Roztocza to inaczej niewidoczne gołym okiem organizmy o wielkości 0,3 mm i mniejsze. Znajdują się w każdym domu, a ich ilość zależy w dużej mierze od dbania o czystość. To właśnie roztocza są częstą przyczyną kichania, kaszlu i alergii. Dla osób nieuczulonych są niemal neutralne, jednak u alergików wywołują objawy choroby. Uznaje się, że roztocza odpowiadają za około 50% uczuleń na całym świecie, co stawia je na pierwszym miejscu wśród alergenów.
Spis treści
Czym są roztocza?
Roztocza to mikroskopijne drobnoustroje, które towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Roztocza kurzu domowego są małymi stawonogami. Najczęściej w Polsce uczulają 2 gatunki z rodziny Pyroglyphidae: Dermatophagoides pteronyssinus oraz Dermatophagoides farinae.
Występują w bardzo dużych ilościach w mieszkaniach i domach, czemu sprzyja ciepłe oraz wilgotne środowisko. Największe ilości zauważa się na materacach, w pościeli, tapicerce, zasłonach czy dywanach. Znajdują się tam, gdzie mieszkają ludzie, ponieważ żywią się one złuszczonym naskórkiem. Alergeny roztoczy kontaktują się ze skórą i mogą być wdychane.
Alergie wywołane roztoczami
Za odpowiedź immunologiczną organizmu alergika odpowiadają głównie odchody roztocza, w których znajdują się specyficzne białka. Stymulują one drogi oddechowe wywołując nieżyt nosa. Pojawia się kaszel, kichanie, zatkanie nosa i katar. Dolegliwości pojawiają się szczególnie rano, w okresie jesienno-zimowym. Osoby uczulone na roztocza w ciągu pierwszych lat mogą doświadczać jedynie takich objawów, jednak wraz z upływem czasu rozwija się astma oskrzelowa.
W przypadku pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i innymi przewlekłymi chorobami dermatologicznymi, odchody tych mikroorganizmów powodują zaostrzenie objawów chorobowych. Pojawiają się: zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd. Najczęściej stosowanym, bezpiecznym i skutecznym sposobem na zdiagnozowanie nadwrażliwości na roztocza jest wykonanie testów skórnych. Zaleca się więc wizytę u alergologa.
Zobacz również: Katar sienny – co go powoduje?
Jak pozbyć się roztoczy z domu?
Roztocza nie lubią światła słonecznego i jasności, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Sprawdzi się tutaj odsłonięcie okien i wpuszczanie jak największej ilości światła. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wystawiać materac z łóżka do ogrodu, aby mógł nagrzać się od słońca. W eliminacji roztoczy pomoże świeże powietrze, które również nie sprzyja rozwojowi tych mikroorganizmów. Za każdym razem, gdy zmieniamy pościel warto odkurzyć materac. Celem tego zabiegu jest usunięcie martwych komórek naskórka, który złuszcza się każdej nocy. Można zakupić specjalne, niewielkie urządzenia odkurzające, które są bardzo lekkie, poręczne i mieszczą się w ręce.
Raz na jakiś czas warto pójść o krok dalej i odświeżyć materac. W tym celu można zastosować sodę oczyszczoną, którą posypujemy powierzchnię materaca i pozostawiamy na około 30 minut. Po upływie tego czasu wystarczy ją odkurzyć, a następnie delikatnie skropić materac olejkiem z drzewa herbacianego. Obydwa środki działają bakteriobójczo i likwidują nieprzyjemne zapachy wchłonięte przez tkaninę.
Roztocza – jak im zapobiegać?
Zapobieganie rozwojowi roztocza jest tak samo ważne, jak eliminacja. Zaleca się zmianę pościeli raz w tygodniu, wietrzenie materaca i pościeli, naświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem słonecznym i częste otwieranie okien, co zapewni prawidłową cyrkulację powietrza. Samo pranie pościeli to nie wszystko. Do rozwoju roztoczy przyczynia się spanie ze zwierzętami, ponieważ ich sierść jest dobrą pożywką. Psy, koty i inne zwierzęta domowe powinny posiadać własne legowisko, z dala od łóżka właściciela.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ukleja-Sokołowska N., Sokołowski Ł., Bartuzi Z., Alergia na roztocza kurzu domowego i krewetki – co wiemy obecnie?, Alergia Astma Immunologia, 23/2018.
- Samoliński B., Alergia na roztocze kurzu domowego.
- Kowal K., Diagnostyka molekularna alergii na roztocza kurzu domowego, Alergia, 4/2019.
Zostaw komentarz