Aktualizacja: 24 maja 2021
Olejek z czarnuszki stosowany jest jako niemal niezawodny środek na przebarwienia skóry. Działa skutecznie ze względu na skomplikowany skład, w którym wyróżnić można bardzo różnie oddziałujące substancje chemiczne. Choć są one ksenobiotykami (a więc nie są normalnie składnikami ludzkiego organizmu), to są bardzo dobrze tolerowane przez tkanki i nie wywołują efektów niepożądanych, a wręcz przeciwnie, wspomagają.
Spis treści
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia zasadniczo mogą powstać na skórze w drodze jednego z dwóch mechanizmów. Przede wszystkim są to tkanki zbliznowaciałe przynajmniej częściowo, a więc takie, w których komórki skóry zastąpione zostały tkanką łączną o dużej zawartości kolagenu. Takie zmiany mają zwykle jasne zabarwienie i inną strukturę niż skóra. Druga możliwość to powstanie grupy mniejszych komórek, co przełoży się na inną gęstość miejscową. Co za tym idzie także na odmienny sposób odbijania promieni świetlnych, co da wrażenie ciemniejszego obszaru. Podobnie dzieje się, kiedy komórki wytwarzają nadmiar barwnika będącego elementem ochrony swoistej przed czynnikami fizycznymi.
Poza tymi dwoma typami przebarwień, o których można powiedzieć, że są trwałe, choć oczywiście większość z nich po pewnym czasie staje się mniej widoczna, istnieje także spora grupa krótkotrwałych zmian w zabarwieniu skóry. Wiążą się one na przykład z toczącym się stanem zapalnym (w przypadku podrażnień, zakażeń, trądziku, przesuszenia czy uszkodzenia ciągłości tkanki).
Czarnuszka na przebarwienia trwałe
W składzie oleju z czarnego kminku znajduje się kilka dość agresywnych związków chemicznych. Ponieważ ich zawartość jest niewielka, nie są one szkodliwe, ale delikatnie pobudzają procesy ochronne skóry. Najpowszechniejszym z nich jest złuszczanie, a w zasadzie produkcja nowych komórek. Dzięki temu zmiana jest po prostu przybliżana do wierzchnich warstw skórnych i koniec końców zostanie usunięta jako tkanka złuszczona, ponieważ naskórek, a więc najbardziej zewnętrzna część skóry, jest martwy.
Skuteczność czarnuszki w walce z trwałymi przebarwieniami polega także częściowo na zdolności rozjaśniania kolorytu. Związki o charakterze alkaloidów rozjaśniają skórę, a proces ten, kontrowany przez naturalne mechanizmy ochronne, doprowadza do niwelacji różnic w zabarwieniu.
Czarnuszka na przebarwienia przejściowe
Większość przebarwień skóry wynika jednak nie z bliznowacenia, ale ze stanu zapalnego, choćby i bardzo przewlekłego, bo w obrębie tej tkanki zapalenie może utrzymywać się nawet całymi miesiącami. W oleju z czarnuszki znajduje się spora ilość olejków eterycznych. To one nadają preparatowi bardzo specyficzny, ostry zapach. Mają jednak też działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu stany zapalne stają się mniej podatne na nadkażenia. Obok olejków eterycznych znajdują się także liczne substancje na różny sposób hamujące kaskadę stanu zapalnego, dzięki czemu ogniska wygasają.
Ponieważ przy przebarwieniach przejściowych bardzo często dochodzi do uszkodzenia tkanki (może być ono albo przyczyną zapalenia, albo jego następstwem, ale najczęściej się pojawia), ważną rolę odgrywają także nienasycone kwasy tłuszczowe – podstawowy składnik oleju z czarnego kminku. Po wbudowaniu w strukturę błony komórkowej uszczelniają ją one i pozytywnie wpływają na wymianę substancji odżywczych między komórką a jej otoczeniem. Pozwala to przywrócić funkcje fizjologiczne tkance.
Podsumowanie
Niezależnie od charakteru przebarwień, olej z czarnuszki jest skutecznym lekiem, ponieważ działa wielotorowo i w sposób kompleksowy reguluje funkcjonowanie komórek skóry. Warto się nim zainteresować choćby ze względu na silne działanie przeciwbakteryjne oraz ochronne. Jednak dużą rolę może odegrać także jako substancja odżywcza.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Moliszewska E., Substancje naturalne o właściwościach rozjaśniających skórę i ich znaczenie kosmetologiczne, Aspekty starzenia się organizmu 2014.
- Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
- Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
- Golas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
- Morąg M., Ocena właściwości kosmetycznych ekstraktu z liści sierpika pięciolistnego w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, Poznań 2012.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
Czarnuszka złagodziła mi trądzik różowaty który jest moją zmorą…Tylko to odbijanie sie olejem na początku kuracji było nieprzyjemne, ale teraz już to minęło