Aktualizacja: 22 marca 2024
Warto wiedzieć jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców, ponieważ wspomniane środki chemiczne wyjątkowo negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wykorzystywane podczas upraw roślin mają na celu przyspieszenie wzrostu i ochronę przed szkodnikami, czego efektem są szybkie i obfite zbiory. Środki chemiczne przenikają jednak do jadalnych części roślin, odkładając się w nich i przenikając do organizmu człowieka po ich spożyciu. Uznaje się, że pestycydy są czynnikiem ryzyka i przyczyną wielu współczesnych chorób przewlekłych.
Spis treści
Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców?
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ilości pestycydów w warzywach oraz owocach, choć niestety nie ma sposobów na ich całkowitą eliminację. Z tego względu poleca się kupowanie produktów spożywczych od zaufanych rolników, ceniących sobie ekologiczną uprawę lub samodzielną uprawę w przydomowym ogródku.
Warto wiedzieć, że w wielu sklepach można zakupić gotowe płyny, spraye i mieszanki służące oczyszczaniu warzyw i owoców z zanieczyszczeń. Najczęściej usuwają one bakterie takie jak E. Coli czy Salmonella, choć mogą także pozbywać się pozostałości nawozów i pestycydów. Koszt półlitrowego opakowania takiego produktu to niewielki koszt rzędu 20-30 zł. Wiele osób woli jednak domowe, samodzielnie przygotowane płukanki.
Zobacz również: Warzywa, które nie wchłaniają pestycydów.
Płukanie owoców i warzyw
Skoro deszcz, nawet ten padający długo, nie jest w stanie zmyć pestycydów, bieżąca woda z kranu z pewnością również tego nie dokona. Przeprowadzono jednak badania pod kątem kąpieli wodnych z dodatkiem 1% roztworu sody oczyszczonej. Taką obserwację wykonali naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts w USA, przy czym kąpiel sodowa była testowana na jabłkach zanieczyszczonych dwoma pestycydami – grzybobójczym tiabendazolem oraz owadobójczym fosmetem. Udowodniono, że 15-minutowa kąpiel jabłek z dodatkiem sody oczyszczonej usunęła aż 80% pierwszego preparatu oraz 96% drugiego preparatu z owoców.
Domowe sposoby na usuwanie pestycydów z warzyw i owoców
Istnieje kilka domowych sposobów, którymi można się posiłkować chcąc oczyścić produkty spożywcze z pestycydów. Cała procedura obejmuje 3 etapy, które należy wykonywać w podanej kolejności:
- usuwanie bakterii – na powierzchni wszystkich kupnych owoców i warzyw znajdują się bakterie, których nie usunie bieżąca woda z kranu. Poleca się więc rozpuścić w 1 litrze wody pół szklanki octu lub 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, a następnie płukać w tym przygotowane owoce przez 3 minuty;
- usuwanie pestycydów – najważniejszy etap, w którym na 1 litr wody przypada 1 czubata łyżka sody oczyszczonej. Płuczemy w tym owoce lub warzywa przez 3 minuty. Warto wiedzieć, że po tej płukance woda zmieni swój wygląd. Stanie się mętna lub żółta, a na jej powierzchni mogą pojawić się tłuste plamy. Ma to związek z wyciągnięciem pestycydów;
- płukanie – ma na celu przygotowanie owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia. Wystarczy dokładnie płukać je przez 5 minut w czystej wodzie, aby pozbyć się sody oczyszczonej i wszelkich innych pozostałych zanieczyszczeń.
Kierując się tą metodą zyskujemy pewność, że owoce i warzywa zostaną w jak największym stopniu oczyszczone z pestycydów. Ostateczny wynik oczyszczenia sięga nawet 80%, co w dużej mierze przełoży się na nasze zdrowie ogólne. Choć to metoda najpopularniejsza, najczęściej stosowana i uznawana za najskuteczniejszą, można zdecydować się także na inne opcje.
Woda z solą lub sokiem z cytryny
Jedno z badań potwierdziło, że pestycydy mogą być usuwane również w trakcie kąpieli wodnej z dodatkiem soli morskiej lub soku z cytryny. Wystarczy w takiej mieszance pozostawić owoce lub warzywa na około 10 minut, a następnie bardzo dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Na miskę czystej wody przypadają 3 łyżki soli.
Metoda z pestkami grejpfruta
Kolejną znaną metodą jest połączenie 20 kropel wyciągu z pestek grejpfruta z łyżką sody oczyszczonej, szklanką octu oraz szklanką wody. Następnie wystarczy już przelać mieszankę do spryskiwacza i rozpylić na przygotowane wcześniej owoce i warzywa. Odstawiamy je na godzinę, po czym dokładnie opłukujemy pod bieżącą, ciepłą wodą.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Dobosz B., Jaskólecki H., Pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego, Problemy Ekologii, 4/2007.
- Witczak A., Pohoryło A., Ocena zanieczyszczenia żywności pestycydami fosforoorganicznymi a ryzyko zdrowotne konsumentów, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2016.
Zostaw komentarz