Aktualizacja: 27 grudnia 2021
Leki przeciwbólowe mogą być podawane również w formie zastrzyków domięśniowych lub dożylnych. Jest to możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza. Iniekcję może wykonać tylko personel medyczny. Zobacz, jak działają leki przeciwbólowe w zastrzyku.
Spis treści
Leki przeciwbólowe w formie zastrzyku
Leki przeciwbólowe mogą mieć nie tylko postać tabletek powlekanych, kapsułek, zawiesin, granulatu do rozpuszczenia w wodzie lub plastrów rozgrzewających. Są one dostępne również w formie zastrzyku. Iniekcja może być wykonana domięśniowo lub dożylnie. Ten sposób wpływa przede wszystkim na szybkość działania leku.
W iniekcji dostępne są leki przeciwbólowe, które zawierają substancje czynne, takie jak:
- ketoprofen,
- paracetamol,
- deksketoprofen,
- diklofenak.
Mechanizm ich działania zasadniczo nie różni się od sytuacji, gdy są podawane doustnie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne blokują enzymy cyklooksygenazy i syntezę prostaglandyn. Natomiast paracetamol działa w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Jeżeli lek przeciwbólowy jest podany w iniekcji, zwykle obserwuje się jego szybsze działanie. Często wystarczy 15 minut, aby pojawiła się ulga w dolegliwościach. Wcześniej preparat osiąga też swoje maksymalne stężenie (zajmuje to ok. 45 minut). Natomiast okres półtrwania jest podobny do tego, jaki obserwuje się po podaniu tabletki lub kapsułki.
Leki przeciwbólowe w zastrzyku są dostępne do zakupu w aptece wyłącznie na receptę. Ponadto lekarz musi wystawić zlecenie na jego wykonanie. Jest to dokument z imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL. Musi też być na nim wypisana nazwa leku (nie substancji czynnej), dawka oraz forma podania. Pacjent powinien tego dopilnować, ponieważ brak wspomnianych danych może skutkować odmową wykonania iniekcji.
Zastrzyk domięśniowy
Zastrzyki domięśniowe są wykonywane najczęściej w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent powinien zgłosić się ze zleceniem od lekarza do gabinetu zabiegowego. Możliwa jest również wizyta pielęgniarki w domu (jeżeli istnieją wskazania).
Zastrzyk domięśniowy najczęściej jest wykonywany w mięsień pośladkowy. Można jednak podać go w ramię lub udo – jednak jest to praktykowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Skóra w miejscu wkłucia jest wcześniej dezynfekowana. Często zdarza się, że po iniekcji pojawia się ból lub mały siniak. Oba objawy są niegroźne i ustępują w ciągu kilku godzin lub dni.
Kiedy podaje się leki przeciwbólowe w formie zastrzyku?
Leki przeciwbólowe w zastrzyku podaje się, gdy ból ma umiarkowane lub duże nasilenie. Stosuje się je w sytuacjach, które wymagają pilnej interwencji lub gdy niemożliwe jest zażycie leku w formie doustnej. Sprawdzają się dobrze w dolegliwościach bólowych występujących po zabiegu chirurgicznym. Ponadto lekarz może zlecić przyjmowanie zastrzyków w niektórych jednostkach chorobowych – często ma to miejsce w przypadku schorzeń reumatycznych lub nieprawidłowości ze strony układu ruchu.
Czy podawanie leków przeciwbólowych w zastrzyku jest bezpieczne?
Lek przeciwbólowy w zastrzyku zwykle zawiera możliwie najniższą skuteczną dawkę. Jest on podawany przez przeszkolony personel medyczny w odpowiednich warunkach (gabinety są wyposażone m.in. w zestawy przeciwwstrząsowe na wypadek wystąpienia silnej reakcji alergicznej). Należy jednak pamiętać, że użycie każdego środka leczniczego niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Objawy niepożądane są wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Te, które zdarzają się najczęściej, są łagodne (są to m.in.: bóle brzucha, nudności, bóle głowy, świąd skóry).
Artykuł zewnętrzny
Zostaw komentarz