Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 października 2021

Szumy w uszachSzumy w uszach definiuje się jako odczucie dźwięku, pojawiającego się mimo braku bodźca akustycznego w otoczeniu. Innymi słowy, osoby z tym problemem cały czas słyszą uciążliwe szumy, nawet jeśli jest cicho. Aby powstał szum uszny musi istnieć miejsce nieprawidłowej impulsacji nerwowej, tzw. generator szumu. Problem dotyczy nawet do 15% społeczeństwa.

Jak powstają szumy w uszach?

Istnieje wiele przyczyn szumów usznych, jednak najważniejsza jest fizjologia ich powstawania. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one skutkiem wspomnianej nieprawidłowej impulsacji nerwowej w drogach słuchowych. Układ nerwowy błędnie uznaje ją w ośrodkach słuchowych jako dźwięk. Za możliwe przyczyny szumów w uszach uznaje się między innymi:

  • zaburzenia krążenia;
  • skurcze mięśni ucha środkowego;
  • mioklonie mięśni podniebienia;
  • patologie stawu skroniowo-żuchwowego;
  • zaburzenia drożności trąbki słuchowej.

Szumy w uszach

Najnowsze hipotezy powstawania szumów usznych wskazują na niezrównoważoną aktywność włókien aferentnych typu I i II, wpływ układu eferentnego, teorię kontroli bramkowania oraz wpływ układu współczulnego.

Charakterystyka szumów usznych

Diagnostyka szumów usznych stanowi jeden z trudniejszych problemów otolaryngologicznych. Przede wszystkim dlatego, że szumy uszne są zjawiskiem subiektywnym, słyszalnym tylko przez osobę, której dokuczają. W związku z tym nawet najnowocześniejsza aparatura aktualnie dostępna nie daje możliwości zarejestrowania tych dźwięków. Szumom usznym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak:

  • ból ucha;
  • wyciek wydzieliny z ucha;
  • osłabienie lub porażenie mięśni twarzy;
  • nagła utrata słuchu lub jego znaczne ograniczenie;
  • zaburzenia równowagi;
  • ból głowy, zawroty głowy.

Objawy współistniejące są ważne, aby skierować pacjenta do konkretnego specjalisty. Przykładowo, pojawienie się zaburzeń równowagi oraz porażenia mięśni jest pilnym wskazaniem do wizyty u neurologa. Na ogół szum w uszach nie jest niebezpieczny, a jedynie pogarsza jakość życia osoby dotkniętej tą dolegliwością.

Jak zwalczać szumy w uszach?

Osoby skarżące się na szumy w uszach często szukają pomocy u specjalistów, lecz nie wiedzą do kogo się skierować. Przede wszystkim powinny zwrócić uwagę na moment, w którym szumy się pojawiły. Często zdarza się, że są one skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Warto wtedy je odstawić lub zmienić na inne. Ważne są również:

  • odpowiednie wysypianie się w komfortowych, cichych warunkach;
  • zmniejszanie poziomu stresu w życiu;
  • ewentualne wizyty u psychoterapeuty;
  • jeśli to konieczne – stosowanie leków przeciwdepresyjnych.

W terapii szumów usznych stosuje się najczęściej metody relaksacyjne, w tym medytację, techniki głębokiego oddychania, terapię wyobrażeniową. Warto wybrać się do fizjoterapeuty lub osteopaty specjalizujących się w tego typu problemach. Posiadają oni doświadczenie z minimalizowaniu szumów usznych, m.in. używając technik terapii kranio-sakralnej. Można spróbować akupunktury i igłoterapii. W warunkach domowych wskazane jest picie odpowiedniej ilości wody oraz korzystanie z maty do akupresury.

Jeśli żadne z powyższych metod nie pomogą, a wyniki badań diagnostycznych nie ujawniają żadnych chorób, można wypróbować techniki odwracania uwagi. Obejmuje ona m.in. użycie ciekawych dźwięków odwracających uwagę od szumu usznego oraz innych przyjemnych dźwięków maskujących szum.

Zobacz również: Domowe sposoby na migrenę.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olszewski J., Kowalska S., Kuśmierczyk K., Diagnostyka i leczenie szumów usznych na podstawie własnych doświadczeń, Otolaryngologia Polska, 1/2008.
  2. Poremski T., Metoda i system diagnozowania i terapii szumów usznych, Gdańsk 2014.
  3. Henry J., Zaugg T., Myers P., Kendall C., Michaelides E., Wstępne różnicowanie szumu usznego, Medycyna Po Dyplomie, 3/2011.
  4. Kowalska S., Sułkowski W., Szumy uszne w uszkodzeniach słuchu spowodowanych hałasem, Medycyna Pracy, 5/2001.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami