Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 października 2023

Leczenie witaminą CLeczenie witaminą C to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów pozbycia się różnych dolegliwości. Niestety jednak często tego typu kuracje stosuje się bez zagłębienia wiedzy jak właściwie powinna wyglądać suplementacja, czego efektem jest bardzo niska skuteczność większości terapii z użyciem tego związku. Jak zatem powinno wyglądać leczenie witaminą C?

Witamina C – właściwości

Dla opracowania modelu skutecznej suplementacji kilka właściwości witaminy C ma znaczenie kluczowe. Przede wszystkim należy pamiętać, że organizm ludzki nie posiada mechanizmu, który pozwalałby na gromadzenie zapasów tej substancji. W praktyce oznacza to, iż nadmiar witaminy C, jeśli nie zostanie od razu wykorzystany, będzie wydalony. Wydalanie nadmiaru witaminy odbywa się przez nerki, razem z moczem.  Z tego względu suplementując witaminę C bez wyraźnej potrzeby, można jedynie w znacznym stopniu zwiększyć obciążenie układu wydalniczego. Nie uzyska się z tego tytułu absolutnie żadnych korzyści.

Kolejna ważna sprawa to przyswajalność, syntetyczna witamina C nie jest dobrze wchłaniana. Wynika to z faktu pozbawienia jej pewnych naturalnych substancji towarzyszących, które stymulują przyswajanie witaminy przez błonę kosmków jelitowych do układu krwionośnego. W swojej naturalnej postaci witamina C (przykładem takim jest Acerola) jest co najmniej kilka razy bardziej skuteczna. A więc nie tylko szybciej pozwala osiągnąć pożądany efekt, ale także nie wymaga obciążania układu pokarmowego substancjami, które dodaje się do syntetycznych suplementów diety.

Witamina C – działanie

Ważnym aspektem jest także witamina C sama w sobie praktycznie nie ma działania.  Związek ten jest niezmiernie ważnym katalizatorem albo reagentem w reakcjach chemicznych i  stymuluje prawidłowe działanie komórek i tkanek. Działa jako silny antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki, które mogą powstawać w organizmie w wyniku procesów metabolicznych lub wpływu czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, palenie tytoniu i zanieczyszczenia środowiska. Dzięki temu witamina C pomaga chronić komórki i tkanki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, nowotworów i starzenia się organizmu.Pomaga w produkcji kolagenu, który z kolei jest ważny dla zdrowej skóry, naczyń krwionośnych, kości i tkanek. Ponadto witamina C uczestniczy w procesie prawidłowego gojenia się ran i uszkodzeń tkanek

Leczenie witaminą C – co daje?

Powyższe właściwości mają duże znaczenie dla suplementacji. Przede wszystkim, mając na uwadze maksymalną skuteczność, należy zwrócić się ku źródłom naturalnym. Szczególnie warto zwrócić uwagę na owoce aceroli, natkę pietruszki, głóg albo porzeczki. Po drugie, leczenie witaminą C prowadzi się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy można z pewnością stwierdzić jej niedobór, choćby tylko chwilowy. Niedobory witaminy C wynikają z braku odpowiedniej ilości tego składnika w diecie lub z problemów z jego wchłanianiem. Na powstawanie niedoborów narażone są osoby niedbające o swoją dietę, spożywające produkty przetworzone. Problem niedoborów witaminy C, dotyczy też ludzi palących papierowy lub nadużywających alkohol. Choroby przewlekłe, ciąża, karmienie piersią, infekcje wirusowe oraz bakteryjne to także stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminę C, dlatego w tym czasie szczególnie często dochodzi do powstawania deficytów.

Zobacz również: Źródła witaminy C.

Decydując się na zastąpienie świeżych owoców suplementami, należy wybierać tylko te najlepszych marek. Szczególnie przez to, że proces technologiczny ma olbrzymi wpływ na właściwości preparatu. Dobre suplementy, stopniowo uwalniające witaminę C o wysokiej przyswajalności i aktywności biologicznej, nie są dostępne w hipermarketach. Warto też dodać, że dawka, jaką należy zaplanować to nie 40 czy 60 mg, jak często informują producenci słabszych suplementów. Powinna być co najmniej powyżej 100, a nawet do 1000 mg. To pokrywa zapotrzebowanie w okresach zwiększonego zużycia witaminy C, a 40 mg to porcja minimalna przy zapotrzebowaniu normalnym, którą dostarczać trzeba z dietą, a nie przez suplementację. Są to dawki podawane, a nie przyswajane. Tych ostatnich określić się nie da, gdyż zależą one od cech osobniczych i indywidualnej tolerancji witamin.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szymańska-Pasternak J., Janicka A., Bober J., Witamina C jako oręż w walce z rakiem, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 7/2011.
  2. Kantorska A., Witamina C. Rola i znaczenie dla organizmu.
  3. Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pomeranian Journal of Life Sciences, 4/2015.
  4. Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna, 1/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami