Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 października 2023

Oczyszczanie twarzy - naturalne sposobyOczyszczanie twarzy powinno być podstawowym zabiegiem kosmetycznym, ale często jest przeprowadzane źle. Skóra pokrywająca twarz jest bardzo delikatna, wrażliwa na liczne związki chemiczne, a przy tym stanowi środowisko życia wielu pożytecznych mikroorganizmów – ich wyeliminowanie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie cery.

Pielęgnacja skóry – o czym warto wiedzieć?

Pielęgnując skórę, należy zadbać o to, aby nie naruszać ciągłości tkanek. Usuwanie martwych komórek jest jak najbardziej pożądane, ale uszkadzanie żywych może spowodować najróżniejsze problemy dermatologiczne. Po drugie, należy selektywnie usuwać mikroorganizmy – niektóre z nich powinny się na skórze utrzymać, ale inne warto wytępić, ponieważ zakłócają funkcje komórek skóry. Po trzecie, należy zrozumieć, że skóra wcale nie ogranicza się do naskórka, a tylko ten poddajemy zwykle regularnej pielęgnacji. Skóra twarzy to tkanka o grubości dochodzącej miejscami nawet do 4-7 milimetrów i całą tę grubość należy pielęgnować.

Oczyszczanie twarzy – krok po kroku

Najpierw warto ustalić, jakie czynniki są ważne dla prawidłowego oczyszczenia, czyli z czego skórę się oczyszcza. Na pewno z martwych komórek, do czego służą peelingi lub – rzadziej – scruby. Tkankę żywą oczyszcza się z zanieczyszczeń o charakterze organicznym, czyli łoju wydzielanego przez gruczoły, potu i wszystkiego, co się może w nich rozpuścić (pot jest wydaliną, a więc z definicji zawiera toksyny, które organizm usuwa na zewnątrz, a poza tym bakterie transportują na skórę produkty własnego metabolizmu). Po trzecie wreszcie należy skórę oczyścić biologicznie, a więc zadbać o prawidłowy skład mikroflory bakteryjnej.

Płyn micelarny

Pierwszym etapem oczyszczania twarzy jest zastosowanie płynu micelarnego. Usunie on cały makijaż, kurz, pot i wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone na powierzchni skóry i w jej porach w ciągu dnia. Płyn nakładamy na czysty, jednorazowy wacik kosmetyczny, a następnie przykładamy go na chwilę do skóry. Następnie delikatnie przesuwamy nim po twarzy, usuwając zanieczyszczenia. Po zakończeniu czynności aplikujemy tonik, aby przywrócić skórze pH i załagodzić podrażnienia.

Płyny micelarne są popularnymi produktami do demakijażu i oczyszczania skóry, ale mogą zawierać składniki chemiczne i konserwanty. Aby używać naturalnych produktów do oczyszczanie twarzy, można spróbować wykonać swój własny płyn micelarny z naturalnych składników lub znaleźć produkty, które są certyfikowane jako naturalne i nie zawierają szkodliwych substancji.

Peeling do twarzy

Jako peeling mogą służyć nie tylko koncernowe kosmetyki, ale także cukier czy kawa i z tym zazwyczaj nie ma problemów. Gorzej jest z usuwaniem zanieczyszczeń chemicznych, które usuwamy mydłem, wysuszając skórę i powodując zatykanie porów. O wiele skuteczniejsze są delikatne organiczne rozpuszczalniki i saponiny naturalnego pochodzenia. Te związki można znaleźć w naturalnych kosmetykach pozyskiwanych najczęściej z roślin. Ważnymi czynnikami oczyszczającymi mogą być także enzymy i kwasy organiczne, które zabijają szkodliwe mikroorganizmy. Można uzyskać ten efekt dzięki oczyszczającym maseczkom z dodatkiem alg takich jak Chlorella lub Spirulina.

Do oczyszczenia biologicznego można użyć też maseczek z glinki zielonej i nic nie stoi na przeszkodzie, aby glinkę i algi stosować w ramach jednego zabiegu. Takie zabiegi oczyszczające pozwalają sięgnąć również w głąb porów skóry, niszcząc kolonie bakterii trądzikowych i nie tylko. Oczyszczenie porów pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie i dopiero po takim złożonym z kilku etapów zabiegu można o skórze powiedzieć, że jest naprawdę oczyszczona. Samo usunięcie martwego naskórka czy przemycie twarzy mydłem nie wystarczają, ponieważ są to działania zbyt mało kompleksowe. Należy bowiem pamiętać, że skóra twarzy przez 24 godziny na dobę narażona jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, mikroorganizmów i wiele innych zagrożeń, w tym zanieczyszczeń. Dlatego jej właściwa pielęgnacja zawsze powinna zaczynać się od oczyszczenia.

Pianka myjąca

Ten krok można pominąć, można jednak zastosować go przed lub po peelingu. Niewielką ilość pianki myjącej nakładamy na skórę i zostawiamy na 60 sekund, po czym masującymi ruchami myjemy twarz. Na koniec usuwamy piankę przy użyciu ciepłej wody i nakładamy tonik. Tak przygotowana skóra twarzy jest gotowa do aplikacji kosmetyków, np. kremu nawilżającego czy maseczki regeneracyjnej. Oczyszczona skóra znacznie lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

Pianka myjąca jest popularnym produktem do oczyszczania twarzy, a także ciała, a wiele osób szuka naturalnych alternatyw do konwencjonalnych produktów. Można wypróbować naturalną piankę myjącą, która nie zawiera sztucznych substancji chemicznych ani konserwantów.

Składniki:

  • 1 łyżka oleju kokosowego, jest łagodny, nawilżający i doskonale oczyszcza skórę;
  • 5-10 kropli olelejku eterycznego, na przykład olejek lawendowy (do skóry wrażliwej) lub olejek drzewa herbacianego (do skóry trądzikowej);
  • 1 łyżeczka miodu, który jest naturalnym środkiem nawilżającym i antybakteryjnym.

Ta naturalna pianka myjąca jest łagodna dla skóry i nadaje się do codziennego stosowania.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku – kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Martini M., Placek W., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami