Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 marca 2022

Olejek jałowcowyOlejek jałowcowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów w aromaterapii ze względu na charakterystyczny, intensywny aromat oraz szerokie spektrum działania. Na terenie naszego kraju można go bez problemu pozyskiwać z surowców roślinnych, co zapewnia mu dużą dostępność. Z zalet olejku jałowcowego korzysta nie tylko ziołolecznictwo i aromaterapia, ale również Ajurweda.

Skład olejku jałowcowego

Owoce jałowca wytwarzają do 2% olejku eterycznego, otrzymywanego z jagód i gałązek na drodze destylacji parą wodną. W jego składzie znajdują się między innymi:

  • alfa-pinen;
  • kamfen;
  • limonen;
  • kadynen;
  • beta-pinen;
  • flawonoidy;
  • żywice;
  • glikozydy;
  • kwasy organiczne;
  • garbniki.

W olejku jałowcowym znajdziemy również pewne ilości składników mineralnych.

Olejek jałowcowy – właściwości

Olejek jałowcowy wykazuje właściwości przeciwutleniające, ponieważ większość jego składników to silne antyoksydanty. Ma to zastosowanie szczególnie w produkcji kosmetyków dla skóry dojrzałej, ale nie tylko. Ponadto olejek jałowcowy wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, wspomaga odkrztuszanie gęstej wydzieliny z dróg oddechowych oraz rozgrzewa i zwiększa produkcję potu. Sprawia to, że ma powszechne zastosowanie w leczeniu różnych infekcji, przeziębienia i grypy.

Omawiany olejek znany był już od czasów starożytnych, gdzie na terenach Egiptu wykorzystywano go do zwalczania pasożytów bytujących w jelitach. Obecnie jałowiec także można stosować jako środek przeciw pasożytom. Warto wspomnieć, że olejek jałowcowy wpływa na rozkurczanie mięśni i naczyń krwionośnych, może więc zmniejszać dolegliwości bólowe spowodowane menstruacją oraz niestrawnością. Zastosowany na skórę wspomaga gojenie się ran.

Bardzo często wykonuje się inhalacje na bazie olejku jałowcowego, które skutecznie łagodzą kaszel i katar, zwłaszcza gęsty. Wystarczy wlać łyżeczkę produktu do miski z gorącą wodą i przez kilka minut wdychać lecznicze opary. Działanie rozluźniające ma znaczenie podczas zabiegów takich jak masaż relaksacyjny, z czego korzystają osoby z napięciami mięśniowymi oraz sportowcy. Olejek jałowcowy stosowany na skórę zmniejsza widoczność cellulitu oraz ujędrnia skórę.

Olejek jałowcowy – zastosowanie w aromaterapii

Jałowcowy olejek jest częstym produktem wykorzystywanym w aromaterapii, czyli leczniczym oddziaływaniu na ustrój różnych zapachów. Wdychanie jego aromatu pobudza do działania, zwiększa motywację i poziom energii. Olejek jałowcowy jest również skutecznym środkiem przeciwko komarom i insektom. Ma piękny, leśny zapach, opisywany jako niezwykle kojący. W aromaterapii często łączy się go z olejkami takimi jak:

Olejek jałowcowy do spożycia

Wysokiej jakości olejki jałowcowe można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, muszą być jednak przeznaczone do stosowania wewnętrznego. Kropla lub dwie dodane do szklanki z wodą skutecznie likwidują wiele problemów trawiennych, takich jak skurcze jelit, ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia.

Bezpieczeństwo olejku jałowcowego

Zbyt często spożywany olejek jałowcowy, zwłaszcza w większych ilościach, może podrażniać nerki, upośledzając ich funkcjonowanie. Przy stosowaniu doustnym należy więc zachować szczególną ostrożność i umiar. Przeciwwskazaniem są ciąża, cukrzyca, okres karmienia piersią, choroby nerek, ostre infekcje pęcherza. W razie jednoczesnego przyjmowania leków należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ olejek jałowcowy może wchodzić z niektórymi w interakcję. Nie zaleca się przyjmowania olejku jałowcowego przez planowanymi zabiegami czy operacjami ze względu na większe ryzyko krwawień. W przypadku aromaterapii nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia A., Hołderna-Kędzia E., Oddziaływanie na bakterie beztlenowe olejku jałowcowego, Postępy Fitoterapii, 4/2018.
  2. Kędzia A., Hołderna-Kędzia E., Ocena działania olejku jałowcowego wobec grzybów drożdżopochodnych, Postępy Fitoterapii, 4/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami