Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2023

PulmonologPulmonolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką, prewencją i leczeniem chorób układu oddechowego. W jego skład wchodzą: gardło, jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela oraz płuca. Obecnie, aby skorzystać z leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy otrzymać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie prywatne nie wymaga skierowania.

Pulmonolog – czym się zajmuje

Pulmonolog zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego, takich jak:

W celu ustalenia diagnostyki pulmonolog przeprowadza szczegółowy wywiad, a także wykonuje badania takie jak spirometria (ocena objętości i pojemności płuc) czy próby wysiłkowe. Nierzadko kieruje pacjenta na RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Celem ustalenia przyczyn dolegliwości pacjenta może dać skierowanie na badania krwi, bronchoskopię, testy skórne i wziewne, USG jamy brzusznej czy badanie moczu. Kompetencje takiego specjalisty są bardzo szerokie.

Zobacz również: Choroby zawodowe.

Kiedy udać się do pulmonologa?

Do pulmonologa należy udać się zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego. Są to między innymi:

  • kaszel z odkrztuszaniem krwi lub plwociny;
  • duszność;
  • uczucie ucisku lub kłucia w klatce piersiowej;
  • spłycony, świszczący oddech;
  • szybsza męczliwość;
  • przewlekły kaszel;
  • ból krtani;
  • nawracające infekcje układu oddechowego;
  • urazy klatki piersiowej, np. wskutek wypadku komunikacyjnego;
  • krwioplucie;
  • problemy ze złapaniem tchu.

Do pulmonologa można udać się w każdym wieku, także na zwykłe badanie kontrolne postępu leczenia. Każda osoba paląca papierosy lub pracująca w otoczeniu pyłów i zanieczyszczeń powinna raz na jakiś czas udać się do tego specjalisty. Znajduje się bowiem z grupie zwiększonego ryzyka chorób płuc.

Wizyta u pulmonologa

Wizyta u pulmonologa praktycznie nie różni się od wizyt u innych specjalistów. Podstawą jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i wykonanie szeregu badań, które wskażą przyczynę danej choroby. Lekarz osłuchuje klatkę piersiową za pomocą stetoskopu oraz daje skierowania na dodatkowe badania. Może wystawić receptę oraz zwolnienie lekarskie. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wizyty. Wystarczy wziąć ze sobą ewentualne wyniki wszystkich badań, które mogą okazać się pomocne.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grzelewska-Rzymowska I., Górski P., Pneumonologia w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Shifren A., Byers D., Witt C., Pulmonologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
  3. Kulus M., Krenke K., Pulmonologia dziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami