Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 marca 2024

ForsycjaForsycja (łac. forsythia) to ozdobny krzew obejmujący 10 gatunków. W Polsce uprawia się najczęściej forsycje zwisłe oraz pośrednie. Kwitną wczesną wiosną i posiadają niezwykle piękne, miododajne kwiaty. Forsycja stała się rośliną tak często stosowaną w ogrodnictwie, że dziś trudno wyobrazić sobie okres wczesnej wiosny bez jej żółtych kwiatów, widocznych już z daleka. Co ciekawe, kwiaty te wykazują również właściwości lecznicze, bywają więc stosowane w ziołolecznictwie.

Forsycja – uprawa

Krzewy forsycji najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, choć nie przeszkadza im także obecność cienia. Decydując się na nie należy przestrzegać wymagań odnośnie gleby, preferują gleby lekkie, żyzne, świeże i dostatecznie wilgotne, najlepiej o odczynie zasadowym. Najgorszym wyborem dla tych roślin będą gleby bardzo suche i piaszczyste. Forsycje są mrozoodporne i szybko się namnażają. Dobrze reagują na cięcie i szybko po nim odrastają. Sprawdzą się zarówno w warunkach wiejskich, jak i miejskich.

Kwiaty forsycji – skład

Jako surowiec zielarski wykorzystuje się kwiaty forsycji zbierane na przełomie kwietnia i maja, czyli tuż po ich rozwinięciu się. Zastosowanie znajdują zarówno kwiaty świeże, jak i suszone. Decydując się na suszenie, proces powinien odbywać się w temperaturze pokojowej, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Suszone kwiaty forsycji są łatwo dostępne w większości sklepów zielarskich, a nawet w aptekach. W swoim składzie posiadają między innymi:

Sprawia to, że wykazują przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, choć nie tylko.

Forsycja – właściwości zdrowotne

Forsycja stanowi cenne źródło rutyny, która w dużym stopniu wspiera działanie witaminy C. Tym samym podnosi odporność organizmu, uszczelniając i uelastyczniając naczynia krwionośne. Dodatkowo wykazuje działanie rozkurczowe, uspokajające, a nawet antyalergiczne. Kwiaty forsycji obniżają poziom glukozy we krwi i zwiększają diurezę. Mają jednak nie tylko zastosowanie wewnętrzne.

Okłady z naparów czy wywaru można stosować do przemywania podrażnionych i zmęczonych oczu, np. przez osoby długo pracujące przed komputerem. Z powodzeniem można wykorzystywać je również na alergiczne zmiany skórne celem ich łagodzenia. Płukanki jamy ustnej z naparu z forsycji mogą zmniejszać stany zapalne dziąseł i błon śluzowych. Ze względu na wysoką zawartość kwercetyny, forsycja wykazuje działanie przeciwzapalne i zmniejsza produkcję histaminy przez organizm. Z kolei saponiny trójterpenowe odpowiadają za jej działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz antygrzybicze.

Po kwiaty forsycji powinny sięgać osoby z zaburzeniami apetytu oraz niektórymi problemami żołądkowo-jelitowymi, ponieważ roślina wzmaga produkcję śluzu, soku żołądkowego i żółci, aktywizując procesy wchłaniania składników pokarmowych z jelit. Może poprawiać apetyt.

Forsycja – na co pomaga?

Omawiając aspekt zdrowotny tej rośliny, warto wyróżnić kilka grup osób, którym szczególnie zaleca się korzystanie z dobrodziejstw forsycji. Są to przede wszystkim osoby zmagające się z dolegliwościami takimi jak:

Korzyści z jej stosowania widoczne są niemal natychmiast.

Forsycja – zastosowanie w kosmetologii

Forsycja jest rośliną ozdobną i leczniczą, wykorzystywaną także w kosmetologii. Udowodniono, że jej składniki stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastyny, opóźniając tym samym procesy starzenia. Bywa więc częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery suchej i cery dojrzałej, a także kremów przeciwzmarszczkowych. Na bazie kwiatów forsycji można przygotowywać domowe toniki, maseczki i mgiełki. Można dodać je do kąpieli, co wpłynie na zmiękczenie i uelastycznienie skóry.

Napar z forsycji – jak przygotować?

Najczęściej stosuje się napar z forsycji ze względu na szybkość i prostotę jego przyrządzenia. Wystarczy 3-4 gałązki rośliny (wraz z kwiatami, ponieważ to ich działanie jest najważniejsze) zalać szklanką gorącej wody i przykryć spodkiem na około 10 minut. Po upływie tego czasu całość przecedzamy i pijemy drobnymi łyczkami. Można również sporządzić wywar. Wówczas podaną ilość gałązek zalewamy wodą i gotujemy przez 4 minuty. Odstawiamy pod przykryciem na 15 minut, odcedzamy i cieszymy się zdrowotnymi właściwościami wywaru.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  2. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami