Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 września 2022

MenstruacjaMenstruacja (miesiączka) to inaczej comiesięczne krwawienie u kobiet. Stanowi początek fazy folikularnej w jajniku, co odpowiada krwawieniu menstruacyjnemu z macicy. U zdrowych dziewcząt i kobiet pojawia się co około 28 dni (zdarzają się większe lub mniejsze odstępy czasu, jednak zawsze powinny być one stosunkowo równe). Miesiączka stanowi złuszczanie się błony śluzowej macicy, czyli endometrium, a następnie jej wydalanie przez pochwę.

Menstruacja – co warto o niej wiedzieć?

Złuszczanie endometrium skutkuje comiesięcznym krwawieniem w pochwy, co trwa średnio 3 dni, może jednak wynosić nawet do 6-7 dni. Podczas jednej miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Na ogół pierwsza miesiączka pojawia się w okolicach 13. roku życia, w dzisiejszych czasach obserwuje się jednak przyspieszone dojrzewanie, dlatego nierzadko może pojawić się nawet u dziewczynek w wieku 9-10 lat. Ostatnia menstruacja ma miejsce między 45. a 55. rokiem życia, co zapoczątkowuje menopauzę.

Warto przybliżyć także fizjologię tego procesu. Można powiedzieć, że menstruacja jest efektem wszystkich zmian zachodzących w organizmie kobiety, mających na celu przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, zarodek przemieszcza się do trzonu macicy i zagnieżdża w jej ścianach. Są wówczas odpowiednio przygotowane, grube i ukrwione, zapewniając mu optymalne warunku do rozwoju. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, przygotowane ściany macicy zaczynają obumierać, czego efektem jest właśnie menstruacja. Błona śluzowa macicy pogrubia się wskutek działania estrogenów. W momencie, gdy pęcherzyk Graafa pęknie i zamieni się w ciałko żółte, dochodzi do wzmożonej produkcji progesteronu. W efekcie endometrium pulchnieje jeszcze bardziej.

Objawy menstruacji

Najbardziej charakterystycznym objawem menstruacji jest oczywiście krwawienie z pochwy. Nie należy mylić go z plamieniami między okresami lub krwawieniami patologicznymi, które mogą wskazywać na nowotwory, torbiele, ciążę pozamaciczną i wiele innych przyczyn. Niepokojące krwawienia zawsze należy skonsultować z ginekologiem. Podczas miesiączki pojawiają się charakterystyczne objawy związane z działaniem hormonów płciowych. Są to najczęściej:

Wiele z tych objawów pojawia się jeszcze przed wystąpieniem miesiączki, dlatego wlicza się je w skład charakterystycznego dla kobiet zjawiska – zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W skrajnych przypadkach menstruacja uniemożliwia kobietom normalne funkcjonowanie, generując ogromny ból. Takie sytuacje zaliczane są do patologicznych i wymagają natychmiastowej konsultacji z ginekologiem oraz fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Obfite miesiączkowanie

Standardowo ilość traconej krwi w ciągu jednego okresu wynosi 50-150 ml. Zdarza się jednak, że ilość krwi przekracza znacznie górną granicę. Miesiączki są obfite i trwają długo. Może to wskazywać na:

  • mięśniaki macicy;
  • polipy macicy;
  • raka szyjki macicy;
  • obecność wkładki wewnątrzmacicznej, której organizm nie toleruje;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zakażenia jajowodów;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • endometriozę.

Szczególnie niebezpieczne są obfite miesiączki, podczas których pojawia się ból.

Skąpe miesiączkowanie

Skąpe miesiączkowanie pojawia się znacznie częściej. Może mieć różne podłoże, zarówno chorobowe, jak i fizjologiczne. Zwykle jest efektem nadmiernego stresu, przewlekłego zmęczenia, zbyt intensywnych wysiłków fizycznych czy niedożywienia. Jest objawem m.in.:

W razie jakichkolwiek pytań lub podejrzeń, konieczna jest wizyta u ginekologa. Warto wykonać także podstawowe i rozszerzone badania krwi, szczególnie pod kątem poziomu hormonów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Iwińska A., Wpływ cyklu menstruacyjno-owulacyjnego na wydolność fizyczną kobiet, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 27/2010.
  2. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami