Aktualizacja: 5 października 2023
Zielone koktajle (i wszelkie inne) są jedną z najkorzystniejszych form przyjmowania naturalnych suplementów diety, w tym Chlorelli, Spiruliny i zielonego jęczmienia. Wynika to z kilku czynników, a skuteczność koktajlu w porównaniu z klasyczną formą pastylek jest zdecydowanie większa.
Spis treści
Zielone koktajle – zalety
Przygotowanie koktajlu pozwala na lepsze rozprowadzenie cząstek odżywczych, w tym minerałów i witamin w całej objętości zawiesiny. Dzięki temu substancje te stają się bardziej dostępne dla soków trawiennych. Kiedy do żołądka trafia pastylka, działanie enzymów jest możliwe tylko na jej powierzchni. Natomiast w koktajlu tak zwana powierzchnia czynna jest gigantyczna i większość substancji jest dostępna niemal od razu. Drugą korzyścią jest aktywacja enzymów w środowisku wodnym – z różnych przyczyn część związków chemicznych jest przechowywana w komórce w postaci nieaktywnej, a aktywuje się dopiero po reakcji w wodzie. Przygotowanie koktajlu sprawia, że związki te są dostępne dłużej – pastylka aktywowana jest stopniowo w czasie drogi przez przewód pokarmowy, ale jeśli do uwolnienia pożądanych substancji dojdzie zbyt późno, organizm nie zdąży ich wchłonąć w jelicie cienkim.
Zielone koktajle jako suplementacja
Koktajl jest sposobem na jednoczesną suplementację i nawodnienie. Dzięki rozpuszczeniu w nim wielu korzystnych związków chemicznych można potraktować go częściowo jak izotonik – płyn, który zawiera stężenia fizjologiczne wybranych substancji, dzięki czemu jest zdecydowanie lepiej przyswajalny i można powiedzieć, że pełnowartościowy. Oczywiście skarbem samym w sobie będzie też woda. Jej szklanka rano jest niezbędnym bodźcem, aby rozbudzić sporą część procesów metabolicznych, a dodatkowa porcja minerałów tylko temu sprzyja.
Zielone koktajle z czego przyrządzić?
Suplementami diety podawanymi często w formie zielonego koktajlu są algi: Chlorella i sproszkowana Spirulina, a także suszony i sproszkowany sok z młodego jęczmienia. Można je rozmieszać w wodzie lub dodać na przykład do soku owocowego (wszystkie te suplementy mają dość charakterystyczny smak). Suplementy świetnie sprawdzają się także jako dodatek do przecierowych koktajli (tzw. smoothie) z jarmużu, natki pietruszki i innych warzyw. W praktyce w postaci koktajlu można podawać również inne suplementy, ale te trzy zdecydowanie najczęściej.
Zielone koktajle – korzyści dla zdrowia
Zielone koktajle z dodatkiem spiruliny i chlorelli to zdrowa i odżywcza opcja, która może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim dostarczają one do organizmu bogactwo substancji odżywczych takich jak białka, witaminy (szczególnie witaminy z grupy B), minerały (np. żelazo, magnez), a także przeciwutleniacze. Zielone koktajle ze Spiruliną mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL i ciśnienia krwi, co bezpośrednio przyczynia się do poprawy zdrowia serca oraz zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym. Ponadto Spirulina jest źródłem antyoksydantów i witamin, które mogą wzmacniać układ odpornościowy, pomagając organizmowi w zwalczaniu infekcji. Z kolei zawartości witaminy E i przeciwutleniaczy zawartych w zielonych koktajlach, może przyczynić się do poprawy wygląd i elastyczności skóry. Zawartość białka i żelaza wpływa na wzmocnienie wytrzymałości fizycznej oraz może pomóc w zwiększeniu energii witalnej.
Koktajle z spiruliną są niskokaloryczne, a jednocześnie sycące, co może pomóc w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.
Zielone koktajle – podsumowanie
Zielony koktajl to forma, w której wiele naturalnych suplementów uzyskuje najwyższą skuteczność. Do przygotowania koktajlu nie potrzeba ani żadnego sprzętu, ani wiele czasu. Taka więc forma uzupełniania pierwiastków i witamin znajdujących się w organizmie w zbyt małych ilościach wydaje się idealna dla osób, którym rano na wszystko brakuje czasu. Pół minuty i potężna dawka wody oraz substancji odżywczych trafia prosto do przewodu pokarmowego, błyskawicznie roztaczając swoje działanie. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest fakt, że nawet tak skuteczne suplementy, zanim uzupełnią głębokie deficyty, muszą być przyjmowane nawet przez kilka tygodni. Jest to kwestia bardzo indywidualna i trzeba to sprawdzić na sobie.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B. Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrana parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Simonsohn B., Sok z młodego jęczmienia. Eliksir młodości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
Bomba witaminowa- to lubię.
Cieszy nas rosnąca popularność zielonych koktajli 🙂 Miksujcie na zdrowie!