Aktualizacja: 16 września 2022
Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Szczęście jest pojęciem subiektywnym, ponieważ każdy człowieka odczuwa je inaczej i na skutek zupełnie innych bodźców zewnętrznych. Istnieje jednak grupa wydarzeń i emocji, które zawsze kojarzą nam się ze szczęściem. W życiu warto dążyć do tego, aby je osiągnąć.
Spis treści
Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?
Do przyczyn największego szczęścia zaliczamy:
- bezpieczeństwo;
- dobre relacje z innymi ludźmi;
- udane życie rodzinne;
- kontakt ze zwierzętami;
- hobby.
Warto jednak zaznaczyć, że dla każdego szczęście może oznaczać zupełnie co innego. Jednym z życiowych celów powinno być więc odnalezienie źródeł własnego szczęścia.
Bezpieczeństwo
Określeniem bezpieczeństwo można nazywać wiele rzeczy i sytuacji, zwykle jednak w pierwszej kolejności na myśl przychodzi stabilna sytuacja w zamieszkiwanym kraju. Warto przypomnieć sobie relacje i sprawozdania ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową, jak również zapoznać się z sytuacjami wojennymi krajów wschodnich. Ludzie mieszkający na terenach, gdzie toczą się wojny z pewnością nie mogą opisać się jako szczęśliwi. Każde wyjście z domu obarczone jest ryzykiem utraty zdrowia czy życia bądź utraty bliskiej sobie osoby. Bezpieczeństwo w kraju jest podstawą, aby budować dalsze szczęście.
Kolejną kwestią odnoszącą się do bezpieczeństwa jest stabilność finansowa i własny kąt. W życiu nie chodzi o to, aby zarabiać dużo pieniędzy, choć jest to z pewnością przyjemne. Idąc w myśl znanego przysłowia: „pieniądze szczęścia nie dają”, lepiej skłaniać się do pracy, która zapewnia stały dochód i stabilność. Dzięki temu można jednocześnie zapewnić sobie własny kąt, czyli dom lub mieszkanie, do którego wracamy po całym dniu obowiązków i w którym czujemy się bezpiecznie.
Dobre relacje z innymi ludźmi
Nikt nie może być w pełni szczęśliwym, jeśli przez całe życie spiera się i kłóci z najbliższymi. Nie ważne czy dotyczy to rodziny, znajomych, przyjaciół czy współpracowników. Kłótnie podnoszą poziom kortyzolu, hormonu stresu, co z kolei zwiększa ilość wolnych rodników w organizmie i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Podstawą na drodze do szczęścia jest porozumienie się z innymi, empatia oraz życzliwość. Także pomaganie innym wiąże się z syntezą hormonów szczęścia, przede wszystkim dopaminy. Podsumowując – jeśli toczymy osobiste wojny z bliskimi, najlepszym sposobem na osiągnięcie szczęścia jest przebaczenie lub wyjaśnienie problemów i pogodzenie się.
Zobacz również: Jak obniżyć poziom kortyzolu?
Udane życie rodzinne
Dla niektórych będzie to wyłącznie relacja partnerska, dla innych pełna rodzina, czyli taka, w której obecne są również dzieci. Bez względu na to, szczęście daje bliskość z partnerem, mężem lub dziećmi. Siła pochodząca z więzi rodzinnych uznawana jest za najsilniejszą, ponieważ wiąże się z zaufaniem, bliskością, miłością i przyjaźnią – samymi najlepszymi i najbardziej wartościowymi cechami. Udane życie rodzinne nabiera znaczenia szczególnie u osób po 25. roku życia, które dążą do stabilizacji, choć nie jest to regułą. Wiadomo jednak, że w pewnym momencie swojego życia wszyscy chcemy mieć osoby, do których z chęcią wrócimy po ciężkim dniu.
Kontakt ze zwierzętami
Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzętami stymuluje produkcję hormonów szczęścia, zmniejsza poziom stresu i uspokaja. Z tego względu zwierzęta wykorzystywane są w wielu formach terapii, ale nie tylko. Udowodniono, że obecność w domu kota lub psa przyczynia się do uzyskania szczęścia. W rzeczywistości może to być dowolne zwierzę – koń, gryzoń, gad, papuga czy nawet rybki. Ważne, aby czuć się odpowiedzialnym za swojego pupila, ponieważ powoduje to wykształcenie się swoistej, wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.
Zobacz również: Zalety posiadania psa.
Hobby
Niejednokrotnie udowodniono (co można zauważyć również na sobie i na osobach ze swojego otoczenia), że posiadanie hobby czy pasji zwiększa poczucie szczęścia. Hobby jest ponownie indywidualną sprawą, ponieważ każdy ma inne zainteresowania. Jedni odczuwają szczęście uprawiając sport i podróżując (w czym nie ma niczego dziwnego, jako że aktywność fizyczna powoduje lepsze dotlenienie i ukrwienie organizmu oraz przyczynia się do produkcji hormonów szczęścia), inni jeżdżąc konno, a jeszcze inni zbierając znaczki czy układając puzzle. Uczucie szczęścia to także, jedna z wielu korzyści płynących z tańca. Bez względu na styl życia, wiek czy ogólne zdrowie, każdy powinien posiadać swoją pasję.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czapiński J., Ekonomia szczęścia i psychologia bogactwa, Nauka, 1/2012.
- Kanasz T., Uwarunkowania szczęścia, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 2015.
Zostaw komentarz