Aktualizacja: 18 października 2022
Ból pod mostkiem jest częstym objawem zgłaszanym w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Może mieć różne przyczyny – choć najczęściej kojarzy nam się z dolegliwościami sercowymi, równie często podłożem są problemy trawienne, oddechowe czy nawet na tle nerwowym. Zazwyczaj jest niepokojącym zjawiskiem, które warto skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku dzieci i seniorów.
Ból pod mostkiem przyczyny
Zgłaszając ból pod mostkiem lekarz nie jest w stanie od razu wystawić trafnej diagnozy ze względu na mnogość możliwych przyczyn. Konieczne są więc dalsze badania oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Przyczyny dzielimy na kilka grup. Grupa pierwsze odnosi się do przyczyn mięśniowo-szkieletowych i obejmuje:
- złamanie żebra;
- naciągnięcie lub nadwyrężenie mięśni międzyżebrowych;
- ból mięśniowy;
- urazy i pęknięcia mostka;
- zapalenie kości, mięśni lub tkanek miękkich śródpiersia;
- klatka szewska.
Przyczynami oddechowo-sercowymi są:
- astma;
- odma opłucnowa;
- zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli;
- zator płucny;
- przewlekły kaszel;
- aspiracja ciała obcego;
- niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał;
- ostre rozwarstwienie aorty;
- kardiomiopatie;
- tachyarytmia;
- zapalenie mięśnia sercowego;
- wady serca;
- kardiotoksyczne działanie niektórych leków, np. antracykliny.
Ból pod mostkiem bardzo często wynika z przyczyn żołądkowo-jelitowych, takich jak:
- choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
- choroba refluksowa przełyku;
- zapalenie trzustki;
- kamica pęcherzyka żółciowego;
- zawał śledziony;
- ropień podprzeponowy;
- ostre wirusowe zapalenie wątroby;
- przepuklina rozworu przełykowego.
Na koniec warto wspomnieć o przyczynach zaliczanych do ogólnych, są to więc:
- zaburzenia somatyczne, depresja, ataki paniki;
- stresujące sytuacje w życiu przy braku umiejętności radzenia sobie ze stresem;
- bulimia;
- półpasiec;
- odma podskórna;
- choroby piersi, np. ginekomastia czy nowotwór;
- guzy w śródpiersiu;
- niedokrwistość;
- zatrucia, np. kokainą czy amfetaminą;
- ucisk na nerwy rdzeniowe;
- schorzenia kręgosłupa szyjnego lub piersiowego;
- zapalenie tarczycy.
Jak widać, ból pod mostkiem przyczyny może mieć różnorakie, a jego diagnostyka wymaga sporej wiedzy medycznej i umiejętności trafnej oceny sytuacji.
Jak wygląda ból pod mostkiem?
Ból pod mostkiem może mieć różny przebieg i to właśnie na tej podstawie często ustala się rozpoznanie wstępne. Przykładowo, zmienny ból zamostkowy stopniowo narastający, o charakterze gniecenia, ściskania i promieniowania, występujący w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na tlen, a ustępujący po podaniu nitrogliceryny, wskazuje na chorobę naczyń wieńcowych. Jeśli trwa dłużej niż 20 minut i nie ustępuje po nitroglicerynie może wskazywać na zawał serca. Z kolei nagły ból za mostkiem, któremu towarzyszy duszność, zasinienie skóry i kaszel, wskazuje na zator płucny lub inne czynniki związane z układem oddechowym.
Często mamy do czynienia z bólem trwającym 5-60 minut, który nasila się w pozycji leżącej, nie promieniuje i ustępuje po posiłku. Wskazuje on na refluks żołądkowo-przełykowy. Natomiast ból, będący częściej określany jako tkliwość, który nasila się przy połykaniu, może wynikać ze stanów zapalnych tarczycy. W praktyce, każda przyczyna chorobowa posiada swój własny obraz kliniczny ułatwiający diagnostykę.
Zobacz również: Zawał serca.
Ból pod mostkiem – leczenie
Należy rozpocząć leczenie przyczynowe, a więc terapię choroby, która spowodowała ból za mostkiem. Zajmuje się tym lekarz specjalista – kardiolog, pulmonolog, ortopeda, gastrolog lub onkolog. Nie ma jednego schematu postępowania ze względu na mnogość możliwych przyczyn. Zależą od nich również rokowania pacjenta.
Jeśli ból pod mostkiem wystąpi z jednoczesnym pojawieniem się objawów takich jak zawroty głowy, duszność, nudności i wymioty czy omdlenie, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Hałas K., Kaźmierczak-Dziuk A., Postępowanie diagnostyczne u chorych z bólem w klatce piersiowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
- Kaźmierczak-Dziuk A., Grzęda M., Kowal J., Niedolaz K., Kłos A., Gielerak G., Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
Zostaw komentarz