nieprzyjemny objaw, który może mieć podłoże zarówno patologiczne, jak i fizjologiczne. Mówimy o nim wówczas, gdy piżama i pościel stają się mokre z powodu epizodu nadmiernej potliwości. Sporadyczne występowanie nocnych potów nie powinno być powodem do niepokoju, jednak częste powtarzanie się ich warto skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Nocne poty – przyczyny

Zdarza się, że omawiany objaw nie ma konkretnej przyczyny. Mimo szczegółowych badań lekarz nie jest w stanie ustalić diagnozy, a wyniki badań w większości są w normie. Wówczas mówimy o dolegliwości idiopatycznej. Nocne poty przyczyn możliwych do wskazania mogą mieć jednak wiele, zwykle wyróżnia się następujące:

Bardzo często nocne poty pojawiają się w przebiegu chorób czy zaburzeń o podłożu psychicznych, takich jak np.

Większość zaburzeń hormonalnych także wiąże się z pojawianiem się omawianego objawu. Nocne poty są wyjątkowo niespecyficzne, dlatego ich obecność nie wskazuje na jedną, konkretną chorobę, wymaga więc szczegółowej diagnostyki.

Nocne poty u dziecka

W przypadku dzieci, pojawienie się nocnych potów najczęściej jest wynikiem:

  • zbyt grubej piżamki;
  • niedoboru witaminy D;
  • chorób atopowych;
  • koszmarów sennych;
  • zatkanego nosa, problemów z oddychaniem;
  • stresu i niepokoju, co może mieć związek np. z sytuacją rodzinną.

W pierwszej kolejności należy zmienić piżamkę na lżejszą i wykonaną z naturalnych, oddychających materiałów oraz zwrócić uwagę na grubość pościeli. Jeśli mimo tego dziecko w nocy nadmiernie się poci warto udać się do pediatry.

Zobacz również: Zimne poty.

Pojawienie się nocnych potów

Nocne poty, którym towarzyszą inne objawy, zwykle wskazują na toczące się w organizmie patologie. Przykładowo, nagła utrata masy ciała, przewlekłe osłabienie, ból węzłów chłonnych i swędzenie skóry mogą wskazywać na białaczkę. Z kolei gorączka i stany podgorączkowe z bólami kostno-stawowymi na infekcję. Gdy nocnym potom towarzyszą duszności, należy wykluczyć choroby układu oddechowego i gruźlicę. Diabetycy, u których pojawiają się nocne poty, zmagają się najczęściej z hipoglikemią. Podczas konsultacji lekarskiej należy wymienić wszystkie, nawet pozornie błahe objawy towarzyszące nocnym potom. Mogą mieć ogromny wpływ na rozpoznanie.

Nocne poty – leczenie

Nocne poty leczy się przyczynowo, a więc wdrażając terapię choroby, która je spowodowała. Lekarz rodzinny po wykonaniu badań podstawowych skieruje pacjenta do konkretnego specjalisty, np. hematologa, endokrynologa czy onkologa. Nocne poty związane z menstruacją czy menopauzą po pewnym czasie ustąpią, warto więc zwrócić uwagę na unikanie stresu, relaks i naturalne, domowe sposoby normujące czynność układów organizmu. Jednym z takich sposobów jest ziołolecznictwo, zwłaszcza picie szałwii, mięty pieprzowej, a także naparów z kozłka lekarskiego, liści malin czy lukrecji.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Doboszyńska A., Olszewska A., Rudnicka L., Objawy chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Gajewski P., Interna Szczeklika – mały podręcznik, Wydawnictwo MP, Kraków 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami