Aktualizacja: 29 kwietnia 2022
Uzależnienie od tramadolu wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem. Lek ten stosuje się do zmniejszania dolegliwości bólowych, a w związku z tym, że należy do opioidów, może powodować uzależnienie. W Polsce preparat ten można otrzymać wyłącznie na receptę.
Tramadol – charakterystyka
Tramadol może być stosowany w różnych postaciach – jako tabletki, kapsułki, a nawet doustne krople, czopki i zastrzyki. Służy do uśmierzania dolegliwości bólowych o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. To związek chemiczny o antagonistycznym działaniu na receptor opioidowy, właśnie dlatego stosuje się go jako przeciwbólowy opioidowy lek syntetyczny. Działa on poprzez powstrzymywanie zwrotnego wychwytu noradrenaliny i 5-hydroksytryptaminy. Poza działaniem przeciwbólowym substancja ta ma działanie również uspokajające i delikatnie nasenne. Należy pamiętać, że nie zawsze jego przyjmowanie jest wskazane. Do przeciwwskazań zaliczamy:
- padaczkę lekooporną;
- uzależnienie od leków opioidowych;
- zatrucie alkoholem;
- jednoczesne przyjmowanie inhibitorów MAO;
- nadwrażliwość na substancję czynną;
- zaburzenia oddychania i świadomości.
Lek działa wprawdzie silnie przeciwbólowo, może jednak powodować działania niepożądane. Wśród nich wyróżnia się bóle głowy, senność, zawroty głowy czy wymioty. Typowa jest również suchość w jamie ustnej. Znacznie rzadziej może rozwinąć się bradykardia i duszność.
Uzależnienie od tramadolu
W zależności od dawki tramadol może wywołać następujące objawy:
- oszołomienie;
- euforia;
- poczucie błogości;
- pobudzenie;
- suchość w ustach;
- przyspieszenie akcji serca, niemiarowość akcji serca;
- stany splątania.
Głównie ze względu na euforię i poczucie błogości niektórzy ludzie sięgają po ten lek, chociaż nie jest to konieczne z pobudek medycznych. Uważa się, że aż około 20% recept na tramadol jest fałszowanych. Jak dochodzi do uzależnienia? Otóż lek ten przyjmuje się nie tylko w nagłych sytuacjach bólowych, ale również przy farmakologii bólowej schorzeń przewlekłych – i to właśnie takie zażywanie niesie ryzyko uzależnienia. Ponadto jest ono znacznie większe przy łączeniu tramadolu wraz z Benzodiazepinami (stosowanymi w leczeniu bezsenności, lęków, objawów odstawienniczych przy chorobie alkoholowej). Do uzależnienia od tramadolu dochodzi także wśród młodzieży, która widzi w tym leku tańszy zamiennik morfiny. Wprawdzie środek ten jest od morfiny słabszy, ale przy kilku tabletkach może działań podobnie – zwłaszcza w początkowych fazach uzależnienia.
Uzależnienie od tramadolu – leczenie
Leczenie osób uzależnionych od omawianego leku (oraz wszystkich innych leków opioidowych) odbywa się często w profesjonalnym, zamkniętym ośrodku. Obejmuje detoksykację oraz program terapeutyczny indywidualny lub grupowy. Pacjenci objęci są opieką medyczną, a zajęcia prowadzone są przez psychologów i specjalistów terapii uzależnień. Należy mieć na uwadze, że detoks od uzależniających leków może powodować szereg niepokojących objawów, takich jak np.:
- koszmary nocne;
- agresja, drażliwość;
- kołatanie serca;
- drgawki;
- duszności;
- bóle głowy;
- nudności i wymioty;
- wahania nastroju;
- depresja.
Właśnie z tego względu ważna jest całodobowa opieka nad takimi pacjentami. Muszą oni mieć zapewniony stały kontakt z wykwalifikowanym personelem medycznym, aż do momentu wyleczenia uzależnienia. Dopełnieniem terapii mogą być także odpowiednio dobrane środki farmakologiczne. W Polsce z roku na rok rośnie uzależnienie tramadolem ze względu na niską cenę oraz łatwą dostępność leku.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Klotz U., Tramadol–the impact of its pharmacokinetic and pharmacodynamic properties on the clinical management of pain, Arzneimittelforschung, 10/2003.
- Grond S., Sablotzki A., Clinical pharmacology of tramadol, Clin Pharmacokinet, 13/2004.
Dhesi M., Maldonado K., Maani C., Tramadol. - Subedi M., Bajaj S., Kumar M., Yc M., An overview of tramadol and its usage in pain management and future perspective, Biomed Pharmacother, 111/2019.
Zostaw komentarz