Aktualizacja: 5 listopada 2021
Korzyści płynące z tańca są ogromne dla osób w każdym wieku, bez względu na płeć i z różnym stanem zdrowia. Ważne, aby dobrać rodzaj aktywności indywidualnie do siebie – zainteresowań i kondycji organizmu (w przypadku osób z przewlekłymi dolegliwościami). Taniec jest nie tylko zdrowy, ale również relaksuje, wspomaga utrzymanie zgrabnej sylwetki i poprawia samopoczucie. Wyróżnia się liczne korzyści z tego typu aktywności.
Spis treści
Korzyści płynące z tańca
Taniec wywiera istotny wpływ na fizyczność i psychikę pacjentów, działa na ich emocje, wzbudza odczucia, kształtuje nastroje, przynosząc jednocześnie korzyści fizyczne płynące z rozwoju układu mięśniowego i podstawowych cech motorycznych. W procesie terapii tańcem podstawowe elementy tańca takie jak ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewanie się z innymi ludźmi. Oczywiście konkretne korzyści zdrowotne zależą od rodzaju tańca. Do wspólnych, zdrowotnych korzyści płynących z tańca można zaliczyć:
- poprawę krążenia, a więc prewencję chorób sercowo-naczyniowych, stabilizację ciśnienia i uelastycznianie naczyń krwionośnych;
- kształtowanie równowagi i koordynacji;
- zwiększanie mobilności stawów;
- wzmacnianie mięśni, ścięgien i więzadeł;
- zmniejszanie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie;
- regulację pracy układu hormonalnego;
- poprawę samopoczucia, zwiększenie motywacji, zmniejszanie wahań nastroju;
- poprawę wydolności organizmu, podwyższanie progu zmęczenia;
- uregulowanie motoryki żołądka i jelit;
- poprawę jakości snu;
- zmniejszanie dolegliwości bólowych pleców i kręgosłupa.
Jak wspomniano, działanie zdrowotne zależy również od rodzaju tańca. Przykładem są tańce typu salsa, bachata, kizomba czy sensual dance, które wspierają akceptację własnego ciała, zrozumienie siebie oraz wyrażanie seksualności. Dzięki nim można poczuć się zmysłowo, co jest niezwykle istotne np. w przypadku obniżenia poczucia własnej wartości czy przy wszelkich problemach związkowych. Z kolei niektóre tańce współczesne mocno kształtują skoczność, dynamikę i szybkość ruchów. Warto wyróżnić balet, który doskonali płynność ruchów i lekkość, wspierając jednocześnie wysoką mobilność stawów.
Jak taniec wpływa na psychikę?
Taniec kojarzy się z czymś radosnym, ekspresyjnym. Na psychikę wpływa wielokierunkowo. Poprzez lepsze dotlenienie mózgu, poprawę jego odżywienia i produkcję hormonów szczęścia. Dzięki temu osoba tańcząca staje się automatycznie bardziej wesoła i wewnętrznie uspokojona. Udowodniono, że taniec zmniejsza stany depresyjne, złość oraz poczucie głębokiego smutku. Właśnie dlatego choreoterapia znalazła obszerne zastosowanie w medycynie, szczególnie przy problemach o podłożu psychicznym.
Taniec a aspekty społeczne
Wspierać zdrowie można na różne sposoby. Sam fakt bliskości z drugą osobą lub kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Udając się na grupowe zajęcia tańca spotykamy się z różnymi ludźmi, możemy poznać nowych przyjaciół lub po prostu wymienić się poglądami. Taka forma kontaktów interpersonalnych jest nie tylko przyjemna, ale wręcz potrzebna. Na zajęcia tańca można się udać samemu lub z partnerem. Jeśli wybierzemy się z partnerem, dodatkowo zacieśniamy więzy i poznajemy jeszcze lepiej własne ciała. Z kolei jeśli wybierzemy się samotnie, jesteśmy w stanie poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, co być może zaowocuje bliższymi relacjami w przyszłości. Jeśli chcemy spróbować tańca towarzyskiego lub użytkowego, lecz nie mamy z kim się wybrać i wcale nie zależy nam na poznawaniu innych ludzi, zawsze można zapisać się na zajęcia, na których instruktorzy losowo dobierają partnerów tanecznych.
Taniec wpływa pozytywnie na zdrowie nie tylko na profesjonalnych zajęciach. Jeśli czujesz chandrę, masz gorszy dzień lub przytłaczają Cię stresujące sytuacje, włącz ulubioną muzykę i zacznij tańczyć. Nawet, jeśli nie potrafisz. Improwizuj. Jeśli się wstydzisz, zadbaj, aby w mieszkaniu nikogo nie było lub zamknij się w swoim pokoju. Z pewnością zauważysz zmianę samopoczucia na lepszy.
Czy taniec jest dla każdego?
Taniec jest dla każdego. Tańczyć mogą dzieci, osoby dorosłe, seniorzy, przewlekle chorzy czy kobiety w ciąży. Oczywiście nie każdy taniec nada się dla każdego. Ciężarna kobieta nie powinna decydować się na dynamiczne, niebezpieczne układy choreograficzne, lecz z pewnością odniesie wiele korzyści ze spokojnego tańca przytulanego ze swoim partnerem. Rodzajów tej aktywności fizycznej jest na tyle dużo, że można dowolnie dobierać tempo, rytm i styl do własnych potrzeb oraz możliwości i preferencji, aby osiągnąć jak najwięcej korzyści płynących z tańca.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rutkowska-Sagata A., Współczesne problemy kształcenia pedagogów tańca, Warszawa 2019.
- Brudnowska A., Taniec i choreoterapia jako sposób na poprawę jakości życia współczesnej Polski, Nowiny Lekarskie, 1/2010.
- Jasionowska M., Taniec w edukacji ogólnokształcącej – dobre praktyki, Warszawa 2019.
Nie jestem fanem tańca ale pewnie dlatego że nigdy nie uczylem sie nie ciągneło mnie do tańca. Generalnie jak robi sie to co sie uwielbia zawsze to jest na plus 😉
Kocham tańczyć … mogę sama po domu :))
Świetna sprawa taka nauka tańca, kiedyś mąż mnie wyciągał, ale jakoś się nie zdecydowaliśmy. Teraz, gdy syn jest już większy, może warto wrócić do tematu tym bardziej, że taniec niesie z sobą tyle korzyści.