Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

Faza NREMFaza NREM to jedna z faz snu, zwana również snem wolnofalowym. Im dużej śpimy, tym faza NREM jest krótsza i płytsza, przy czym wydłuża się faza REM (odpowiadająca za marzenia senne). Uważa się, że to właśnie w jej trakcie organizm leczy uszkodzenia, urazy i infekcje. Jest kluczowa przy rekonwalescencjach i powrocie do zdrowia przy chorobach.

Charakterystyka fazy NREM

W fazie NREM wyróżnia się 4 podstawowe stadia:

  1. Świadomość bodźców zewnętrznych maleje, a w zapisie EEG pojawiają się wolne ruchy gałek ocznych. To etap, gdy kładziemy się do łóżka i czekając na całkowite zaśnięcie zamykamy oczy. Pojawiają się wtedy niespójne myśli.
  2. Brak reakcji na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne. Gałki oczne nie ruszają się, ciało również pozostaje w całkowitym bezruchu. Wciąż jest łatwo o wybudzenie, choć nie wiemy co się wokół nas dzieje.
  3. Wstęp do snu głębokiego.
  4. Tak zwany sen wolnofalowy. Pojawiają się obrazy i niewielkie ruchy poszczególnych części ciała. To właśnie w tej fazie pojawia się, u niektórych pacjentów wstęp do lunatykowania. Ponadto faza 4 spójnie przeplata się z faza REM.

Faza NREM trwa około 80-100 minut, po czym pojawia się krótka (5-30 minut) faza REM. Po niej ponownie następuje NREM. Taka mieszanka trwa przez całą noc i składa się na całkowity sen. Udowodniono, że u osób dorosłych fazy przeplatają się 4-5-krotnie.

W trakcie fazy NREM zauważa się wiele zmian w ciele. Metabolizm spowalnia, spada ciśnienie krwi oraz rytm serca. Oddechy stają się bardzo powolne, nerki produkują mniej moczu, a jelita przestają intensywnie trawić i przesuwać treść pokarmową. To właśnie tę fazę uznaje się za kluczową dla zdolności gojenia się tkanek i relaksacji organizmu.

Zobacz również: Bezsenność – czym jest i jakie ma skutki?

Zaburzenia fazy NREM

Do zaburzeń fazy NREM zalicza się między innymi zespół opóźnionej fazy snu oraz zespół przyspieszonej fazy snu. W pierwszym przypadku pacjent zapada w sen bardzo późno, nawet nad ranem, a wybudza się po południu. Z kolei przy zespole przyspieszonej fazy snu pacjent chodzi spać bardzo wcześnie, nawet o godzinie 19, zaś wybudza się również wcześnie, zwykle między 3 a 5 rano. Ta dolegliwość dotyczy głównie osób starszych i wynika z niezgodności rytmu dobowego organizmu z rytmem snu.

Zobacz również: Brak snów.

Warto wymienić tutaj również zespół nagłej zmiany strefy czasowej, co dotyczy na ogół osób podróżujących – zarówno na dalsze, jak i mniejsze odległości. Taka osoba nie jest w stanie zasypiać o fizjologicznej dla swojego organizmu porze, często się wybudza i nie może rano wstać. Pojawiają się objawy ogólnoustrojowe:

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krzyżowski J., Bezsenność, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2002.
  2. Konturek S., Fizjologia człowieka, tom IV, Neurofizjologia, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1998.
  3. Wardas J., Kosmowska B., Zaburzenia fazy snu REM jako wczesny marker choroby Parkinsona, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami