Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 sierpnia 2022

HipotensjaHipotensja to inaczej niedociśnienie, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi. Jednak nie każda wartość niskiego ciśnienia wskazuje na hipotensję. Aby o niej mówić, ciśnienie skurczowe musi spaść poniżej 100 mmHg, natomiast ciśnienie rozkurczowe poniżej 60 mmHg. Obniżeniu mogą ulec oba parametry jednocześnie.

Hipotensja – przyczyny

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje hipotensji, w zależności od przyczyn ich wystąpienia. Hipotensja pierwotna to przewlekły stan, pojawiający się bez konkretnej przyczyny. Często ten rodzaj obserwuje się dziedzicznie, np. u matki i córki. Dodatkowo częściej dotyczy osób szczupłych i wysokich. Z kolei hipotensja wtórna wynika z chorób podstawowych. Są to między innymi:

W medycynie wyróżnia się dodatkowo trzecią postać hipotensji. Jest ona znana jako hipotensja ortostatyczna. Dochodzi do niej wówczas, gdy spadek ciśnienia tętniczego ma miejsce np. podczas szybkiego przyjęcia pozycji stojącej z wcześniejszej pozycji leżącej. Można ją wywołać 3-minutowym testem pionizacji, podczas którego obserwujemy spadek ciśnienia skurczowego o przynajmniej 20 mmHg oraz spadek ciśnienia rozkurczowego o przynajmniej 10 mmHg. To częste zjawisko, które może występować u każdego człowieka bez konkretnych przyczyn. Zwykle jednak wskazuje na:

Warto także wiedzieć, że obniżone wartości ciśnienia tętniczego krwi są w pierwszych godzinach życia częstym zjawiskiem u noworodków w ciężkim stanie i odsetek hipotensji w tej grupie wiekowej szacowany jest na 25-45%. Wartości te ulegają często normalizacji w pierwszych dniach życia.

Zobacz również: Przyczyny omdlenia.

Hipotensja – objawy

Na ogół hipotensja objawów nie daje żadnych, zwłaszcza u osób, które na co dzień zmagają się z niskim ciśnieniem tętniczym. W niektórych sytuacjach może jednak dojść do pojawienia się następujących objawów klinicznych:

Objawy te mogą pojawiać się w różnych konfiguracjach. Zazwyczaj pacjenci uskarżają się również na nadmierną senność.

Hipotensja – leczenie

Leczenie powinno obejmować zarówno domowe, niefarmakologiczne metody, jak i przyjmowanie niektórych leków. Podstawą będzie jednak postępowanie niefarmakologiczne. Pacjent powinien pić dużą ilość płynów, przynajmniej 2,5 l na dobę. Zaleca się przy tym dosalanie potraw, jako że sól podnosi ciśnienie tętnicze. Można zdecydować się na dodatkową podaż elektrolitów – wystarczy codziennie wypić 2 szklanki wody z 2-3 kryształkami soli kłodawskiej, niezwykle bogatej w minerały. Kolejnym obowiązkowym elementem terapii jest regularna aktywność fizyczna. Pacjent podczas spania powinien mieć głowę nieco wyżej niż resztę ciała. Zmiennocieplne prysznice także wspomogą krążenie krwi.

Leczenie farmakologiczne powinno skupiać się na chorobie podstawowej, która spowodowała hipotensję. Pod wpływem jej leczenia ciśnienie tętnicze z pewnością zacznie się stopniowo miarować. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku hipotensji pierwotnej, której przyczyn nie znamy. Wówczas lekarze często zalecają przyjmowanie glikokortykosteroidów lub leków zwężających naczynia krwionośne. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze niedociśnienie wymaga leczenia. Może bowiem wynikać z naszych predyspozycji genetycznych, a wtedy najlepiej stawiać na aktywny tryb życia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kornacka M., Bokiniec R., Dopuszczalna hipotensja u noworodka z ekstremalnie małą masą ciała, Choroby Małych Dzieci, 2/2019.
  2. Janda K., Siteń G., Sułowicz W., Hipotonia śróddializacyjna – przyczyny i zasady leczenia, Forum nefrologiczne, 1/2009.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami