Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 maja 2022

ArachnofobiaArachnofobia to bardzo popularna fobia lękowa, której tematem przewodnim są pająki. Spory odsetek populacji zmaga się z lękiem na widok pająków, a o dotknięciu ich nie ma już mowy. Na ogół są to kobiety, chociaż płeć nie stanowi wyznacznika. Widok pająków wzbudza nie tylko niekontrolowany strach, ale i wstręt czy obrzydzenie. Strach ten nie ma racjonalnego uzasadnienia.

Na czym polega arachnofobia?

Istnieje wiele rodzajów arachnofobii, w zależności od intensywności objawów. Na ogół strach wzbudza widok pająka lub przypadkowy kontakt z nim. W bardziej zaawansowanych przypadkach już samo wyobrażenie sobie pająka wzbudza panikę. Osoba dotknięta fobią doszukuje się jego obecności w różnych częściach domu i wzbudza w sobie podejrzenie, że pajęczak w każdej chwili może zaatakować. Życie w strachu przed pająkami wpływa negatywnie na relacje z innymi ludźmi oraz własną psychikę czy zdrowie fizyczne. Niektóre osoby cierpią na koszmary nocne z udziałem pająków.

Arachnofobia jest na tyle silna, że pacjent nie jest w stanie przebywać w tym samym pomieszczeniu co pająk. Jeśli zostanie on dostrzeżony, taka osoba zazwyczaj wychodzi z pokoju, prosząc kogoś innego o wyrzucenie pająka. Pacjenci z omawianą fobią często rezygnują z czynności takich jak biwakowanie, spanie pod namiotem, leśne spacery czy grzybobranie. Ogranicza to ich codzienne funkcjonowanie.

Zobacz również: Klaustrofobia.

Arachnofobia – objawy

Każdy może powiedzieć, że zmaga się z arachnofobią. Często używa się tego określenia, choć badania dowodzą, że na prawdziwa postać tego strachu cierpi 3% populacji. Poza strachem i obrzydzeniem na widok pająka, typowe są objawy takie jak:

  • przyspieszone tętno i akcja serca;
  • bladość skóry;
  • zwiększona potliwość ciała;
  • suchość w ustach;
  • rozszerzone źrenice;
  • przyspieszenie i spłycenie oddechu;
  • zwolnienie perystaltyki jelit.

Wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, taka osoba odczuwa wysoki poziom stresu. Dzieje się tak, ponieważ fobia silnie aktywuje część współczulną autonomicznego układu nerwowego, czyli tę odpowiedzialną za działanie i ucieczkę.

Leczenie arachnofobii

Istnieje wiele sposobów terapii leków, jednak wśród najskuteczniejszych znajduje się terapia behawioralna. Aż do 90% pacjentów wskazuje na znaczą poprawę. Regularne wizyty u psychoterapeuty są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne oraz przyjemne dla pacjenta. Dość kontrowersyjną metodą jest wystawienie danej osoby na kontakt z własnym lękiem. W przypadku arachnofobii jest to możliwość bezpośredniego kontaktu z pająkami – dotykanie ich lub po prostu obserwowanie z bliższych odległości. Jednak znaczna większość pacjentów nie decyduje się na taki rodzaj leczenia.

Terapią uzupełniająca są wszelkie metody relaksacyjne – muzykoterapia, medytacja, joga, masaże. Stosuje się je celem uspokojenia pobudzonego organizmu oraz zrozumienia własnego ciała. Dobre poznanie siebie skutkuje lepszą akceptacją otoczenia, także lęków i bodźców je wywołujących.

Zobacz również: Jak pokonać lęk wysokości?

Czy arachnofobia jest niebezpieczna?

Arachnofobia na ogół nie jest niebezpieczną dla życia fobią. Nie powoduje poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego – może jedynie pogarszać jakość życia i wpływać na zdrowie psychiczne. Taka osoba staje się wycofana, unika miejsc, w których mogłyby znajdować się pająki, może rozwinąć się nerwica, nadwrażliwość czy depresja. Objawy i konsekwencje zdrowotne zależą od stopnia zaawansowania fobii. Leczenie warto podjąć dla własnego komfortu życia.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kłosowska J., Blaut A., Paulewicz B., Trening tendencyjności uwagi w redukcji objawów lękowych, Psychiatria Polska, 1/2015.
  2. Adamczyk K., Adamczyk D., Wójcik R., Fałkowska U., Soroka E., Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie, Varia Medica, 5/2018.
  3. Żołnowski M., Lebiedź J., Wspomaganie leczenia fobii za pomocą zanurzenia w rzeczywistość wirtualną.
  4. Bartoń J., Blaut A., Efektywność muzyki relaksacyjnej (klasycznej i wybranej samodzielnie) w terapii behawioralnej kobiet z arachnofobią, Psychoterapia, 4/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami