Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 stycznia 2022

Mroczki przed oczamiMroczki przed oczami mogą pojawić się u każdego człowieka bez względu na wiek czy płeć, choć najczęściej na ich obecność wskazują osoby po 50. roku życia. Obserwujemy je najintensywniej podczas nagłych ruchów gałkami ocznymi lub podczas patrzenia się na białą, jasną powierzchnię, np. ścianę.

Mroczki przed oczami – przyczyny

Często mroczki przed oczami są naturalnym zjawiskiem dotyczącym starzenia się organizmu, dlatego pojawiają się u osób po 50. roku życia. Mówić dokładniej, starzeje się ciało szkliste zlokalizowane w tylnej części oka, co skutkuje mroczkami i pojawianiem się „muszek” czy plamek podczas ruchów gałkami ocznymi. Bardzo często pojawiają się po operacjach narządu wzroku i okolicy twarzoczaszki, jednak ustępują w momencie, gdy oczy przyzwyczają się do nowych warunków. Także leki przyjmowane na nadciśnienie mogą powodować nadmierny spadek ciśnienia i pojawienie się mroczków przed oczami. Do pozostałych przyczyn pojawiania się omawianej dolegliwości zaliczamy:

Mroczki przed oczami mogą pojawić się u osób w każdym wieku po nagłym przyjęciu pozycji stojącej. Gdy po dłuższym leżeniu szybko wstaniemy, krew odpływa z górnej części ciała. Skutkuje to zawrotem głowy, mroczkami i chwilowym zaciemnieniem pola widzenia. Zjawisko to nosi nazwę hipotensji ortostatycznej. Mroczki przed oczami są również naturalną reakcją na nadmierne zmęczenie wzroku, co ma miejsce np. przy długotrwałym korzystaniu z komputera czy telefonu komórkowego.

Zobacz również: Zasłabnięcie a omdlenie.

Mroczki przed oczami w ciąży

Mroczki przed oczami mogą pojawić się u kobiet w ciąży. Zazwyczaj wskazują na anemię lub niedobory magnezu i potasu. Nieco rzadziej są spowodowane niskim ciśnieniem krwi, dlatego każda kobieta ciężarna powinna mieć w domu ciśnieniomierz nadgarstkowy. Znacznie rzadziej – jednak jest to najgroźniejszą sytuacją – wskazują na stan przedrzucawkowy. Jeśli tak się dzieje, towarzyszy im widzenie podwójne.

Leczenie mroczków przed oczami

Metody leczenia mroczków przed oczami są w dużej mierze uzależnione od przyczyn dolegliwości. Jeśli pojawiają się w trakcie cukrzycy (wskazują na rozwijającą się retinopatię cukrzycową), konieczne staje się ustabilizowanie choroby odpowiednimi lekami i dietą. Z kolei przy poważnych schorzeniach siatkówki niezbędna bywa operacja. Przy anemii największą uwagę należy przyłożyć do odpowiedniego postępowania dietetycznego wzbogaconego suplementacją, zwłaszcza żelaza, zaś guzy wewnątrzczaszkowe wymagają konsultacji neurologicznej, a w razie możliwości i konieczności – chirurgicznego usunięcia.

Niekiedy okazuje się, że mroczki przed oczami są objawem migreny lub współwystępują z zawrotami głowy. To zaś może wynikać ze wzmożonego napięcia mięśniowego lub problemów kostno-stawowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, obręczy barkowej i w obrębie głowy. Dlatego bardzo często pomocna bywa wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty. Zwłaszcza, jeśli zostanie zastosowana terapia czaszkowo-krzyżowa wraz z rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym i igłoterapią.

Zmagając się z mroczkami przed oczami w pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza rodzinnego. W zależności od podejrzeń skieruje on pacjenta do konkretnego specjalisty. Można również szukać rozwiązania na własną rękę, wówczas warto odwiedzić najpierw neurologa, okulistę oraz  fizjoterapeutę lub osteopatę.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Jastrzębska R., Kaczor A., Nagłe stany zagrożenia życia ABC pierwszej pomocy, Słupsk 2007.
  3. Koziak M., Sandzewicz E., Tarnacka B., Mroczki przed oczami. Dlaczego się pojawiają?, Świat Kobiety.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami