Aktualizacja: 19 listopada 2024
Grzybobranie zgodnie z definicją to pozyskiwanie owocników grzybów ze stanowisk naturalnych. W wielu krajach stanowi ulubioną formę spędzania wolnego czasu, jest również sposobem na pozyskiwanie pożywienia. Grzyby mają wielu miłośników. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować się do grzybobrania.
Spis treści
Na czym polega grzybobranie?
Grzybobranie polega na niezwykle prostej czynności, jaką jest zbieranie grzybów. Jednak to nie wszystko – przy nieodpowiedniej wiedzy i małym doświadczeniu może stać się niebezpieczne. Konieczna jest znajomość rodzajów grzybów. Przedstawiamy kilka zasad, które znacznie ułatwią grzybobranie.
Znajomość grzybów
To zdecydowana podstawa grzybobrania. Zbierać należy jedynie grzyby jadalne, które nie szkodzą zdrowiu. Wszystkie grzyby trujące nie nadają się do spożycia – mogą nawet spowodować śmierć konsumenta. Jednak nie wolno ich niszczyć, ponieważ wiele gatunków zwierząt się nimi żywi. Jak rozpoznać grzyby jadalne? Można zacząć od zakupu podręcznika do grzybobrania. Wszystkie grzyby są w nim opisane wraz z cechami charakterystycznymi, na które należy zwracać uwagę. Książkę lub atlas warto zabrać ze sobą do lasu. Najważniejsza zasada grzybobrania brzmi: „jeśli nie jesteś pewny, czy grzyb nadaje się do spożycia, nie zrywaj go lecz pozostaw w środowisku”.
Warto także mieć choć zarys wiedzy w jakich miesiącach rosną poszczególne grzyby i na jakim środowisku. Sprawi to, że samo szukanie grzybów będzie łatwiejsze. Przykładowo, kurki można znaleźć od czerwca do listopada, zwykle w lasach iglastych, na piaszczystym podłożu. Natomiast borowiki możemy zbierać od lipca do listopada, we wszystkich typach lasów. Najczęściej jednak rosną pod świerkami, sosnami, dębami i bukami, ponieważ właśnie z tymi gatunkami drzew wchodzą w tak zwaną mikoryzę.
Zachowanie w lesie
Prawidłowe zachowanie na terenach leśnych obejmuje:
- unikanie hałasowania – dopuszczalna jest zwykła rozmowa, jednak unikamy głośnych śmiechów, kłótni czy wyjątkowo głośnego komunikowania się. Straszymy zwierzęta i ingerujemy w naturę;
- niewyrzucanie śmieci – wszystkie śmieci zabieramy ponownie ze sobą. Nawet te, które mogłyby ulec szybkiej degradacji, ponieważ zmieniamy wygląd lasu. Kolejni spacerowicze z pewnością nie chcieliby oglądać śmieci, chusteczek czy resztek jedzenia;
- odpowiedni ubiór – las jest miejscem bytowania kleszczy, pająków i komarów. Aby uniknąć ugryzienia najlepiej ubrać się szczelnie, zakrywając całe nogi i kończyny górne. Można spryskać się środkiem odstraszającym owady.
Odpowiednie zachowanie się w lesie świadczy o kulturze osobistej.
Prawidłowy sposób zbierania
Zbierając grzyby nie można niszczyć ekosystemu leśnego. Staramy się wyrządzić jak najmniej szkód w środowisku naturalnym – nie depczemy mchu, nie łamiemy gałęzi krzewów oraz nie niszczymy grzybów niejadalnych. A już z pewnością nie dotykamy dzikich zwierząt ani ich nie dokarmiamy. Znalezione grzyby zbieramy w określony sposób – wycinamy je ostrym nożykiem jak najniżej, dokładnie odgarniając ściółkę. Uważamy, aby nie uszkodzić grzybni, ponieważ to właśnie z niej rozwijać się będą grzyby w kolejnym roku. Po wycięciu nóżki miejsce wzrostu grzyba nakrywamy delikatnie ściółką leśną, aby nie wyschło. Nieco inna zasada obejmuje grzyby blaszkowe (m.in. kurki czy rydze). Je najlepiej jest wykręcać.
Dodatkowo należy pamiętać, aby zebrane grzyby wkładać delikatnie do koszyczka, a nie do reklamówki. Zaparzone w folii – nawet te jadalne – mogą stać się źródłem szkodliwych związków. Z pewnością nie będą też ładnie wyglądać.
Zobacz również: Czy grzyby są ciężkostrawne?
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Leszczyńska-Niziołek Z., Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej, Wydawnictwo Buchmann, 2019.
- Referowska-Chodak E., Ludowe zwyczaje związane z grzybami w Polsce, Studia i Materiały CEPL w Rogowie, 3/2015.
Zostaw komentarz