Aktualizacja: 27 września 2022
Botoks (toksyna botulinowa) to substancja produkowana przez bakterie beztlenowe Gram-dodatnie (laseczki jadu kiełbasianego). Odpowiada za zatrucie pokarmowe po spożyciu nieświeżych produktów spożywczych. Toksyna botulinowa w organizmie człowieka łączy się z płytką nerwowo-mięśniową, powodując zahamowanie uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych. W kosmetologii niezwykle dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
Spis treści
Historia botoksu
Botoks przez wiele lat uznawany był jedynie za truciznę, a objawy zatrucia nim opisywano już w 1817 roku. W pierwszej połowie XX wieku naukowcy nauczyli się oczyszczać toksynę botulinową, aż w końcu otrzymywali jej formę krystaliczną. To wydarzenie stało się przełomem dla dalszych odkryć medycyny i kosmetologii. W 1978 roku otrzymano zgodę na wykonanie pierwszych testów klinicznych na ludziach – była to grupa pacjentów z zezem. Uzyskane wyniki doprowadziły do szerokiego wykorzystania toksyny botulinowej najpierw do leczenia zeza, kurczu powiek i kurczu połowicznego twarzy, a następnie w wielu innych wskazaniach, także medycyny estetycznej.
Jak działa botoks?
Jako że toksyna botulinowa jest silną białkową neurotoksyną, hamuje w organizmie przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jej działanie opiera się głównie na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do unerwianych przez nie mięśni. Blokada ma charakter czasowy, działa przez okres kilku miesięcy. Jeśli toksyna zostanie wstrzyknięta w małych, kontrolowanych dawkach do określonych mięśni, powoduje ich rozluźnienie. W przypadku mięśni mimicznych, efektem będzie zapobieganie ich marszczeniu się i fałdowaniu skóry nad nimi.
Należy pamiętać, że botoks działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty. Pozostałe, okoliczne mięśnie pracują tak, jak do tej pory.
Botoks – efekty
Zastosowany w medycynie estetycznej botoks efekty daj następujące:
- redukuje zmarszczki mimiczne;
- przywraca młodszy wygląd skóry;
- odpręża twarz bez zmiany jej naturalnego wyrazu;
- blokuje czynności gruczołów potowych.
Trzy najczęściej ostrzykiwane miejsca na twarzy to:
- zmarszczki poziome czoła;
- lwia zmarszczka (zmarszczki pionowe między brwiami);
- zmarszczki w okolicy zewnętrznych kącików oczu (tzw. kurze łapki).
Możliwości zastosowania toksyny botulinowej są jednak znacznie szersze. Toksyna botulinowa zastosowanie ma również w:
- unoszeniu kącików ust;
- unoszeniu brwi;
- redukcji uśmiechu dziąsłowego;
- zmniejszaniu intensywności bruksizmu;
- spłycaniu bruzd nosowo-wargowych;
- unoszeniu kącika nosa.
Zabiegi z użyciem botoksu wymagają jednak doświadczenia, a także dużej ilości wiedzy i umiejętności.
Zobacz również: Botoks czy kwas hialuronowy?
Botoks – jak wygląda zabieg?
Zabieg może być wykonany wyłącznie przez lekarza mającego do tego uprawnienia. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się przez zabiegiem. Jedyne o czym należy pamiętać, to nieprzyjmowanie leków rozrzedzających krew 2-3 godziny przez ostrzyknięciem. Podczas botoksu nie stosuje się również żadnych preparatów znieczulających, ponieważ sam zabieg uznawany jest za mało bolesny. Osoby wyjątkowo wrażliwe mogą bezpośrednio przed ostrzykiwaniem schłodzić skórę zimnym okładem.
W zależności od efektów, które chcemy uzyskać, botoks wstrzykuje się podskórnie, śródskórnie, bądź domięśniowo. Stosuje się do tego igieł o niewielkiej średnicy, zwykle 0,2 mm. Przez kilka godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Może pojawić się również przejściowa bolesność, co w praktyce zdarza się rzadko. Przez kilka godzin po botoksie odradza się dotykania twarzy, przyjmowania leków rozrzedzających krew, picia alkoholu i uprawiania aktywności fizycznej. Nie wolno również brać gorących kąpieli i korzystać z sauny.
Kiedy efekt po botoksie? Pełny efekt rozwija się w ciągu 2 tygodni, po czym utrzymuje się przez kilka miesięcy. Efekty działania botoksu są w pełni odwracalne.
Botoks – przeciwwskazania
Nie u każdej osoby można wykonać zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Do przeciwwskazań zaliczamy:
- choroby nowotworowe;
- choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza w fazie aktywnej;
- dodatni wywiad w kierunku anafilaksji;
- stany zapalne skóry lub infekcje w okolicy zabiegowej;
- ciążę;
- okres karmienia piersią;
- poważne zaburzenia krzepnięcia krwi.
Przeciwwskazaniami względnymi są stwardnienie zanikowe boczne oraz choroby nerwowo-mięśniowe.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.
- Kozioł A., Wertwińska N., Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
- Styczeń P., Botoks – na zmarszczki i nie tylko, Medycyna Estetyczna.
Zostaw komentarz