Aktualizacja: 24 stycznia 2022
Lipomastia to dolegliwość dotycząca mężczyzn, zwłaszcza otyłych czy z nadwagą. Odnosi się do nadmiernego powiększenia piersi, co może przypominać kobiecy biust. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się przede wszystkim w okolicy piersi, ale niejednokrotnie także w obrębie całej klatki piersiowej. Leczenie lipomastii jest na ogół bardzo proste, w przeciwieństwie do ginekomastii, która jest schorzeniem dającym bardzo podobne objawy.
Lipomastia a ginekomastia
Chociaż oba schorzenia mają podobny obraz kliniczny, nie należy ich ze sobą mylić. Różnice można zauważyć już na poziomie znajdywania przyczyn. Ginekomastia wynika bowiem ze wzrostu stężenia żeńskich hormonów płciowych w organizmie mężczyzny, natomiast lipomastia dotyczy rozrostu samej tkanki tłuszczowej. Jeśli mężczyzna zauważy patologiczne, niepokojące powiększenie piersi, powinien udać się na konsultację lekarską, na której specjalista znajdzie konkretną przyczynę tego zjawiska. Konieczne staje się wykonanie badania USG piersi oraz morfologii krwi.
Przyczyny lipomastii
Główną przyczyną lipomastii jest otyłość. Tkanka tłuszczowa gromadzi się na całym ciele, także w okolicy piersi, co powoduje ich widoczne i odczuwalne powiększenie. Lipomastia może jednak pojawić się również u osób szczupłych wskutek braku aktywności fizycznej czy stosowania nieodpowiedniej diety. Czynnikiem ryzyka jest nagłe zrzucenie dużej ilości kilogramów (gwałtowne odchudzenie się), co prowadzi do pozostania skóry wraz z tkanką tłuszczową jedynie w okolicach piersi. Otyłość bardzo często współwystępuje z niedoborem witaminy D w organizmie, dlatego wielu specjalistów wiąże te 2 schorzenia ze sobą.
Lipomastia – objawy
Męskie piersi dotknięte lipomastią są miękkie, gładkie i cechują się jednolitą strukturą. Dzięki temu można wstępnie odróżnić je od piersi dotkniętych ginekomastią, w których wyczuwa się grudkowatą lub guzkowatą strukturę. W celu uzyskania potwierdzenia podejrzeń wykonuje się USG. Poza przerostem piersi, lipomastia nie wiąże się z żadnymi innymi objawami, podczas gdy przy ginekomastii wyczuwa się mocne zgrubienie pod brodawką sutkową, co może powodować dyskomfort czy dolegliwości bólowe. W skrajnych, zaawansowanych przypadkach pacjenci z lipomastią cechują się piersiami przypominającymi z wyglądu kobiece.
Lipomastia – leczenie
W celu pozbycia się przerostu tkanki tłuszczowej w obrębie piersi wystarczy zadbać o higieniczny, zdrowy styl życia. Osoby z nadwagą czy otyłością powinny w pierwszej kolejności zacząć się odchudzać, najlepiej pod okiem dietetyka i trenera personalnego. Likwidacja tkanki tłuszczowej z całego ciała zwykle skutkuje pozbyciem się także tej na klatce piersiowej. Należy kierować się więc podstawowymi zasadami zdrowego stylu życia:
- unikanie niezdrowych tłuszczów, cukrów prostych, produktów przetworzonych;
- picie dużej ilości wody;
- spożywanie 3-4 porcji świeżych warzyw i owoców dziennie;
- regularne treningi, najlepiej aerobowe na świeżym powietrzu;
- wysypianie się;
- unikanie alkoholu i palenia papierosów.
W niektórych przypadkach konieczne są jednak bardziej radykalne kroki, np. z zakresu chirurgii plastycznej. Najpopularniejszym zabiegiem w przypadku lipomastii jest tzw. liposukcja. Polega ona na mechanicznym usunięciu (wycięciu) nadmiaru tkanki tłuszczowej, wiąże się jednak z koniecznością znieczulenia ogólnego i hospitalizacji. Współczesne techniki umożliwiają sprawne i bezpieczne oddzielenie tkanki tłuszczowej od okolicznych struktur, bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych czy nerwów. Przykładem jest choćby liposukcja infradźwiękowa, która wykorzystuje zjawisko ruchów nutacyjnych generowanych przez kaniulę umieszczaną w tkankach. Powstałe fale akustyczne o odpowiedniej częstotliwości skutkują atraumatyczną separacją tkanki tłuszczowej.
W przypadku pozostania znacznej ilości skóry konieczne staje się jej chirurgiczne wycięcie. Usunięcie tkanki tłuszczowej oraz usunięcie skóry można wykonać zarówno na 1 wizycie, jak i na 2. Podział czynności zależy głównie od wieku i stanu zdrowia pacjenta, a także od oceny prawdopodobieństwa obkurczania się skóry po zabiegu. Celem poprawy gojenia ran i uniknięcia powikłań niektóre źródła polecają suplementację wysokiej jakości kolagenu.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czajka-Oraniec I., Zgliczyński W., Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu ginekomastii, Postępy Nauk Medycznych, 3/2008.
- Yoon S., Kang M., Correction of Lipomastia through a Stab Incision on the Nipple Areolar Junction, Archives of Aesthetic Plastic Surgery, 1/2014.
- Czajka I., Zgliczyński W., Ginekomastia – patogeneza, diagnostyka i leczenie, Endokrynologia Polska, 3/2005.
- Reinehr T., Kulle A., Barth A., Ackermann J., Holl R., Holterhus P., Transition from gynaecomastia to lipomastia in pubertal boys, Clinical Endocrinology, 12/2020.
Zostaw komentarz