Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 lipca 2022

Silne bóle głowySilne bóle głowy to objaw wielu patologii, który z całą pewnością pogarsza jakość życia, niekiedy wręcz uniemożliwiając wykonywanie prostych czynności. Wpływa na psychikę i emocje, powoduje osłabienie organizmu i zmęczenie, co z kolei przekłada się na życie zawodowe, rodzinne czy osobiste. Wyjątkowo silne bóle głowy, zwłaszcza gdy pojawiają się często lub długo trwają, są pilnym wskazaniem do wizyty u lekarza.

Silne bóle głowy – przyczyny

Silne bóle głowy różnią się od zwykłych głównie intensywnością doznań. Pacjenci opisują je jako trudne do wytrzymania. Mogą mieć wiele przyczyn, jako że ból głowy nie jest objawem swoistym. Przykładowo, dolegliwość może być konsekwencją krwotoku podpajęczynówkowego, co z kolei jest wynikiem pęknięcia tętniaka. Niestety, jedynie 1/3 pacjentów wraca do zdrowia, aż połowa umiera. Silny ból głowy wiąże się również z:

To znacznie poważniejsze sytuacje niż te, które wywołują zwykłe bóle głowy.

Charakterystyka silnego bólu głowy

Silne bóle głowy mogą mieć różny obraz kliniczny. Zazwyczaj są tępe i pulsujące w okolicy skroni, niekiedy zaś przechodzą w dolegliwość ostrą i kłującą. Dają wrażenie „rozsadzania” głowy od wewnątrz. Mogą nasilać się podczas ruchu lub podczas leżenia, najczęściej drażniąco działa hałas i ostre światło. Pozostałymi możliwymi objawami, które nierzadko im towarzyszą, są:

  • nudności i wymioty;
  • ból za oczami;
  • bóle uszu;
  • szumy uszne;
  • ból stawów skroniowo-żuchwowych;
  • bóle zatok;
  • zaburzenia równowagi;
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Pozostałe objawy zależą od przyczyny dolegliwości. Przykładowo, jeśli przyczyną silnych bólów głowy jest guz uciskający mózgowie, może dojść do zmian hormonalnych (podwzgórze i przysadka mózgowa nie pracują wówczas tak, jak powinny) czy omdleń. Z kolei przy awitaminozach i ciężkim niedożywieniu można zauważyć objawy żołądkowo-jelitowe, znacznie obniżoną odporność czy pogorszenie kondycji skóry i włosów. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych cechuje się ostrym bólem, ciężkim, ze sztywnością karku i gorączką. U 50% pacjentów z zapaleniem tętnicy skroniowej rozwija się wraz z upływem czasu ślepota, zaś migrenowym bólom głowy towarzyszą takie objawy jak nadwrażliwość na światło, bezsenność czy wymioty.

Zobacz również: Histaminowy ból głowy.

Silne bóle głowy – diagnostyka

Silne bóle głowy wymagają natychmiastowej diagnostyki. W związku z tym zaleca się wykonanie badań krwi, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy i badań okulistycznych. Wśród badań obrazowych największą czułością charakteryzuje się właśnie rezonans magnetyczny – z dużą dokładnością uwidoczni nawet drobne zmiany w tkance mózgowej. Diagnostyką i leczeniem najczęściej zajmuje się lekarz neurolog i to właśnie do niego warto pójść w pierwszej kolejności.

Leczenie silnych bólów głowy

Jeśli ból jest silny, domowe sposoby na ból głowy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie poleca się również przyjmowania NLPZ, czyli ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych. Istotą jest leczenie przyczynowe, czyli terapia choroby podstawowej. Przebiega ona różnie, w zależności od przyczyny bólu głowy. W efekcie może wymagać leczenia operacyjnego, radioterapii, chemioterapii lub po prostu celowanej farmakoterapii. Rzadziej spotyka się silne bóle głowy o podłożu psychogennym, wówczas podstawą jest leczenie u psychiatry lub psychoterapeuty.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Tabak J., Kopański Z., Kulesa-Mrowiecka M., Rowiński J., Furmanik F., Liniarski M., Pierwotne bóle głowy, Journal of Clinical Healthcare, 2/2018.
  2. Prusiński A., Bóle głowy – wybrane problemy, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2008.
  3. Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami