Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Faza REMFaza REM wraz z fazą NREM składa się na nocny sen. Obydwie fazy znacząco się od siebie różnią, jednak to właśnie REM stanowi podstawę licznych badań naukowych. Ma duże znaczenie dla fizjologii człowieka i bywa nazywana snem paradoksalnym. Udowodniono, że w jej trakcie pojawiają się marzenia senne, które w zależności od głębokości snu możemy zapomnieć lub zapamiętać.

Charakterystyka fazy REM snu

Faza REM nie obejmuje całego snu, a jedynie do 25%, występując okresowo. Jest dłuższa u osób młodych. Badania wykazały, że jej epizody powtarzają się co 1,5 godziny i mogą trwać od 5 do 30 minut. Po niej następuje faza NREM, która nie ma aż tak dużego znaczenia. W trakcie fazy REM zauważa się liczne zmiany w organizmie człowieka, takie jak:

  • wzrost częstości skurczów serca;
  • nieregularność oddechu;
  • gwałtowne ruchy gałek ocznych;
  • pojawianie się erekcji u mężczyzn;
  • wzrost aktywności mózgu.

Trwają liczne badania wiążące fazę REM z wpływem na zdrowie człowieka. Sugeruje się, że jej odpowiednia długość w ciągu nocy przyczynia się do lepszej sprawności umysłowej – poprawia się funkcja zapamiętywania, nauki i koncentracji. Dodatkowo prawdopodobnie uczestniczy w regulacji emocji.

Uważa się, że faza REM ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Wyjaśnia się to tym, iż u dzieci i młodzieży (czyli w okresie intensywnego rozwoju funkcji umysłowych) faza REM jest dłuższa. U niemowląt zajmuje nawet 50% snu nocnego.

Zobacz również: Deprywacja sensoryczna.

Zaburzenia fazy REM

Problemy związane z fazą REM nie są wcale rzadkością. Przykładem jest choćby narkolepsja, czyli napadowe pojawianie się tej fazy w momencie czuwania, czyli w ciągu dnia. Określa się je mianem narkolepsji. Z kolei niedostateczna długość fazy REM w ciągu nocy skutkuje drażliwością i pojawieniem się trudności w skupieniu się na jednym zadaniu.

Wyróżnia się także zaburzenia zachowania podczas snu. Obejmują one gwałtowne ruchy, które mogą doprowadzić do urazów ciała pacjenta lub osoby śpiącej obok niego. Często przyczyną jest uszkodzenie struktur pnia mózgu – jądra podsinawego oraz jądra półleżącego, a także ich połączeń z ciałem migdałowatym. Pojawia się to np. w przebiegu choroby Parkinsona. W łagodzeniu objawów stosuje się benzodiazepiny tuż przed położeniem się do łóżka.

Zobacz również: Naturalne sposoby na sen.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krzyżowski J., Bezsenność, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2002.
  2. Konturek S., Fizjologia człowieka, tom IV, Neurofizjologia, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1998.
  3. Wardas J., Kosmowska B., Zaburzenia fazy snu REM jako wczesny marker choroby Parkinsona, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami