Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Powiększone węzły chłonne szyi - leczenie domowePowiększone węzły chłonne szyi to częsty problem, z którym spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Mając na uwadze fakt, że główną funkcją węzłów chłonnych jest zwalczanie drobnoustrojów, filtracja limfy i kontrola nad reakcjami immunologicznymi organizmu, może to łatwo sugerować, że będą one powiększać się przy wielu chorobach i infekcjach. Mogą one wskazywać zarówno na łagodne stany chorobowe, jak i na te ciężkie, np. o podłożu nowotworowym.

Powiększone węzły chłonne szyi – przyczyny

Powiększone węzły chłonne szyi mogą wzbudzać niepokój. Najczęściej są one możliwe do wyczucia podczas dotykania tej okolicy, jednak w niektórych przypadkach przybierają takie rozmiary, że bez trudu można je zauważyć gołym okiem. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na swoją funkcję gromadzą w sobie duże ilości limfocytów i komórek zapalnych, co powoduje ich obrzęk. Aż w 60% przypadków dolegliwość ta jest efektem zakażenia bakteryjnego, np. gronkowcami, paciorkowcami czy bakteriami gruźlicy. Często bywa również konsekwencją zakażenia wirusowego, zwłaszcza w przebiegu następujących chorób:

Nieco rzadziej przyczyną tego stanu będzie zakażenie pierwotniakowe (np. toksoplazmoza), bądź zakażenie grzybicze. Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi może towarzyszyć przewlekłemu przyjmowaniu niektórych leków, chorobom autoimmunologicznym oraz alergiom.

Powiększone węzły chłonne szyi – leczenie domowe

Zauważenie u siebie lub osoby bliskiej powiększonych węzłów chłonnych powinno stanowić wskazanie do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zaleci on optymalne metody leczenia w zależności od przyczyny tego stanu i objawów. Warto jednak posiłkować się, mając powiększone węzły chłonne, domowymi sposobami, które często skutecznie uzupełniają leczenie podstawowe.

Ziołolecznictwo

Na pierwszy plan domowego leczenia powiększonych węzłów chłonnych wysuwa się ziołolecznictwo. To całkowicie naturalna i stosunkowo bezpieczna metoda, o ile pacjent nie wykazuje żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do przyjmowania wybranych ziół. Przy powiększeniu węzłów chłonnych szyi nie ma takich obaw, ponieważ główną formą terapii będą okłady zewnętrzne. Bardzo dobrze sprawdzą się kompresy z następujących ziół:

Najlepiej korzystać ze świeżych ziół, które wcześniej myjemy, suszymy i rozgniatamy do konsystencji papki. Przygotowany w ten sposób surowiec nakładamy na jałową gazę i przykładamy do bolącego miejsca na szyi. Ze skrzypu polnego ciężko będzie wykonać papkę, zatem 4 łyżki skrzypu umieszczany na sitku, a następnie sitko nad parą (np. gotującą się wodą w garnku) na około 7-8 minut. Wilgotne ziele nakładamy na gazę, a ją na węzły chłonne. Kolejną metodą może być nacieranie węzłów chłonnych oliwą świętojańską z dziurawca, bądź złotym olejem.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne wykazują nie tylko działanie lecznicze, ale i pięknie pachną. Nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością w kosmetologii i medycynie. Ich zdrowotne działanie opiera się na aromaterapii oraz oddziaływaniu składników aktywnych bezpośrednio na skórę. W przypadku powiększonych węzłów chłonnych rekomenduje się użycie olejku majerankowego, olejku pomarańczowego lub olejku jojoba.

Doskonałym, naturalnym źródłem, jednych z najbardziej skutecznych olejków eterycznych jest czarnuszka siewna (Nigella Sativia). Olej z nasion czarnego kminku składa się one przede wszystkim z monoterpenoli, goryczek i cyneolu. Ich stężenie jest skomponowane tak, aby można było wykorzystać siłę aromaterapii, a zarazem przyjmować olej doustnie.

Napary

Osoby preferujące leczenie „od środka” mogą zdecydować się na picie naparów. Idealnie sprawdzi się przytulia, która zmniejsza obrzęki oraz likwiduje stany zapalne, także w obrębie węzłów chłonnych. Innymi skutecznymi ziołami są szałwia lekarska, skrzyp polny oraz kora dębu. Takie napary warto pić drobnymi łyczkami. Wcześniej jednak sprawdźmy, czy nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do ich spożywania. Wymienione zioła zalicza się jednak do bezpiecznych, dlatego podaje się je także kobietom w ciąży czy dzieciom.

Alternatywne metody na powiększone węzły chłonne szyi

W przypadku powiększonych węzłów chłonnych (zarówno na szyi, jak i w pozostałych okolicach ciała) dobrze sprawdzą się także:

Metody powinny być dobierane indywidualnie. Nie każda będzie uniwersalnym sposobem, który sprawdzi się zawsze. Metodą prób i błędów warto znaleźć tę optymalną dla swojego organizmu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pawelec K., Wiechecka J., Boruczkowski D., Diagnostyka różnicowa powiększonych węzłów chłonnych u dzieci, Nowa Pediatria, 3/2012.
  2. Prystupa A., Makaruk B., Miszczak M., Jojczuk M., Kurys-Denis E., Jodłowska-Jędrych B., Krupski W., Mosiewicz J., Diagnosis of lymphadenopathy based on a case report, Medycyna Ogólna, 1/2010.
  3. Stankiewicz C., Przerzuty do węzłów chłonnych szyi: klinika i leczenie, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 8/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami