Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 sierpnia 2021

Choroba ChagasaChoroba Chagasa jest potencjalnie śmiertelną dolegliwością występującą na terenach Ameryki Łacińskiej. Stanowi poważny problem zdrowotny większości mieszkańców tamtych krajów. Wywołują ją pasożyty, jej występowanie wiąże się więc z niskim poziomem sanitarnym i ubogą higieną osobistą ludzi.

Przyczyny choroby Chagasa

Jak wspomniano, chorobę Chagasa wywołują pasożyty, a dokładniej uwiciony pierwotniak Trypanosoma Cruzi. Ma on wiele potocznych nazw, należy jednak do rzędu Kinetoplastida i rodziny Trypanosomatidae. Choroba rozpoczyna się okresem intubacji, po którym rozwijają się 3 etapy kliniczne, odpowiadające rozwojowi pasożytów. Do zakażenia może dojść na drodze transfuzji krwi, podczas transplantacji narządów, spożycia zanieczyszczonych pokarmów. Pasożyty mogą również zostać przekazane dziecku przez matkę podczas porodu.

Choroba Chagasa – przebieg i objawy

Choroba rozpoczyna się okresem bezobjawowym, który może trwać nawet do 10 dni. Jeśli jednak do zakażenia doszło na drodze kontaktu z zainfekowaną krwią, etap intubacji może trwać nawet do miesiąca. Dzieje się tak, ponieważ krążące w krwiobiegu pasożyty wykazują znacznie mniejszą zdolność do inwazji komórkowej. W dalszej kolejności rozwijają się 3 stadia:

  • faza ostra, czyli pierwsza faza zakażenia;
  • etap utajony;
  • faza przewlekła.

Rozwijają się one dokładnie w tej kolejności, przy czym każda jest bardziej niebezpieczna od poprzedniej.

Faza ostra

Na tym etapie można wykryć pasożyty podczas badania krwi. Zwykle trwa do 3 miesięcy, jednak najczęściej pozostaje nierozpoznana. Typowe są objawy takie jak:

  • gorączka;
  • wysypka, zmiany skórne w miejscu wniknięcia patogenu;
  • bóle mięśniowe;
  • nadmierna potliwość ciała;
  • powiększenie węzłów chłonnych;
  • ostre zapalenie mięśnia sercowego.

Większość przypadków ostrego zapalenia mięśnia sercowego ma przebieg łagodny i odwracalny. Współczynnik śmiertelności tej fazy wynosi 5% i wiąże się właśnie z zajęciem serca.

Etap utajony

Etap utajony może trwać wiele lat, niekiedy nawet 30 lub całe życie. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z jego istnienia, ponieważ nie towarzyszą mu żadne objawy kliniczne. Są wówczas nosicielami pasożyta. Do 30% chorych po tym etapie przechodzi w fazę przewlekłą.

Faza przewlekła

Zajęcie serca w przebiegu przewlekłej fazy choroby Chagasa może przebiegać w postaci dysfunkcji układu autonomicznego unerwiającego mięsień sercowy, apoptozy oraz włóknienia miokardium. Faza przewlekła wiąże się głównie z uszkodzeniem neuronalnym wywołanym przez procesy zapalne i immunologiczne spowodowane obecnością pasożytów. Poza zajęciem mięśnia sercowego obserwuje się tutaj obrzęki obwodowe, powiększenie wątroby oraz incydenty zakrzepowo-zatorowe. Przewlekła kardiomiopatia w przebiegu choroby Chagasa składa się z kilku komponentów:

  • włóknienia i martwicy tkanek;
  • waskulopatii;
  • zaburzeń immunologicznych;
  • dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego.

Jednak najpoważniejsze jest uszkodzenie serca z naprawczym włóknieniem śródmiąższowym. Uszkodzenia są często wielopoziomowe, a wraz z rozwojem choroby rozprzestrzeniają się na naczynia krwionośne i nerwy.

Zobacz również: Robaczyca. Objawy i leczenie choroby pasożytniczej.

Choroba Chagasa – leczenie

Istnieje wiele metod leczenia choroby:

  • farmakoterapia – w tym leki przeciwpierwotniakowe i przeciwkrzepliwe;
  • modyfikacja diety;
  • zwiększenie poziomu higieny osobistej;
  • implantacja stymulatora serca;
  • ablacja prądem o wysokiej częstotliwości;
  • transplantacja serca.

Wybrane metody zależą od występujących objawów chorobowych oraz stopnia zaawansowania. Im dłuższe zwlekanie z rozpoczęciem leczenia, tym gorsze rokowania i bardziej inwazyjne metody terapeutyczne. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne interesowanie się stanem zdrowia przez tamtejszych mieszkańców, co jednak pozostawia wiele do życzenia.

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki na chorobę Chagasa. Wciąż najskuteczniejszym sposobem jest eliminacja pluskiew za pomocą silnych środków zwalczających pluskwiaki oraz poprawa warunków mieszkaniowych i sanitarnych. Turyści podróżujący do krajów Ameryki Łacińskiej powinni przede wszystkim unikać nocowania w hostelach i miejscach o wątpliwej reputacji (np. zrujnowane budynki poza miastem). Dodatkowym zabezpieczeniem jest stosowanie specjalnych siatek, takich jak używa się przeciwko komarom. Oczywiście należy zwracać uwagę na jakość i pochodzenie spożywanego pokarmu.

Zobacz również: Jak wytępić wszy.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dubner S., Schapachnik E., Ricardo A., Valero E., Choroba Chagasa – aktualny stan wiedzy na temat, rozpoznawania i postępowania terapeutycznego, Folia Cardiologica Excerpta, 6/2009.
  2. Kowalska A., Choroba Chagasa jako wyraz kultury ubóstwa, Ameryka Łacińska. Kwartalnik analityczno-informacyjny, 1/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami