Aktualizacja: 29 kwietnia 2022
Spacery są jedną z najbardziej zdrowotnych form aktywności fizycznej. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania, nadają się dla osób w każdym wieku i z różnym stanem zdrowia. W zależności od okolicy można spacerować w parku, po plaży nadmorskiej, w lesie czy po górach. Wówczas czerpiemy korzyści również z klimatoterapii.
Spis treści
Co dają spacery?
Spacery powinny stanowić stały element każdego dnia, ponieważ oddziałują zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne oraz emocjonalne.
Spacery a zdrowie fizyczne
Podczas spacerowania do organizmu dostaje się większa ilość czystego tlenu, dzięki czemu wszystkie tkanki stają się lepiej ukrwione i odżywione. Poprawa krążenia w połączeniu z tymi efektami daje następujące rezultaty:
- stymulacja produkcji hormonów szczęścia;
- wyciszenie nadaktywnego układu nerwowego;
- szybsze gojenie się ran i uszkodzeń ciała;
- poprawa wyglądu skóry i włosów;
- przyspieszenie metabolizmu, wspomaganie odchudzania;
- poprawa płodności;
- zmniejszanie bolesności kobiecych miesiączek i PMS.
Zobacz również: Zioła na bolesne miesiączki.
W zależności od tego gdzie spacerujemy, możemy czerpać dodatkowe korzyści. Przykładowo, nadmorska plaża cieszy się powietrzem wysyconym dużą ilością jodu, natomiast w lesie spotkamy się z wysokim stężeniem innych minerałów. W górach działa na nas zmienne ciśnienie, co może okazać się pomocne w walce z wieloma schorzeniami. Lubianą formą rozrywki są spacery po kopalniach soli, co w dużej mierze wpływa na poprawę oddychania i terapię schorzeń układu oddechowego.
Jednocześnie sam fakt spacerowania sprawia, że stawy utrzymywane są w odpowiedniej ruchomości, a mięśnie nie ulegają zanikom. To szczególnie ważne w przypadku osób starszych i cierpiących na zwyrodnienia, ale nie tylko. W przypadku dzieci spacery umożliwiają poznawanie świata, kształtują koordynację i równowagę oraz rozwijają wrodzoną ciekawość do nowych rzeczy. Tutaj należy również zaznaczyć, że spacer na świeżym powietrzu wpływa na zmniejszenie ilości wolnych rodników tlenowych, co z kolej zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych.
Co ze zdrowiem psychicznym?
Jak wspomniano wcześniej, miejsce ma produkcja hormonów szczęścia. Wpływają one pozytywnie na samopoczucie, dając efekt radości i spełnienia. Regularne spacery to idealny sposób na nadmierny stres w życiu – jeśli chodzimy samotnie mamy czas na przemyślenie ważnych spraw, podjęcie trudnych decyzji. Wyciszenie się jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Udowodniono, że regularne spacery rozładowują emocje. Człowiek staje się mniej drażliwy i agresywny, stabilizują się wahania nastroju, a wszystko to przekłada się na jego relacje z innymi ludźmi – zarówno w domu, jak i w pracy.
Gdzie można spacerować?
Najlepiej jest spacerować w miejscach, które cieszą się dużą ilością świeżego powietrza. W zależności od własnych preferencji poleca się okolice nadmorskie, górskie i leśne. Nie każdy ma jednak możliwość wyboru takich miejsc na co dzień. Osoby mieszkające na wsiach z pewnością znajdą kilka ścieżek, po których można pochodzić chociaż 15 minut dziennie. Osoby z miast mogą wybrać się do parku. Ważne, aby w okolicy była duża ilość drzew. Ostatecznością jest spacer po bieżni, jednak nie daje on takich rezultatów jak tradycyjna forma tej aktywności.
Bardzo ważne jest ruszanie się osób prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli pracujesz cały dzień przy komputerze, przynajmniej co 2 godziny przerwij pracę, aby się rozprostować. Warto wówczas przespacerować się po biurze czy po domu. Nawet to poprawia krążenie w nogach, chroni przed żylakami i hemoroidami oraz stanowi profilaktykę migren czy bólów kręgosłupa. Brak czasu na spacer nie jest żadną wymówką. Znacznie zdrowsza będzie rezygnacja z samochodu czy komunikacji na rzecz pieszego dotarcia do celu. Jeśli odległość między domem a pracą jest zbyt duża, można wysiąść 2 przystanki wcześniej lub zaparkować samochód nieco dalej od firmy.
Zobacz również: Siedzący tryb życia – zagrożenia.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Osławski A., Ruch przedłuża młodość, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
- Szczepanowska E., Sokołowski M., Aktywność fizyczna i odżywianie się jako uwarunkowania promocji zdrowia, Poznań 2008.
- Morgulec-Adamowicz N., Adaptowana aktywność fizyczna dla fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Bardzo lubię spacerować i nawet do pracy zawsze chodzę pieszo 🙂
Zaczynam dzien od spaceru po parku, bardzo dobrze mi to robi 🙂
Uwielbiam spacery, szczególnie po lesie. To najlepszy relaks!