Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 stycznia 2023

Niepokalanek pospolityNiepokalanek pospolity (niepokalanek zwyczajny) to zioło znane od setek lat. Jego owoce przypominają wizualnie ziarna pieprzu i to właśnie ich wyjątkowy skład sprawia, że roślina wykazuje działanie lecznicze. Szczególne korzyści z jego stosowania zauważa się w przypadku kobiet zmagających się z problemami cyklu menstruacyjnego.

Co zawiera niepokalanek pospolity?

Surowcem stosowanym w ziołolecznictwie są owoce niepokalanka, bogate w liczne związki o działaniu antyoksydacyjnym. W ich składzie wyróżnia się między innymi:

  • kastycyny;
  • diterpeny;
  • irydoidy glikozydowe;
  • flawonoidy.

Niepokalanek pospolity -bdziałanie

Niepokalanek  pospolity działanie znane jest głównie wśród kobiet, które zmagają się z PMS (zespołem napięcia przedmiesiączkowego) oraz zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Napary lub suplementy diety zawierające wyciągi z tej rośliny mogą pomóc przy takich dolegliwościach jak:

Niepokalanek działa uspokajająco i łagodząco. Dzieje się tak, ponieważ wpływa na poziom prolaktyny w kobiecym organizmie, a to właśnie ten hormon w dużej mierze odpowiada za objawy PMS. Udowodniono, że stosowanie niepokalanka może zwiększyć kobiecą płodność, warto więc sięgać po niego w momencie starania się o potomstwo. Zioło to pomaga sprawnie przejść przez okres menopauzy – łagodzi wiele objawów klimakterium, w tym bóle głowy, napady gorąca, nadpotliwość czy nadmierne zmęczenie. Choć najwięcej zalet odnotowuje się przy kobiecych dolegliwościach, niepokalanek pospolity pełni znacznie więcej funkcji. Między innymi:

  • wpływa na kondycję skóry – minimalizuje nadmierne przetłuszczanie się twarzy, pomaga zlikwidować trądzik i wypryski;
  • działa przeciwnowotworowo, ponieważ jest ziołem antyoksydacyjnym;
  • hamuje wypadanie włosów;
  • działa moczopędnie;
  • łagodzi objawy andropauzy.

Niepokalanek – przeciwwskazania

Ziołolecznictwo jest specyficzną dziedziną medycyny niekonwencjonalnej. Cechuje się niezwykłą skutecznością i naturalnością, jednak nieodpowiednio stosowane zioła mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu konsumenta. Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek zioła należy zapoznać się z jego działaniem, interakcjami z lekami oraz przeciwwskazaniami. W przypadku niepokalanka przeciwwskazaniami są:

  • ciąża (nie ma badań potwierdzających ani wykluczających negatywny wpływ na rozwój płodu);
  • niedokrwistość;
  • nowotwory piersi;
  • stosowanie leków przeciwpsychotycznych.

U niektórych kobiet stosowanie zioła może spowodować wymioty i nudności. Z jego przyjmowania powinny również zrezygnować kobiety karmiące piersią.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Różański H., Fitoterapia dolegliwości okresu przekwitania.
  2. Adamska-Szewczyk A., Rośliny lecznicze obecnie stosowane w ginekologii, Nowy Gabinet Ginekologiczny, 5/2016.
  3. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami