Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 grudnia 2021

Jak pozbyć się bólu głowy w 5 minut?Jak pozbyć się bólu głowy szybko i skutecznie? To pytanie zadaje sobie sporo osób, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w stresie i w biegu, zapominamy o nawodnieniu organizmu oraz większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub w zamkniętych pomieszczeniach. Leczenie i niwelowanie bólów głowy zależy głównie od tego, co jest ich przyczyną. Jeśli dolegliwości wynikają z chorób ogólnoustrojowych, należy leczyć je lub dążyć do ich stabilizacji. Co można zrobić, gdy bóle głowy mają podłoże napięciowe lub wiążą się z nieodpowiednim stylem życia?

Jak pozbyć się bólu głowy w 5 minut?

Warto wymienić kilka niezwykle skutecznych metod umożliwiających pozbycie się bólu głowy dosłownie w kilka minut. Są to:

  • wypicie szklanki wody mineralnej;
  • zastosowanie akupresury i masażu;
  • wyciszenie się i relaksacja;
  • rozciąganie całego ciała.

Oczywiście najlepsze efekty uzyskujemy stosując wszystkie te metody po kolei. Warto jednak znaleźć tę, która pomaga nam w największym stopniu. Jest to kwestią indywidualną.

Jak pozbyć się bólu głowy w 5 minut?

Zobacz również: Ból głowy na zmianę pogody.

Nawodnienie organizmu

W przypadku odwodnienia lub niedostatecznego nawodnienia organizmu, bóle głowy przybierają charakterystyczny obraz. Są tępe, rozlane, nie można zlokalizować miejsca ich występowania. Mają umiarkowane nasilenie. Dzieje się tak, ponieważ konsekwentne unikanie picia wody skutkuje m.in. zagęszczeniem krwi, co przekłada się na odczucie dolegliwości bólowych. Ból głowy może wystąpić również w sytuacjach, gdy pijemy dużo, jednak są to niewartościowe napoje – słodkie i gazowe, mocna kawa i herbata, alkohol. Przyczyną jest zmniejszenie zawartości cennych składników mineralnych we krwi, co wpływa bezpośrednio na pracę układu nerwowego. W momencie wystąpienia bólu głowy, dobrym pomysłem jest wypicie szklanki wody mineralnej z rozpuszczonymi 2-3 kryształkami gruboziarnistej soli himalajskiej. Ponadto należy pamiętać o piciu szklanki wody przynajmniej co 2 godziny.

Akupunktura i masaż na ból głowy

Wymienia się kilka punktów na ciele, których uciskanie lub rozcieranie może znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe głowy. Znajdują się one:

  • na skroniach;
  • tuż pod potylicą, zagłębienie centralnie nad pierwszym kręgiem szyjnym;
  • pomiędzy brwiami;
  • na podeszwie stopy, a dokładniej na 1/3 jej długości w rzucie II palca stopy;
  • na przedramieniu, około 5 cm poniżej nadgarstka, po stronie dłoniowej.

Punkty te można stymulować na wiele sposobów, najprostszym jest jednak uciśnięcie wybranego punktu i powolne odliczenie do 5. Po upływie tego czasu punkt można uwolnić, aby po krótkiej chwili ponownie go ucisnąć. Przez 5 minut należy wykonywać akupresurę. Na własnym ciele trzeba odnaleźć punkt, którego stymulacja pomaga nam w największym stopniu. Innym pomysłem jest masaż skroni lub automasaż mięśni pomiędzy boczną stroną szyi, a stawami ramiennymi (mięśnie obręczy barkowej).

Wyciszenie i relaksacja

Napad bólu głowy zmniejsza się w momencie nagłego wyciszenia organizmu. Wystarczy otworzyć szeroko okno, aby zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza i przez 5 minut obserwować odległą zieleń za oknem. Ta metoda jest szczególnie korzystna w przypadku osób pracujących przed monitorem czy ekranem, ponieważ wówczas częstą przyczyną bólu głowy jest cyfrowe zmęczenie wzroku. Jeśli za oknem nie ma zieleni, można usiąść po turecku, zamknąć oczy, wyprostować plecy i przez chwilę pomedytować. Podczas odpoczynku warto brać głębokie oddechy torem dolnożebrowym.

Rozciąganie całego ciała

W momencie przeciążenia mięśni kończyn dolnych, obręczy barkowej czy jakichkolwiek innych struktur miękkich organizmu, napięcia kumulują się właśnie w okolicach głowie. W związku z tym mogą pojawić się nawet w momencie długiego przebywania w jednej pozycji, ponieważ dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni, niekoniecznie zlokalizowanych w obrębie szyi czy głowy. Bardzo dobrą opcją jest zmiana pozycji, lecz wcześniej wykonanie 5-minutowego stretchingu. Może on obejmować głębokie skłony, rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych, ukłon japoński czy obszerne krążenie ramionami – wszystko zależy od tego, które mięśnie znajdowały się w nieergonomicznej pozycji.

Zobacz również: Domowe sposoby na migrenę.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chochowska M., Klonowska J., Ogrodowczyk R., Marcinkowski J., Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część I. Klasyfikacja, etiopatogeneza, kryteria diagnostyczne, Hygeia Public Health, 2/2015.
  2. Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
  3. Prusiński A., Bóle głowy – wybrane problemy, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami